3.1 C
Nitra
nedeľa, 17 novembra, 2024

13. júl: Medzinárodný deň hlavolamov. Viete, čo je hlavolam?

Maďarský vynálezca slávnej Rubikovej kocky – Ernö Rubik – sa narodil 13.7.1944. Tento deň sa teda neskôr stal Medzinárodným dňom hlavolamov.

13. júl: Medzinárodný deň hlavolamov. Viete, čo je hlavolam?
Rubikova kocka, foto: freepick

Čo všetko považujeme za hlavolam? Všeobecne sa zaň považuje problém, hádanka, či záhada, ktorá skúša vynaliezavosť riešiteľa. Azda najznámejšie sú rôzne mechanické hlavolamy, ale za hlavolam je možné považovať aj iné úlohy. Môžu to byť napríklad sudoku, krížovky, doplňovačky, osemsmerovky, rôzne šifry a hádanky,  ale zaraďujeme sem aj niektoré logické hry ako napríklad šachy. Vedeli však ste, že šachy majú svoj vlastný medzinárodný deň? Ten oslavujeme od roku 1966 a to 20. júla. Založený bol Svetovou šachovou federáciou.

Vráťme sa však k Ernö Rubikovi a jeho Rubikovej kocke. Rubikovu kocku riešia milióny ľudí na celom svete, stala sa jednou z najpredávanejších hračiek všetkých čias. Považuje sa za globálny symbol inteligencie a vynaliezavosti. Dnes už možno nie je taká populárna, ale niektorí z nás mali tú česť zažiť jej najväčší boom. 13. marca v roku 1981 sa konali dokonca prvé svetové majstrovstvá v skladaní Rubikovej kocky, ktoré organizovala Guinnessova kniha rekordov. A prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali 5. júna 1982 v Budapešti. Zatiaľ najznámejší svetový rekord v poskladaní tejto kocky je zaznamenaný z roku 2018 a to dosiahnutím času 3,47 sekundy. Viete si to vôbec predstaviť?

Ernö Rubik bol ešte dieťaťom, keď ho zaujali hlavolamy. A vo svojej knihe Hlavolamy v nás inšpiruje, čo sa naučil o tvorbe, zvedavosti a objavovaní. Aj hlavolam je prostriedkom na rozvoj tvorivosti. Máte aj vy nejaký ten svoj obľúbený?

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články