Drvivá väčšina humanitárnej pomoci smeruje do Turecka a Sýria zostáva na okraji záujmu. Spojené štáty „veľkoryso“ prerušili na 180 dní platnosť sankcií voči Sýrii.
Minulotýždňové zemetrasenie malo v Turecku a Sýrii katastrofálne následky. O život prišli desiatky tisíc ľudí, ďalšie desaťtisíce utrpeli zranenia a zostali bez strechy nad hlavou. V takýchto chvíľach treba dať politiku a spory bokom v záujme pomoci obetiam.
Vyššiu intenzitu a vyšší počet obetí zaznamenalo Turecko, no situáciu v Sýrii komplikuje dlhoročný ozbrojený konflikt a chaos – najmä v oblastiach, ktoré zasiahlo zemetrasenie. Časť územia severnej Sýrie je totiž pod kontrolou tureckej armády, ďalšiu časť zase ovládajú kurdské milície, tretiu časť rôzne ozbrojené skupiny napojené na Spojené štáty a Turecko a zvyšok kontroluje vláda v Damasku.
Je súčasná vláda neústavná? Malo by teoretické vyhlásenie mobilizácie oporu v Ústave? Tu je odpoveď
Doteraz bolo v Sýrii potvrdených viac ako 8500 obetí (v Turecku cca 35 000), no toto číslo bude v najbližších dňoch zrejme rásť rýchlejšie ako na tureckej strane. Z objektívnych príčin totiž v Sýrii napredujú záchranné práce podstatne pomalšie.
Ľahostajnosť Západu
V kontexte zložitosti situácie v Sýrii je ľahostajnosť západných štátov zahanbujúca. Na spočítanie štátov Západu, ktoré sa rozhodli pomôcť aj Sýrii, by vám stačili prsty jednej ruky.
Pomoc do Sýrie začala najprv prúdiť zo štátov ako Irak, Sudán, Venezuela, Líbya, Bielorusko, Bangladéš, Irán, Pakistan, Palestína, Rusko, neskôr sa pridali Čína, India, Japonsko, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Kazachstan, Omán, Alžírsko, Tunisko.
Pomoc od Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEFu dorazila až po viac ako týždni (!). Česť Európskej únie zachraňujú Rumunsko, Dánsko a Taliansko.
Západ, vrátane SR, nepomáha, vy však môžete
Väčšina hospodársky najsilnejších štátov sa však tvári, ako by v Sýrii ľudia nepotrebovali pomoc. No opak je pravdou. Ako som spomínal vyššie situácia je tam vzhľadom k ozbrojenému konfliktu mimoriadne náročná a neprehľadná.
Ak chcete malo troškou pomôcť Sýrii, máte možnosť. V spolupráci so sýrskymi študentami na Slovensku a Slovensko-sýrskou obchodnou a kultúrnou komorou sme pripravili zbierku, do ktorej môžete prispieť buď finančne, alebo materiálne. Podrobnosti si môžete prečítať TU. Obe zložky pomoci – aj finančná, aj materiálna – budú dopravené na územie Sýrskej arabskej republiky a odovzdané sýrskemu Červenému polmesiacu.
Artur Bekmatov