Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí je názov nového zážitkového podujatia, ktoré bude v priestoroch Horehronského múzea v Brezne prístupné od 30. októbra do 4. decembra. Na návštevníkov čakajú výnimočné figuríny so zvukovými efektmi, niektoré v životnej veľkosti, viažuce sa na horehronské poverové rozprávania, ako Poludnica, Runa, Mora či Svetlonos.
„Zámerom projektu je vytvoriť novú kultúrnu službu, ktorá bude spájať odbornú vzdelávaciu prednášku s inštaláciou ako zážitkovým miestom obyčajov. Na verejnosť čakajú výtvarne stvárnené tajuplné postavy, o ktorých sa dozvedáme z horehronských poverových predstáv. V ich existenciu naši predkovia verili a spájali s nimi rôzne rituály,“ konštatoval Peter Černek, vedúci oddelenia kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Banskej Bystrici.
Návštevníci v Horehronskom múzeu uvidia 13 figurín a izbu, na zariadenie ktorej autori výstavy použili viac ako 120 zbierkových predmetov z etnologického fondu múzea. Pútavou formou sa dozvedia, prečo sa maselnica priväzovala o nohu stola, čo značil kruh kriedou okolo postele, prečo boli na prahu položené cibuľa a cesnak, na čo slúžili rozsypaný mak, prekrížené metly či klince zatlčené do polena.
„Ľudí pri vstupe privítajú plačky, ich obradný plač mal v minulosti dôležitú úlohu v rámci pohrebného obradu. V hlavnej časti sa záujemcovia oboznámia s predstavami o poverových bytostiach, posmrtnom živote a zvykosloví. Podujatie sa odohráva v interiéri imitujúcom tradičné bývanie, s náznakom kultového kútu, pece a postele,“ priblížila autorka projektu Denisa Čiefová.
BBSK podporil nové zážitkové podujatie sumou 10.700 eur a sumou 7000 eur prispel aj Fond na podporu umenia.
„Táto aktivita približuje ľudové povery a rituály, ktoré boli dôležitou súčasťou života našich predkov. Súčasnému návštevníkovi ju prezentuje pútavo, interaktívne a moderne. Je to dobrý príklad spolupráce medzi kultúrou a cestovným ruchom, o ktorú sa v našom kraji dlhodobo usilujeme,“ zdôraznil predseda BBSK Ján Lunter.
Zdroj: TASR
Foto: Archív NN