Tradičné porovnávanie života pred novembrom 1989 a po ňom postupne stráca zmysel.
Pamätníkov po troch dekádach ubúda a naopak do života vstúpila generácia Slovákov, ktorá minulý režim nezažila a nemá tak s čím porovnávať. Aj z tohto dôvodu sme sa v hnutí Socialisti.sk rozhodli zrealizovať prieskum zameraný výhradne na kvalitu súčasného života.
Výsledky sú v niektorých prípadoch alarmujúce.
1,2 MILIÓNA SLOVÁKOV ŽIJE Z RUKY DO ÚST
Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dalo v októbri spraviť hnutie Socialisti.sk u agentúry Vox politico. Na otázku „Umožňuje Vám Váš súčasný príjem žiť plnohodnotne (nie len prežívať)?“ odpovedalo záporne 22,6%. To predstavuje až 1,2 milióna ľudí, pričom až dve tretiny z toho sú ženy. Najviac je zasiahnutý vidiek, kde takto podľa nášho prieskumu žije až 49,4%, teda takmer polovica.
SLOBODA LEN NA PAPIERI
Od novembra ‘89 mnohí očakávali väčšiu slobodu. No z nášho prieskumu vyplýva, že okolo pol milióna ľudí na Slovensku si nemôže slobodne vybrať svojho zamestnávateľa kvôli svojej finančnej situácii. Opäť je najviac zasiahnutý vidiek, kde ide až o každú siedmu osobu. Na toto si treba spomenúť, keď budú pravičiari obviňovať jednotlivcov z toho, že si za svoju chudobu môžu sami, alebo že ak chcú lepší plat, nech si vyberú iného zamestnávateľa. Opäť sa ukazuje, ako sú títo ľudia odtrhnutí od reality.
DEMOKRACIA VŠADE, LEN NIE NA PRACOVISKU
V práci trávime tretinu dňa (polovicu, ak nerátame spánok). Napriek tomu v práci za nás rozhodujú iní. Ako vyplýva z nášho prieskumu, len vyše 40% ľudí má možnosť nejako sa podieľať na rozhodovaní o svojich pracovných podmienkach. Túto možnosť má iba tretina žien. Vo veľkých mestách je sloboda na pracovisku ohrozená viac než na vidieku – ide až o 43,4% ľudí z veľkomiest. Reálne je situácia vo veľkých mestách, mestách a na vidieku podobná: až dve tretiny ľudí o svojich pracovných podmienkach nerozhoduje alebo si nie sú isté. Toto číslo je alarmujúce. Naše hnutie je na rozdiel od iných skalopevne presvedčené, že demokracia na pracovisko patrí a treba ju prehlbovať. Doterajšie vlády buď nekonali, alebo priamo bojovali proti jej posledným zvyškom v podobe odborov. Sme pripravení to zmeniť!
ANTISOCIÁLNE BÝVANIE
Takmer 60% Slovenska stojí bývanie polovicu mesačného príjmu alebo viac. U žien je to dokonca až 66 percent. Najhoršie sú na tom mladí a seniori, teda finančne najslabšie ročníky – iba tretina z nich dáva na bývanie menej než polovicu mesačných príjmov. O nedostupnosti dôstojného a dostupného bývania sme už hovorili. Táto situácia je neudržateľná. Kým investičné byty rastú ako huby po daždi, Slovenky a Slováci si musia upierať od úst, aby zaplatili za strechu nad hlavou – za ľudské právo.
Autor je predsedom politickej strany Socialisti