Prvé prípady ochorenia covidom sa objavili už v decembri 2019 v čínskom Wu-Chane. Stále nie je celkom jasné, aký bol jeho pôvod.
„Máme ale nejaké dáta, ktoré veľmi významne ukazujú na únik z laboratória. Je to pravdepodobnejší postup, než že vznikol v nejakom prirodzenom rezervoári,“ uviedol pre CNN Prima NEWS epidemiológ Roman Prymula. „V laboratóriu sa snažili adaptovať vírus na ľudské bunky. Ale určite nešlo o výrobu nejakej biologickej zbrane,“ dodal epidemiológ v programe 360° s tým, že nikto nechcel, aby sa s vírusom stalo to, čo sa nakoniec stalo, citoval českého epidemiológa portál cnn.iprima.cz.
V poslednej dobe sa zmenilo aj to, že sú veľké tlaky na americkú stranu. „Je to trošku ako detektívka. Ukazuje sa, že americká vláda v podstate financovala časť výskumu, ktorý sa v tom wu-chanskom laboratóriu robil,“ uviedol Hostomský. Dodal, že veda prestala byť objektívna a nezávislá. „Ukázalo sa, že bola zvolaná skupina virológov, ktorí mali rozhodnúť, či je to z laboratória, alebo prírodné,“ upozornil s tým, že zadanie bolo vyvrátiť, že je to z laboratória. „To je chyba, virológovia počas pár týždňov otočili a povedali, že je to stopercentne prírodné,“ vysvetľoval svoj postoj Hostomský.
V súvislosti s očkovaním proti covidu vyšla štúdia, ktorá tvrdí, že očkovanie zvyšuje u ľudí starších ako 65 rokov riziko mŕtvice. Ide konkrétne o bivalentnú posilňovaciu dávku výrobcu Pfizer/BioNTech. „Hoci súhrn doterajších údajov naznačuje, že je málo pravdepodobné, že by vakcína predstavovala skutočné klinické riziko, domnievame sa, že je dôležité tieto informácie zdieľať s verejnosťou,“ stojí v správe o štúdii z amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), uviedol tiež portál cnn.iprima.cz.
(nn, zdroj: cnn.iprima.cz)