Prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov pomohol celoslovenský tím prevencie kriminality temer tisíc klientom.
Celkovo realizovali vyše 700 preventívnych aktivít, pre viac než 19-tisíc občanov. Ministerstvo vnútra SR (MV SR) o tom informovalo v tlačovej správe. Doplnilo, že vyškolili vyše 1 500 policajtov, zamestnancov ministerstva, no tiež externých lektorov a preventistov. Realizovali tiež spoluprácu s 330 subjektmi, ktoré sa venujú pomoci pomoci obetiam trestných činov.
Spomedzi náročných situácií a prípadov, ktoré so sebou priniesol koniec minulého roka, spomenul rezort napríklad domáce násilie, s ktorým sa na informačné kancelárie obrátilo viacero žien. Išlo tiež o ohrozovanie života a zdravia páchateľom spomedzi detí a mládeže. „Informačná kancelária prijala správu od študentov nemenovanej školy, kde jeden z nich sa netajil zámerom fyzicky zlikvidovať členov pedagogického zboru. Prípad je aktuálne riešený orgánmi činnými v trestnom konaní,“ uviedol rezort. Informačná kancelária poskytla poradenstvo i k prípadu obchodovania s ľuďmi, v ktorom neznáma skupina zamestnávala vojnové odídenkyne z Ukrajiny, ktoré však žili v nevyhovujúcich podmienkach. Na dôvažok mal neznámy páchateľ niektoré ženy vozievať do rozličných miest za bližšie nezisteným účelom.
„Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom svojich odborníkov a celoslovenského tímu prevencie kriminality okrem občanov Slovenska pomáha aj cudzincom a odídencom z Ukrajiny, pri ktorých sme identifikovali vojnové zločiny,“ doplnil rezort. Spolupracoval s temer 230 subjektmi, ktoré sa venujú tejto cieľovej skupine, rovnako aj s viacerými tlmočníkmi, a to pre potreby poskytnutia pomoci obetiam trestných činov. MV SR tiež realizovalo kampaň na čerpacích staniciach pre ďalšie potenciálne obete obchodovania s ľuďmi. Pomoc poskytovalo i vo veľkokapacitných centrách. V tých, ktoré spadali pod rezort vnútra, boli pre pracovníkov informačných kancelárií vyčlenené priestory, a to za účelom poskytovania pomoci obetiam trestných činov.