4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Bude v Nitre opäť Gudernov pamätník? Aktivisti spustili petíciu

Ich cieľom je vyzbierať pod petíciu minimálne tisíc podpisov, aby o osadení Gudernovho pamätníku museli rokovať krajskí poslanci.

Skupina aktivistov z Nitry a okolia požaduje znovuosadenie pamätnej tabule Eugena Gudernu – antifašistu z Nitry, ktorý zahynul v roku 1945 v koncentračnom tábore Mauthausen.

„Cieľom tejto iniciatívy je posilnenie antifašistickej tradície v Nitre, prispenie k lokálpatriotizmu obyvateľov mesta a v neposlednom rade aj reagovanie na postupnú stratu historickej pamäte,“ hovorí člen petičného výboru Dávid Pavelka.

V Nitre sa objavili takéto bannery. Kto hľadá GUDERNU?

Podľa predsedu výboru Artura Bekmatova niet lepšieho dôkazu o postupnej strate historickej pamäte našej spoločnosti ako nedávne vyznamenanie troch spolupracovníkov ľudáckeho slovákštátu prezidentkou. „Takéto indivíduá udávali ľudí z protifašistického odboja. Mladých odbojárov ako Mirko Nešpor, Janko Bačík či Eugen Guderna, ktorí za takéto udania zaplatili životom. A miesto toho, aby sme mladej generácii približovali osudy takýchto hrdinov, tak rehabilitujeme ich udavačov,“ dodal Bekmatov.

Bude v Nitre opäť Gudernov pamätník? Aktivisti spustili petíciu

Aktivisti sa na samosprávny kraj obracajú z dôvodu, že pamätnú tabuľu má Ponitrianske múzeum, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Podľa nich samosprávny kraj takisto v meste Nitra disponuje niekoľkými budovami, na ktorých by tento pamätník mohol byť umiestnený bez zbytočných komplikácií.

Významné výročie nitrianskeho rodáka Ladislava Gudernu

Spomínaná tabuľa už v uliciach Nitry raz bola – na budove Gymnázia Eugena Gudernu na Gudernovej ulici (dnešnej Piaristickej). Keďže sa budova gymnázia v reštitúciách vrátila pôvodným majiteľom, gymnázium sa muselo presťahovať a pamätná tabuľa putovala do depozitára Ponitrianskeho múzea.

Bude v Nitre opäť Gudernov pamätník? Aktivisti spustili petíciu

„Nitra sa po roku 1989 k osobe Eugena Gudernu zachovala najmacoskejšie – v Košiciach je dodnes Gudernova ulica, v Bratislave síce ulicu pomenovanú po ňom premenovali, no pamätník pri jednej z ružinovských škôl stále stojí. V Nitre sme ho uvrhli do zabudnutia, čo je hanba, pretože v tomto meste sa narodil,“ povedal predseda petičného výboru Artur Bekmatov.

Zber podpisov bude prebiehať cez dobrovoľníkov, ale aj na verejných podujatiach.  Takisto je možné kontaktovať členov petičného výboru, vypýtať si petičný hárok a napomôcť zberu podpisov vo svojom okolí.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články