Deti by počas prázdnin nemali dobiehať učivo. Vysvetľuje školská psychologička Michaela Artemiou. V prípade ak je to ale nevyhnutné, odborníčka odporúča zábavnú a interaktívnu formu vzdelávania.
Zimné prázdniny sú tu. Očakávané a radostné sviatky by si žiaci podľa školskej psychologičky mali užiť naplno a školské povinnosti nechať bokom. „V prvom rade sú teda prázdniny aj počas týchto dní priestorom pre relax; je dôležité, aby si deti oddýchli, zabavili sa. Zároveň dúfam, že mnohí učitelia porozumeli alebo porozumejú tejto potrebe detí a oslobodia ich od zadávaných úloh vo väčšom rozsahu na prázdninové dni,“ vysvetľuje školská psychologička Michaela Artemiou. Jedným dychom dodáva, že z psychologického hľadiska je dôležité, aby si detský mozog „oddýchol“ od vzdelávania. „Ak sa deti v individuálnych prípadoch musia predsa len venovať aj učeniu, malo by to byť učenie v inej forme – zábavné, interaktívne alebo zážitkové,“ hovorí školská psychologička Artemiou.
Pri výučbe svojich menších detí tak rodičia môžu využiť rôzne kartové hry alebo obrázky. „Rodiny, ktoré sa hrajú majú lepšie vzťahy, lepšie komunikujú, deti sa zároveň neboja rodičov, keďže ich budú poznať aj v pozícii, keď im niečo nejde. V neposlednom rade sa naučia prehrávať,“ dodáva Štěpánka Zoubková, odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik.
Ovocné čaje sú skvelé, keď si vieme správne vybrať
Online svet ovládol prázdniny
Digitálny svet sa stal nenahraditeľnou súčasťou nášho života aj našich detí. Počas prázdnin mnohé deti strávia voľný čas pred televízorom, počítačom či tabletom. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pre deti do päť rokov, aby netrávili pred obrazovkou viac ako hodinu denne. K pozeraniu televízie je niekoľko alternatív, čítanie, kreslenie alebo rôzne spoločenské hry. „Ľudí učia komunikovať, spolupracovať a tráviť čas spoločne. Nie je to o tom, že odložíte dieťa k počítaču alebo k tabletu. Ide o to, aby ste spoločne užívali voľný čas a zábavu,“ vysvetlila odborníčka na spoločenské hry Zoubková.
Hovoriť aj o pozitívach
Podľa školskej psychologičky je ale dôležité hovoriť nielen o negatívach ale aj pozitívnych stránkach digitálneho sveta. „Digitálne technológie nám v mnohom zefektívnili nielen vzdelávanie ale aj prácu, spájajú nás s ľuďmi, s ktorými by sme inak mohli len ťažko zostať v spojení – napríklad kvôli vzdialenosti. Digitálny priestor v zdaní anonymity ale tiež býva priestorom pre kyberšikanovanie a závislosť a s tým spojenými vedľajšími dôsledkami. Deti často nepremýšľajú kriticky a prijímajú ponúkaný obsah bez kontroly,“ vysvetlila školská psychologička. Ďalej vysvetlila aká je úloha rodičov alebo starších súrodencov. „Úlohou rodičov je ukázať deťom správnu cestu pre balanc a to komunikáciou, prejavovaným záujmom ale aj stanovením hraníc. Iba zákaz bez pochopenia jeho významu bude pre dieťa, najmä v staršom veku, slabým a nedostatočným nástrojom,“ dodala psychologička.
O spoločnosti Piatnik
Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka takmer 200-ročným skúsenostiam pri výrobe hier či kariet spája tradíciu s modernými technológiami a využíva len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 miliónom stolových hier a 1 miliónom skladačiek puzzle dokazuje, že spoločenské hry nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť Piatnik pôsobí v 60 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na www.eshop-piatnik.cz.
(vn)