Už hádam neprejde ani deň, kedy by sme si neprečítali o medveďoch, ktoré sa nám na Slovensku nejako rozmnožili. Presnejšie, čoraz častejšie sú strety ľudí s medveďom aj v lokalitách, v ktorých sme o nich ani nechyrovali. Bývalý minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Zsolt Simon nedávno napísal blog, v ktorom obvinil ochranárov, že im je život a ochrana medveďa a jeho životného priestoru cennejšia ako život človeka.
Podľa neho „výskumy populácie medveďov na území Slovenska preukazujú neúmerné zvýšenie počtu medveďov. Každý medveď potrebuje na dobrý život približne 500 hektárov územia (životného priestoru). Pri takejto výmere nie je problém a medveď sa vie vyhnúť stretu s človekom. Problém, ktorý u nás nastáva, je, že medvede sú premožené a ich životný priestor sa zmenšil. Mladé jedince sú vytláčané na nové územia, kde medveď nikdy nežil a nemá tam čo robiť,“ publikoval na stránkach Denníka N.
Ako uviedol, „toto je skutočný dôvod, prečo sa dnes môžeme stretnúť s medveďom aj na juhu Slovenska či na Záhorí. Na týchto územiach naozaj nie je prirodzené prostredie pre medveďa. K stretom bude dochádzať čoraz viac. Turistika získava na popularite čím ďalej, tým viac a nebezpečenstvo stretu s medveďmi na prehustenom území rastie.
Absurdnosť tvrdení ochranárov:
– Nezabezpečené odpadky lákajú medveďov. Kuchyňa v hoteli je dobre zabezpečená a medveď sa tam napriek tomu vlámal.
– Medveď nemá problém napadnúť ovce i napriek tomu, že sú strážené psami, či včelstvá zabezpečené elektrickým ohradníkom.
Ministerstvo životného prostredia ústami ministra hovorí o činnosti zásahového tímu. Prosím, kde bol zásahový tím, keď medveď usmrtil človeka? Kde bol, keď sa medveď vlámal do hotela? Kde je, keď medveď robí škodu na hospodárskych zvieratách? Každý pozná odpoveď na dané otázky. Zásahový tím tento problém nevyrieši.
Zodpovednosť za útoky musia prevziať tí, čo s ľahostajnosťou dovolili premnožiť stav tejto šelmy na našom území, a tými sú ochranári. Nechcem tým povedať, že treba strieľať medvede hlava-nehlava. No v každom prípade treba rozumne regulovať ich populáciu.
Treba veci pomenovať tak, ako sú. Ochrancovia nenesú žiadnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia a už by mali začať. Ak sa nevrátime k zdravému sedliackemu rozumu aj pri ochrane prírody, tak budeme musieť na Slovensku „zavrieť“ ľudí do veľkomiest a tam ich strážiť. Prírodu a krajinu prenecháme divým šelmám a na vznik pralesov a potom už bude všetko chránené a vstup do prírody bude zakázaný,“ citujeme.
Na reakciu na tento komentár nebolo treba čakať. A podal si ho Nitrančan, známy ochranár Anton Kušš
„Vážený pán Simon. Ja, aj veľká časť mojich kolegov súhlasíme s tým, že stavy medveďa na Slovensku sú premnožené, a že bude treba túto situáciu riešiť. Rozhodne ju však nevyriešime debilnou argumentáciou. Pretože, ak sa pýtate, kde bol zásahový tým, keď medveď zabil človeka, alebo roztrhal ovce, môžem sa ja zas spýtať Vás, kde bola polícia, keď zastrelili Kuciaka, alebo vykradli banku. Takže sme otvorený dialógu na tému veľkej šelmy, ale používajte, prosím, pri písaní okrem rúk a pera aj rozum. Občas sa to hodí. Každopádne, ďakujeme za názor a ostávame s pozdravom Svetu mier.
Anton Kušš člen Stráže prírody a predseda OZ Stráž prírody Ponitrie