4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Analýza: Júnovú infláciu zvýšili potraviny, dovolenky i ceny v stavebníctve

Pomerne výrazný rast cien na Slovensku pokračoval aj v júni. Spotrebiteľské ceny sa podľa údajov štatistického úradu zvýšili v priemere o 0,6 % a dynamika ich medziročného rastu sa tak zrýchlila z 2,2 % až na 2,9 %. Silný vplyv na júnovú infláciu mali rastúce ceny potravín, ceny v stavebníctve, ale napríklad aj ceny dovoleniek, zhodli sa viacerí analytici. Odhad celoročnej inflácie v roku 2021 pravdepodobne ekonómovia prehodnotia a bude podľa nich atakovať hranicu dvoch percent.
      „Prekvapil najmä pokračujúci nárast sezónnych cien zeleniny, ktoré zvyknú v júni už klesať s príchodom novej úrody, ale aj niektorých ďalších potravín. Infláciu nahor zdvíhala aj dopytová inflácia, ktorú ovplyvnili najmä vyššie ceny dovoleniek či zvyšujúce sa ceny v stavebníctve,“ uviedol analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.
      Ceny potravín v júni vzrástli v priemere o 0,5 %, po štatistickom zohľadnení zvyčajných sezónnych faktorov sa pritom zvýšili o viac ako jedno percento. K zrýchleniu medziročnej inflácie tak podľa analytika ceny potravín prispeli až 0,45 percentuálneho bodu (p. b.) a boli tak zodpovedné približne za približne dve tretiny júnového zrýchlenia inflácie.
      Významným faktorom júnovej inflácie bol podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka prekvapivý nárast imputovanej renty, ktorá medzimesačne vzrástla o 2,6 % a výrazne sa zvýšila už druhý mesiac za sebou pre nárast cien stavebných materiálov. Z dosiaľ pomerne nevýznamnej položky sa stal podľa analytika jeden z najvýznamnejších prispievateľov k miere inflácie. „Na harmonizovanej miere inflácie však takýto nárast vidieť nebudeme, keďže imputovanú rentu nezohľadňuje, a preto dosiahne nižšiu úroveň – bližšiu našim očakávaniam,“ spresnil Horňák.
      V medziročnom porovnaní sa v miere inflácie premietajú aj ceny ropy z dôvodu nízkeho základu z minulého roka pre prepad jej ceny po vypuknutí pandémie či vyššie ceny tabaku, na ktorý je od februára uplatňovaná vyššia sadzba spotrebnej dane.
      Súčasný odhad inflácie na tento rok budú analytici pravdepodobne prehodnocovať. „Kým v januári dosahovala inflácia úroveň 0,7 %, v máji spoľahlivo prekročila dve percentá a aktuálne v júni sa už dokonca priblížila k úrovni troch percent. Tento trend je v súlade s našimi očakávaniami. Celoročnú infláciu na rok 2021 sme dosiaľ odhadovali na úrovni 1,8 %, ale zrejme už v najbližších týždňoch pristúpime k prehodnoteniu tohto odhadu smerom nahor – bližšie k úrovni dvoch percent,“ uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská.
      Pravdepodobná je revízia odhadu inflácie smerom nahor aj podľa Horňáka. Výšku spotrebiteľských cien však ešte môže ovplyvniť veľa faktorov, ako napríklad dĺžka trvania problémov s čipmi, tretia vlna pandémie a jej sila na Slovensku i vo svete či miera oživenia dopytu. „Vo všeobecnosti však považujeme väčšinu z týchto inflačných tlakov za dočasné a očakávame ich postupné odznenie v najbližších mesiacoch či na prelome rokov,“ dodal Horňák.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články