Školy urgentne potrebujú navýšenie počtu asistentov, ministerstvo financií však sústavne odmietalo vyčleniť zdroje na tento účel. Ak ministerstvo financií nezvýši v rozpočte zdroje na asistentov, tento problém narastie podľa podpredsedu SaS a exministra školstva Branislava Gröhlinga v roku 2023 do ozrutných rozmerov.
„Asistentov na školách je dlhodobo nedostatok, ale návrh rozpočtu nepočíta so zvýšením ich počtu. Viac asistentov dlhodobo požadujú rodičia, školy, učitelia, ako aj predošlé vedenie ministerstva školstva,“ uviedol Gröhling.
Ministerstvo školstva ešte pod vedením Branislava Gröhlinga predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o podporných opatreniach pre žiakov. Návrh počítal s navýšením počtu asistentov na 18 000 v budúcom roku. Realita ale ukazuje, že počet asistentov na školách narastie o 0.
„Jeden z dôvodov, prečo sme z vlády odišli, bol ten, že Igor Matovič sústavne odmietal dať školstvu financie na potrebné opatrenia – či to boli učebnice, platy učiteľov či asistenti. Teraz je na ministerstve školstva nominant OĽaNO, preto nerozumiem, kde je problém a prečo na navýšenie počtu asistentov nevidíme v rozpočte vyčlenené žiadne financie,“ hovorí podpredseda SaS Branislav Gröhling. Nezvyšovanie počtu asistentov na školách v roku 2023 môže prerásť do obrovského problému.
Za posledného 2,5 roka ministerstvo školstva schválilo viacero opatrení na pomoc žiakom s ťažkosťami či zdravotným znevýhodnením. Medzi inými išlo o projekt doučovania Spolu múdrejší, investície do škôl pre žiakov so zrakovým znevýhodnením, reformu poradní, predĺženie eurofondových projektov na asistentov POP1 a POP2 či opatrenia na zníženie opakovania ročníka.
„Je dôležité vedieť, či sa v opatreniach na pomoc žiakom bude pokračovať alebo sa budú robiť kroky dozadu. Schválenie nášho návrhu zákona, ktorý počíta s navýšením počtu asistentov na 18 000, považujem za nevyhnutné. Verím, že nový minister ukáže, že mu záleží na dobrých podmienkach pre personál škôl a pre žiakov,“ uzavrel Gröhling.
(ts)