Rozdiel medzi Slovenskom a Českom vo vnímaní COVID-19 a opatreniam proti nemu nie je príliš veľký, čo je ale diametrálne odlišné je, ako sa k nemu stavajú odborníci na oboch stranách hranice.
Kým na Slovensku odborníci nechcú viesť žiadnu debatu, tí českí sa úplne otvorene vyjadrujú k tomu, čo je alebo nie je potrebné.
Ladislav Matyinko (Hovorme spolu): Návrat k totalite je zrkadlom doby, v ktorej žijeme
Slovenskí odborníci by sa od tých českých mohli skutočne učiť ako hovoriť otvorene o pandemických opatreniach proti COVID-19. A to sa týka nielen očkovania a vakcín, ale aj nosenia rúšok. Úplne otvorene o tom v diskusii pre televíziu CNN Prima News hovoril Zdeněk Hostomský, biochemik, a tiež bývalý riaditeľ výskumu rakoviny farmaceutickej firmy Pfizer a následne riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie českej Akadémie vied.
Deťom ochrana úst zamedzuje prísun kyslíka do mozgu
Svet a najmä Európy v súčasnosti čelí variantu Omicron, ktorý akoby vrátil všetky opatrenia naspäť. Znovu sú na pretrase rúška, ktoré už ľudia pomaly odkladali. Zdeněk Hostomský považuje rúška v školách za úplný hriech, pretože deťom ochrana úst zamedzuje prísun kyslíka do mozgu, čo môže viesť, podľa neho, k zníženiu IQ. „Keď sa teraz pozeráte na počet nakazených, je to strašné. Oveľa relevantnejšie je ale sledovať počet hospitalizovaných a ťažko chorých. Ich počet je menší, než býval pri rovnakých číslach v minulosti. Optimisticky hovorím, že delta (nástupom omikrónu – pozn. red.) končí,“ povedal Hostomský.
„Keď sa pozeráte na predchádzajúce epidémie, majú určitú dynamiku. Tendenciou vírusov alebo patogénov všeobecne je, že sú nové a mlátia okolo seba. Veľa ľudí na to doplatí a zomrie. To je ale presne to, čo patogén nechce. Jeho hnacou silou je čo najviac sa šíriť a skúša, čo vlastne funguje. Vírus nás nechce vyhubiť, ale šíriť sa,“ vysvetlil biochemik, ktorému pripadá Omicron ako evolučná vymoženosť. „Je trikrát až štyrikrát nákazlivejší ako delta, ale pritom už nepôsobí takú škodu. To je presne to, čo poznáme z analýz predchádzajúcich infekcií. Vírus sa síce šíri, ale ideálne už nie je vidieť,“ konštatuje uznávaný český biochemik, ktorý počíta s tým, že v polovici februára počet aktívne nakazených pôjde dole.
Vôbec sa nevenujme pozitívne testovaným, ale tým, čo majú príznaky
Hostomský vyzdvihol aj prínos vakcín. „Vírus je ale iný. Posledná dávka, čo by si mali ľudia dať, a najmä staršia, je tá tretia. Tú si dajte teraz, alebo počas týždňa, pretože príde omicron. A to bude smršť. Nútiť alebo plánovať, že tú istú vakcínu, ktorá už stráca účinnosť, budeme dávať štvrtýkrát, piatykrát, pol roka, nejde. Veda nám dodá nové vakcíny,“ skonštatoval biochemik a dodáva: „Hovorí sa, že omicron potenciálne spôsobí veľa škôd. Môj protiargument je, že škody nebudú kvôli vírusu, ale kvôli tomu, čo vláda urobí. Vôbec sa nevenujme pozitívne testovaným, ale tým, čo majú príznaky.“ A aký má Hustomský názor na rúška a respirátory v školách?
„Pre deti je to úplný hriech. Rúškami im zamedzujete prísun kyslíka. Ich mladý mozog sa musí vyvíjať,“ povedal pre CNN Prima News. „Existujú vedecké dáta, ktoré ukazujú, že podkysličenie mladého mozgu, ktorý sa vyvíja, niekedy vedie k poklesu IQ až o 20%,“ šokuje český vedec. Aj ďalšie slová sú viac ako zaujímavé: „My si tu budeme vedome pestovať generáciu detí, ktorá nebude schopná odčítať z pier učiteľa, lebo bude zahalená do rúška. Ak iba dýchate, nemáte žiadne príznaky, rúška má úplne minimálny vplyv.“
Jozef Uhlárik
video: CNN Prima News