ANTON GURA od malička sníval o tom, ako by sa dostal na oblohu k lietajúcim vtákom. A hoci v živote robil všeličo, napokon sa mu detský sen splnil a dnes lieta neriadeným aerostatom – teda teplovzdušným balónom. Je to vraj láska na celý život 🙂 Ak si chcete zalietať, čítajte veľmi pozorne 🙂 Mimochodom, kvôli nášmu stretnutiu som musela prísť na miesto odletu ráno o pol šiestej. Potom je už zväčša nepolapiteľný a… vo vzduchu.
Ako teda v princípe funguje balón?
Niekedy ľudia si mysleli, že balón nadnáša dym. Prvý primitívny balón zostrojili bratia Joseph a Etienn Montgolfierovci v roku 1783. Títo mali veľkú rodinnú továreň na výrobu papiera a podľa jedného z príbehov ich k zostrojeniu balónu inšpirovalo papierové vrecúško vznášajúce sa v ich krbe. A práve o tom dyme si mnohí ľudia aj dnes myslia, že balón nadnáša. Preto je pekným zvykom, že po pristátí posádku krstíme v mene štyroch živlov – ohňa, vody, vetra a zeme. Zapálime im kúsok vlasov, sfúkneme ich a potom to pokrstíme šampanským, keďže je takým symbolom Francúzska, odkiaľ bratia Montgolfierovci pochádzali. V princípe ale balón funguje na Archimedovom zákone. Vzduch má nejakú svoju hustotu, takže najskôr balón predfúkneme ventilátorom, aby nabral vzduch. Keď potom už dostáva nejaký tvar, začneme obal zvnútra zahrievať horákmi. Vzduch v balóne sa zrieďuje teplom a balón sa tak pomaličky dvíha, lebo okolitý studený vzduch je hustejší a ten redší, teplejší, ide hore. Teda, čím väčšia teplota v obale, tým stúpame vyššie. Takisto platí, že čím je vzduch redšie v obale, tým vyššie sa letí.
Tušili ste ako dieťa, že raz budete profesionálne lietať balónom?
Pochádzam o Oravy, a áno, už ako decko som pozeral na oblohu a lietajúce vtáky, a premýšľal som, ako by som sa tam dostal 😊 Ale potom som na čas na to zabudol, robil som všetko možné a iné. Som pôvodne zámočník, robil som hasiča a náhodou som sa dostal ku kamarátovi, ktorému som pri balónoch robil doprovod. A práve ten mi navrhol, či by som to nechcel vyskúšať sám. Tak, vyskúšať by som mohol, povedal som si a začal som si teda robil pilotný preukaz, nalietavať hodiny. Nakoniec som si na dopravnom úrade urobil odborné skúšky. Áno, sú dosť náročné, musíte dokonale okrem iného poznať stavbu balónu a ovládať metrológiu.
Takže vlastne viete vždy, odkiaľ vietor fúka? 😊
Áno (smiech), niektorí z nás majú aj taký héliový balónik, ktorým zistia smer vetra. Nám skúsenejším stačí olízať ten prst 😊 (smiech)
Má balón výhradne tvar hrušky, podlieha trendom?
Nie, balón môže mať tie najrôznejšie tvary, aké si len viete predstaviť. Samozrejme, existujú aj rôzne vychytávky, napríklad balóny, ktoré majú dno koša priehľadné. Ale to by bolo asi veľa aj na mňa 😊
Je lietanie balónom bezpečné, nehrozí, že by praskol?
Budete sa čudovať, ale v balóne je kopa dierok, dokonca sa môže stať, že aj pri štarte sa môže kúsok z neho prepáliť, keď sú zlé poveternostné podmienky. Vôbec to však nevadí, pretože je podstatná iba vrchná časť balóna. Preto sa netreba báť, ak na balóne pristane vták, vôbec nič sa nestane. Ps: vtáky tak vysoko nelietajú 😉
A tie vrecká s pieskom slúžia na čo?
Na niektorých košoch sú tiež pripevnené vrecúška s pieskom, tie sa však využívajú pri plynových balónoch. Plyn je veľmi riedky, cez balón uniká a preto sa piesok z vrecúšok odsýpa. Nevyhadzuje sa 😊 (smiech) My lietame teplovzdušným balónom.
V akej výške sa štandardne letí?
Lieta sa rôzne vysoko v závislosti od lokality. Vzdušný priestor je na Slovensku rozdelený k príslušným letiskám, ale môže to byť aj kilometer, kilometer a pol. Je to bezpečné, samozrejme, fajčiť v tej výške nikto nemôže, hlavne z bezpečnostných dôvodov. Cez zimu lietame nad horami, napríklad Vysoké Tatry. V zime nevzniká takzvaná termika, termické prúdenie, tak sa dá lietať počas celého dňa. Tam už ideme do výšky tri – štyri kilometre. Vzduch je tam redší, ale človek to ešte udýcha. Samozrejme, v prípade potreby máme k dispozícii kyslík.
Ako sa balón riadi?
Balón je neriaditeľný aerostat. My piloti vieme, že v určitých výškových vrstvách môže fúkať rôzny vietor, ktorý si vieme pozrieť na príslušných stránkach, aplikáciách. Potom si pilot spraví predletovú prípravu a určí miesto štartu, aby bol let bezpečný. Stane sa aj to, že balón letí stále rovnako. Inak treba počítať s tým, že letíme tam, kde nás odfúkne 😊 Let trvá približne hodinu, potom bezpečne pristaneme. Teraz naposledy sme pristáli v záhrade istej pani starostky 😊 z Ivanky pri Nitre, čím ju pozdravujeme a ďakujeme za prístup na pozemok. Po pristátí príde za mnou kolega, ktorý nás sleduje autom a pomôže mi zbaliť balón a klientov odvezie na miesto štartu.
Má sa pilot balónu šancu aj nejako predviesť na súťaži, prípadne na fieste?
Určite áno, sú tam rôzne disciplíny, napríklad: hon na líšku, kde odštartuje prvý balón líška a potom po odstupe nejakého času nasledujú ďalšie balóny a snažia sa pristáť čo najbližšie. Potom je disciplína váhavý valčík, vytýčia sa dva kríže, jeden má 4×4 metre a pilot si v kružnici päť kilometrov musí zvoliť miesto štartu a musí trafiť buď jeden alebo druhý kríž. Tam potom vyhodí stužku so závažím, musí sa trafiť čo najviac do stredu. Súťažiť som chodil aj do zahraničia, samozrejme, zúčastňujem sa aj balónových fiest, ktoré sa organizujú aj u nás na Slovensku, či už letná, alebo zimná. Je to taká zaslúžená akcia pre pilotov a posádku. A, samozrejme, stretávame sa s priateľmi vo svete alebo doma, povymieňame si skúsenosti a zabavíme sa.
Čo je na lietaní balónom, podľa vás, to najkrajšie?
Pre mňa, ako pilota, lietanie v nových neprebádaných lokalitách, stretávanie nových ľudí, pozorovanie našej malej, zato krásnej krajiny. Z balóna, vtáčej perspektívy, je všade tak blízko, čo pri cestovaní z autom sa nám zdá ďaleko…
Balón je primitívne lietadlo ideálne na výlet pre partiu, rodinu, aj zásnuby, pre podnikateľov a firmy zviditeľniť svoju reklamu na obale balóna, ktorý zaujme každého, kto zbadá na oblohe balónik, alebo na rôznych podujatiach, či sú to fiesty, teambuldig… Balón je obrovská plocha zo životnosťou cca 10 rokov alebo 500-600 letových hodín. Vyskúšať let balónom môže každý, na veku nezáleží 🙂
Viac sa o balónoch a Antonovi Gurovi dozviete na vyletybalonom.sk.
Pripravila a pýtala sa Heňa Ďurovová
foto: arch