Slovensko predsa len čaká referendum. Nie síce také, ako si ho opozičné strane a s nimi státisíce Slovákov želali, ale bude. Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila na 21. januára budúceho roka referendum s jedinou otázkou, či občania súhlasia s tým, že volebné obdobie existujúceho parlamentu je možné ukončiť referendom alebo uznesením NR SR a to zmenou Ústavy. Bude teraz už len na ľuďoch, či na referendum prídu a budú hlasovať tak, aby bolo úspešné.
Referendá sú na Slovensku skôr výnimkou než pravidlom, ako napríklad vo Švajčiarsku, kde ich robia ku každej vážnejšej veci keď chcú poznať vôľu ľudu, a preto je zrejme aj účasť na nich, až na jeden prípad, nedostatočná na vyhlásenie jeho platnosti. Na to najbližšie vyslovil v statuse svoj názor aj europoslanec a šéf strany Slovenský Patriot Miroslav Radačovský, ktorý si myslí, že žiadne referendum by potrebné nebolo ak by poslanci v parlamente pochopili, že ľudia sú s ich prácou nespokojní a sami sa rozpustili. V tento zázrak ale neverí ani on a ani ľudia, ktorí im dali dôveru, že budú robiť v ich prospech.
Politici dôchodcov potrebujú iba aby išli k voľbám
„A máme tu referendum, že bude referendum a ešte ďalšie referendum. Asi sa ureferendujeme,“ píše Radačovský sarkasticky hneď v úvode statusu, v ktorom poukazuje aj na to, že sa blíži zima a ceny nielen potravín, ale aj energií ďalej stúpajú. „A dôchodcovia? Títo si poradia sami. Poradili si, keď stavali Trať mládeže, Priehradu mládeže, Východoslovenské železiarne, plynovod a ropovod Družba. S tým, čo postavili a vybudovali, si už „poradili“ Američania, naši „vzácni“ probruselskí europoslanci a družbu budeme mať s Katarom, Alžírom a ešte ktovie s kým a plyn budeme dovážať z USA, pravdepodobne plachetnicami, aby sme neznečisťovali životné prostredie,“ pokračuje v sarkazme Radačovský.
Vnuci a pravnuci našich dôchodcov sa podľa europoslanca budú zrejme venovať výrobe húfnic Zuzana a budú tiež stavať a budovať ubytovacie zariadenia pre vojakov NATO. „Dôchodcov však politici potrebujú. Potrebujú ich k voľbám, referendám,“ prízvukuje Radačovský, ktorý aj o tom diskutoval s predsedom Jednota dôchodcov Slovenska Michalom Kotianom. „Prezidentka vypísala referendum na deň 21. januára 2023 s jedinou otázkou a to, či občania súhlasia s tým, že volebné obdobie existujúceho parlamentu je možné ukončiť referendom alebo uznesením NR SR a to zmenou Ústavy,“ pripomína europoslanec.
Samorozpustenie parlamentu namiesto referenda
Ak by bolo toto referendum platné, v praxi to podľa Radačovského znamená, že sa bude musieť uskutočniť ešte jedno referendum, právne správne „ľudové hlasovanie – plebiscit“, čo je po technickej stránke to isté ako referendum, už o konkrétnom predčasnom ukončení mandátu súčasného parlamentu,“ vysvetľuje skúsený právnik a dodáva, že prezidentka však ďalšie referendum nemôže vyhlásiť sama, ale bude sa musieť opäť vyzbierať aspoň 350 000 podpisov občanov, ktorí prezidentku o vyhlásenie referenda požiadajú. „Máme tu teda opätovne ľudové hlasovanie. A pokiaľ to takto pôjde ďalej, tak možno predčasné voľby sa budú dátumovo zhodovať s riadnymi parlamentnými voľbami,“ prízvukuje Radačovský.
https://www.nitranoviny.sk/opat-skvely-radacovsky-toto-liberali-v-europarlamente-asi-necakali-video/
Druhou možnosťou by podľa neho bolo samorozpustenie Národnej rady, na čo by referendum potrebné nebolo. „Je však len ťažko predpokladať, že páni poslanci s nie zlým príjmom a s pocitom, že už v parlamente možno nikdy nebudú, by sa sami rozpustili. A keď áno, tak možno tri mesiace pred riadnymi voľbami, aby sa zapáčili ľuďom, že oni chcú predčasné voľby. Jednoducho, páni sa zabávajú, do zábavy opakovane ťahajú občanov, a to len a len preto, aby mohli vládnuť, byť v parlamente a občania rozmýšľajú, ako zvládnuť zvyšovanie cien za potraviny a energie a dôchodcovia, na tých už nezáleží asi nikomu.,“ konštatuje rázne šéf strany Slovenský Patriot.
Pomohla by nám zmena volebného systému
A pritom je podľa Radačovského riešenie také jednoduché. „Jediný možný spôsob, ako toto šialené a neodborné šantenie politikov aj do budúcnosti zastaviť, je zmena volebného systému z pomerného na väčšinový, tak, ako to má v prvom bode svojho programu stanovené strana Slovenský Patriot,“ uviedol jej šéf, ktorý vraj prijal funkciu predsedu strany Slovenský Patriot len za podmienky, že toto bude základným programovým cieľom strany. „A pokiaľ by si takýto základný programový cieľ dali do programu všetky politické strany a hnutia, tak moc v štáte by sa vrátila od politikov ľudu, a až potom by sme sa mohli rozprávať o spájaní národných, pronárodných a iných síl. Inak to nemá zmysel,“ uviedol Miroslav Radačovký záverom.
Súčasným lídrom silných politických strán, ale aj tých malých, neostáva podľa neho potom nič, len tvrdiť, že bojujú za Slovensko, vypisovať zbytočné referendá, avšak prijať za svoje zmenu volebného systému, to nie. Prišli by o moc a vládol by občan,“ dodal na úplný záver europoslanec a šéf strany Slovenský Patriot.
Dodo Púchovský