Slovenskom stále otriasa kauza ukrajinského obilia, ktoré bolo znehodnotené zdraviu škodlivými pesticídmi. Naši vládni predstavitelia sa ju síce usilujú „vyriešiť“, ich slovám ale začína veriť stále menej a menej ľudí. A to aj preto, že sa na povrch postupne vyplavujú nové závažné informácie.
Lacné ukrajinské obilie narobilo vrásky nielen našim poľnohospodárom, ale aj potravinovej správe, ktorá v ňom zistila zdraviu škodlivé pesticídy. Vládni politici sa síce usilujú verejnosť presvedčiť, že ľuďom nič nehrozí a oni robia maximum pre to, aby sa kontaminovaná múka ani nič vyrobené z nej nedostali na naše obchodné pulty. Tomuto ich „ubezpečeniu“ však verí čoraz menej Slovákov. Patrí medzi nich aj nitriansky župan a člen strany Hlas-SD Branislav Becík, ktorý na zlú potravinovú politiku vlády upozorňuje už dlhodobo. A netýka sa to iba kontaminovaného ukrajinského obilia, ale i dovozu zahraničných potravín a najmä nedostatočnej finančnej pomoci naším poľnohospodárom a potravinárom. Ďalšie kritické slová ohľadom ukrajinského obilia zverejnil Becík vo videu, v ktorom zverejnil pár faktov k tomu, ako vláda tají skutočnosti.
Vládnuci pohlavári nám opäť idú zamlčovať pravdu
„Francúzsky portál agritel zverejnil, že do Maďarska Poľska a na Slovensko sa doviezlo spolu za posledný rok takmer 8 miliónov ton obilovín. Preto veriť tomu, že problém sa týka len nejakých 1500 ton obilia, v jednom slovenskom mlyne, je naivné. Kontroly, ktoré štát robil na ukrajinskom obilí sú tak zanedbateľné, že štát, podľa mňa, vlastne ani nechcel nájsť problém, ale, bohužiaľ, pre konkrétny mlyn, problém sa našiel, a tak museli s pravdou von,“ konštatuje hneď v úvode Becík, ktorý vzápätí ponúka pár ďalších faktov, ktoré sa v médiách nehrajú. „Šéf potravinovej inšpekcie profesor Bíreš jasne priznal, že po prvé vôbec netušíme, koľko ukrajinskej pšenice na Slovensku máme, pretože podľa jeho tvrdení ukrajinská pšenica a múka, ktorá sa vozí z Poľska, je deklarovaná ako poľský produkt,“ šokuje nitriansky župan, podľa ktorého sa tu dostávame k tomu, ako sa spotrebiteľ klame a deklaruje sa nepravda, že sa potraviny, bohužiaľ, aj na Slovensku prebaľujú a vláda s tým nerobí nič.
„Po druhé, podľa pána profesora kontrolujeme len minimum ukrajinskej pšenice. Inými slovami, my ju vlastne takmer vôbec nekontrolujeme. My totiž ani nevieme, ktorá je ukrajinská. No a po tretie, podľa profesora Bíreša samotné zistenia potravinovej inšpekcie potvrdili obrovské zdravotné riziká. My sa tu nebavíme o nejakom luxusnom kokosovom orechu alebo ananáse. My sa tu bavíme o chlebe rožkoch alebo koláčoch od starej mamy, ktorá kúpila v obchode múku v dobrej viere, že poteší svoje vnúčatá. Rozprávame sa o potravinách, ktoré dennodenne konzumujeme. Ak nechceme spochybňovať slová profesora Bíreša, tak v prípade konzumácie kontaminovaných potravín na dennej báze nám skutočne hrozia zdravotné problémy. A ja sa pýtam, kto za toto bude niesť zodpovednosť? Kto sa k tomu prizná o nejakých 5, 10 alebo 15 rokov, keď vy pri návšteve lekára dostanete oznámenie o nejakej zákernej chorobe?“ kladie veľmi nepríjemné, no zásadné otázky nitriansky župan.
Nahnevaný Becík: Obilie z Ukrajiny likviduje nielen našu prvovýrobu, ale aj zdravie nášho národa
„Skutočne sme sa vrátili do obdobia pred rok 1989, že vládnuci pohlavári nám idú zamlčovať pravdu len preto, aby sa zapáčili iným zahraničným pohlavárom? Nie, ja nechcem teraz šíriť paniku. Nechceme, aby ľudia prestali nakupovať pekárenské výrobky, alebo priamo múku. Chceme len, aby sme sa konečne na Slovensku začali orientovať na našu produkciu od našich poľnohospodárov, lebo chceme žiť a stravovať sa zdravo,“ prízvukuje Becík a dodáva, že pred rokom spolu s predsedom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim vyzývali vládu, aby ochránila náš trh a našich poľnohospodárov. „Konkrétne sme vyzývali vládu, aby vykúpila pšenicu v objeme jeden milión ton, čo je ročná spotreba na Slovensku. Mali sme totiž informácie už vtedy, že s ukrajinskou pšenicou nie je všetko s kostolným poriadkom. A dnes sme svedkami toho, že my, hoaxeri a šíritelia poplašných správ, ako nás vtedy označovali, sme mali pravdu. V pondelok na tlačovke som položil vláde otázky a do dnešného dňa nemám od nich žiadnu odpoveď. Sledujem však fakt, že celý problém sa snažia ututlať, ale ja to tak nenechám. Minimálne v záujme zdravia nášho národa,“ odkazuje na záver videa Branislav Becík. A nahnevaní Slováci s jeho slovami absolútne súhlasia.
Becík má návrhy ako znížiť ceny potravín, bude ho však niekto z vlády počúvať?
Dodo Púchovský, foto freepik