Biznis s deťmi! Aj tak by sa dalo nazvať to, čo sa deje na Ukrajine. A pritom legálne. Svet sa o tom dozvedel až teraz, keď sa u nášho východného suseda strieľa, bombarduje a zabíja.
Vojna na Ukrajine odhalila niečo, o čom drvivá väčšina Slovákov zrejme ani len netušila. Pýtate sa čo? Nuž to, že Ukrajina je jednou z mála krajín na svete, ktorá umožňuje náhradným matkám za peniaze vynosiť deti cudzincom. Na Ukrajine sa údajne ročne narodí klientom z iných krajín vrátane Číny, Spojených štátov či EÚ 2500 až 3000 detí. Vojna tomuto biznisu spravila škrt cez rozpočet, pretože rodičia si pre tieto deti nemôžu prísť. Viac o tom porozprávala vo videu, ktoré je zverejnené na youtube, istá Slovenka, ktorá, podľa portálu koalafeed.com, spôsobila na ukrajinskej ambasáde doslova chaos.
Náhradné matky dostanú za vynosenie dieťaťa asi 15-tisíc dolárov
Slovenska spôsobila chaos tým, že chcela ísť zachrániť deti z pivnice tajného laboratória BioTexCom (Centre for Human Reproduction) nachádzajúceho sa v hlavnom meste Kyjev. Ide o najväčšiu kliniku náhradného materstva na svete, pričom Ukrajina je jednou z mála krajín, ktoré ponúkajú služby náhradného materstva cudzincom. Právnici zapojení do tohto biznisu odhadujú, že na Ukrajine sa v súčasnosti nachádza asi 500 tehotných žien, ktoré sú náhradnými matkami pre zahraničných klientov. A mnohým sa blíži termín pôrodu. Vojna ale spravila tomuto biznisu prietrž a teraz sa zdravotné sestry zariadenia starajú o 21 novorodencov v suteréne obytnej budovy. Zamestnanci tvrdia, že nie je jasné, kedy si ich kvôli vojne budú môcť biologickí „rodičia“ vyzdvihnúť.
Biznisu s deťmi sa na Ukrajine darí najmä vďaka chudobe. Náhradné matky totiž dostanú za vynosenie dieťaťa cca 15 000 dolárov. „Nie je tajomstvom, že programy náhradného materstva sú takmer všade v Európe zakázané. Darcovstvo vajíčok je povolené len v niekoľkých krajinách, no pomerne často tieto programy ponúkajú nie veľmi výhodné podmienky pre pacientov, ako aj pre darcov.
Na Ukrajine sú však všetky tieto programy absolútne legálne. To je dôvod, prečo Európania vyhľadávajú lekársku pomoc mimo svojich domovských krajín,“ píše sa na webovej stránke „reprodukčnej“ kliniky. Problémy tohto biznisu narobil už COVID-19, pretože počas pandémie mnoho z týchto novorodencov nebolo vyzdvihnutých, takže „uviazli“ na Ukrajine a teraz sa o ne starajú v sirotincoch.
Problém riešili aj na pôde europarlamentu
Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová vyzvala na zabezpečenie evakuácií detí, ktoré porodili náhradné matky na Ukrajine; ich rodičia tam totiž nemôžu pre vojnu odcestovať, aby si ich vyzdvihli.
Podľa agentúry AFP Johanssonová súčasne vyjadrila znepokojenie o osud detí narodených náhradným matkám, ktoré boli zverené do starostlivosti detských domovov.
V príhovore k poslancom Európskeho parlamentu Johanssonová povedala, že rodičia v členských štátoch Európskej únie a Spojených štátoch mali problém dostať svoje deti z Ukrajiny ešte pred ruskou inváziou, túto správu publikoval aj portál teraz.sk.
„Počas pandémie mnoho z týchto novorodencov nebolo vyzdvihnutých, takže uviazli (na Ukrajine) a teraz sa o ne starajú v sirotincoch,“ povedala Johanssonová. Súčasne poukázala na to, že niektoré detské domovy boli počas invázie evakuované a nie je známe, kde sú deti z nich teraz.
Ukrajina je jednou z mála krajín na svete, ktorá umožňuje náhradným matkám vynosiť deti cudzincom na komerčnej báze. Odhady hovoria, že na Ukrajine sa ročne klientom z iných krajín vrátane Číny, Spojených štátov a EÚ narodí 2500 až 3000 detí. (zdroj:teraz.sk)
Jozef Uhlárik/Zdravotné sestry z kyjevskej „množiarne detí“ sa v suteréne obytnej budovy starajú o 21 novorodencov. Foto: Lynsey Addario