Zriaďovateľom, ale aj ľuďom bude zrejme ešte poriadne horúco. Nie však z tepla, ale z navýšených účtov.
Na Slovensko sa po Novom roku priženie drahota, aká tu azda ešte nebola. Bude to mať na svedomí najmä enormné zvýšenie cien energií, ktoré sa premietne úplne všade. Vláda a najmä zodpovedný minister Richard Sulík síce upokojujú, že také zlé to nebude, no verí im len málokto. Strach majú najmä predstavitelia samospráv.
Už teraz je v slovenských obchodoch draho a mnohí ľudia žijú z ruky do úst, ale toho, čo sa udeje po vstupe do roku 2022 sa doslova desia všetci. Aj primátori a starostovia, ktorí majú už teraz hlavy v smútku z nárastu cien energií. A to vrátane tepla. Za všetkých to vyjadril v statuse Michal Kaliňák, hovorca a tajomník rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska.
Témou dňa musia byť riešenia akútneho problému zvýšených cien energií
„Počúvajte komunál, lebo z účtov nám bude horúco,“ varuje Kaliňák, pretože nárast cien energií veľkou silou trafí najmä mestá a obce. „A samozrejme ich obyvateľov. Táto téma ani zďaleka nie je iba o priemysle,“ konštatuje ďalej. Mestá a obce sú podľa neho najväčší zriaďovatelia škôl a školských zariadení. Pod ich strechou je 2 754 materských a 1 886 základných škôl. Podobné je to aj v prípade sociálnych služieb, čo môžeme kvantifikovať 711 pobytovými zariadeniami, dennými stacionármi a pod. „Celkovo 135 samospráv má príspevkové alebo rozpočtové organizácie v oblasti kultúry. Ďalších 2 500 kultúrnych stánkov poskytuje kultúrne vyžitie pre individuálne podujatia,“ vyratúva Michal Kaliňák, podľa ktorého máme na Slovensku aj dve mestá s električkovou a 5 miest s trolejbusovou dopravou. „V pohode môžeme vyčísliť aj počet budov stredných škôl, internátov, jedálni, sociálnych zriadení v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov a mali by sme pridať aj počet knižníc, galérií, hvezdárni atď.,“ prízvukuje tajomník rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska.
Podľa Michala Kaliňáke nemajú pod kontrolou nielen rast cien energií, ale ani ich potrebnú reguláciu. „Sme minútu pred dvanástou a chýba nám odpoveď na veľmi krátku otázku: Ako ďalej?“ píše Kaliňák a dodáva, že za inšpiráciu stojí česká novela zákona z roku 2012 o podpore zdrojov energie, ale aj informácia o tom, koľko peňazí z nedočerpaných eurofondov by sme mohli využiť na úspešné energetické krízové opatrenia. „V opačnom prípade bude v samospráve mimoriadne horúco, tak zriaďovateľom, ako aj ľuďom. Nie však z tepla, ale z navýšených účtov, ktoré bude musieť niekto zaplatiť. Je preto zrejmé, že témou dňa musia byť riešenia tohto akútneho problému a nie premýšľanie o tom, čo by sa ešte dalo hodiť na komunál, nech to zatiahne…,“ varuje v samom záver Michal Kaliňák.
Jozef Uhlárik