Letnú sezónu v Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici otvorí výstava Kamenný herbár, ktorú pre návštevníkov sprístupnia 6. júla. Spoznajú mladotreťohorné rastlinstvo, ktoré bujnelo v močiaroch, na brehoch riek a jazier, alebo v lesoch na území Slovenska pred 13 až 14 miliónmi rokov. TASR o tom informovala manažérka SSM Dana Kurtíková s tým, že ide o zapožičanú výstavu z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
„Prechádzku treťohorným pralesom sprostredkuje viac ako stovka exponátov výtrusných, nahosemenných aj krytosemenných rastlín zalisovaných priamo v kameni. Medzi vystavovanými fosíliami flóry, zachovanými v podobe zuhoľnatených listov, plodov, semien, vetvičiek, konárov i kmeňov, sa nachádzajú exotické, ale tiež vyhynuté či raritné druhy, ktoré dnes v teritóriu strednej Európy už prirodzene nerastú,“ priblížila kurátorka Jaroslava Bobáková.
Výstava je ojedinelou prezentáciou zostavenou z unikátnych skamenelín rastlín, ktoré sa podieľali na tvorbe ložísk hnedého uhlia v regióne hornej Nitry. Pre dokonalosť predstavy o tvare skamenenej flóry sú exponáty vystavované spolu s listami a plodmi ich rastlinných súčasníkov získaných zo slovenských a zahraničných arborét.
„Kamenný herbár je zostavený z výberu exponátov najrozsiahlejšej paleobotanickej zbierky mladotreťohorných rastlín na Slovensku, obsahujúcej v súčasnosti okolo 9000 nálezov. Aj takýmto spôsobom sa snažíme popularizovať vedný odbor, akým je paleobotanika,“ dodala Bobáková. Výstava potrvá do 10. septembra.
(tasr)