Vo februári 2019, tesne pred parlamentnými voľbami, sa na Slovensku objavil nový vírus SARS-CoV-2 a nákazu, ktorú spôsoboval dostala názov Covid-19. Prirodzene vyvstala otázka, čo sa stalo? Mali sme tu už predsa SARS, MERS, Vtáčiu chrípku a väčšina z nás predpokladala, že aj táto nákaza prejde obratom do zabudnutia, ako aj tie pred tým.
Samozrejme sa čakalo rovnako prirodzene, ako tomu bolo už aj v minulosti, že celá záhada prenosu vírusu bude čoskoro odhalená. Bývalo takmer zvykom, že kolektívy epidemiologických detektívov boli schopní vypátrať akýkoľvek pôvod týchto nákaz. Predsa našli aj potkana, ktorý svojho času preniesol horúčku Lassa a boli schopní vypátrať aj únik vírusu Marburg vo Frankfurte, ktorý priviezli so sebou africké zelené opice.
Tentokrát sa tak však nestalo. Spočiatku sa šírili klebety o netopierovi a čínskom „mokrom trhu“, potom prišli s tým, že do toho ešte vstúpil nejaký podivuhodný druhu šupinavca s názvom pangolín, ale nikdy sme nepočuli celý príbeh. Kombinácia neznámeho smrteľného vírusu a náhleho záchvatu paniky a strachu, šíreného neprieč celou planétou, viedla k zvláštnemu spôsobu priam komsomolského spravodajstva. Tlač a médiá nám síce nevedeli povedať čo presne sa to stalo, ale okamžite mal celý mainstream jasno v tom, že všetci rozumní ľudia si musia byť istí tým, čo sa tu nestalo.
Musíte si vybrať. Strach a poslušnosť, alebo pocit viny a sankcie
Prirodzene začali chodiť prvé otázky, ktoré spochybňovali pôvod vírusu. Všetci sa pýtali na spôsob jeho šírenia, o ktorom sa vedelo len pramálo, ale médiám už bolo jasné, že vírus je v zásade všade, a v ktorejkoľvek chvíli, a prežije nekonečne dlho aj bez hostiteľa. Dokonca to začali hlásať aj uznávaní odborníci. Človek mohol ochorieť a ani o tom nemusel vedieť. Všetci boli okamžite v strehu, veď dokonca až dva týždne môže infikovať všetkých vôkol seba a napokon umrie. Priam horor.
Začali sa však objavovať aj opačné odborné názory a tvrdenia. Ako prvé prišli na verejnosť odhalenia, že vírus musel vzniknúť umelým vývojom a nie je možné, aby vznikol prirodzene. Komsomolská tlač okamžite zareagovala a vzápätí sa 27 vedcov podpísalo pod spoločné vyhlásenie, ktoré uverejnili na jednom z najprestížnejších lekárskych webov The Lancet. Vo vyhlásení sa spoločne postavili za vyhlásenie, ktorým dôrazne odsúdili konšpiračné teórie naznačujúce, že COVID-19 nemá prirodzený pôvod a že bol vytvorený umelo.
Vedecké vyhlásenia, že Covid-19 nepochádza z laboratória, sa stali povinnou doktrínou všetkých medializovaných výstupov po celom svete. Táto propaganda sa však akosi nechcela udomácniť v hlavách “konšpirátorov”. Chýbal im totiž dôkaz, ktorým by epidemiológovia definitívne identifikovali zdroj choroby. Lenže taký dôkaz neexistoval a tak intenzita reakcie médií na túto tému bola priam komická a hlavne podozrivá.
Tejto hystérii nepomohlo ani vyhlásenie Donalda Trumpa, kedy pripustil, že SARS-CoV-2 mohol byť vytvorený umelo. Keďže to však povedal Donald, muselo to byť všeobecne odsúdené. Trump predsa nemohol mať pravdu a ešte v čase pred voľbami. Propaganda zašla až tak ďaleko, že do záverov Úradu riaditeľa národnej spravodajskej služby (DNI) USA sa dostalo vyhlásenie, že choroba „nebola spôsobená človekom a ani geneticky modifikovaná“. Priam rezolúcia. Pravda to však nebola, ale komsomolcom to nebránilo, odvolávať sa na ňu, ako na jediný relevantný dôkaz.
Celý príbeh by mohol pokračovať pokojne ďalej pod tlakom propagandy, keď tu odrazu, na jar 2020, už aj taký netvor, akým je bezpochyby sám Dr. Anthony Fauci, pripustil nebezpečnú myšlienku, že choroba mohla mať pôvod v laboratóriu. Takzvaní “nezávislí” overovatelia faktov, ktorí zúrivo cenzúrovali všetko, čo len naznačovalo laboratórny pôvod COVID-19, odrazu prestali tieto informácie označovať za „konšpiračné teórie“ a ich štvavá inkvizícia odrazu ustúpila. Dokonca aj inkvizičný Facebook sa odrazu tváril ako slobodná platforma pre pluralitu názorov.
Stále však nevieme dôveryhodne povedať, čo spôsobilo pandémiu. Každopádne však na základe našej nevedomosti nemožno cenzurovať žiadne informácie len preto, že ich niekto považuje za nevhodné. Koncept presviedčať verejnosť, že si má byť niečím istá, aj keď na to nie sú žiadne dôkazy, je dosť nový. Médiá to akoby prebrali od politikov, ktorým odrazu veria aj rôzne vymyslené historky a prestávajú hľadať pravdu. Rozhodujúcim problémom v tomto celom guláši je úplná absencia pokory a možnosti pripustiť si, že sme sa mýlili.
Dokonca aj vedci, ktorí to myslia úprimne a najlepšie ako vedia, urobia chyby. Máme predsa slávny príbeh o objave „pacienta nula“ na HIV, ktorý neskôr spochybnili vďaka genetickej analýze. Nebolo to tak dávno, keď by žiadne zodpovedné médium nevyhlásilo nejakú hypotézu za nepravdu ešte pred získaním dôkazov o pravde. Akokoľvek by to bolo nepravdepodobné, cenzurovať by si to nedovolil nikto.
Mainstream tu rozohral nebezpečne debilnú propagandu, ktorou nainfikoval milióny ľudí v snahe dopriať im ich pocit “pravdy”. Bez dôkazov a bez dôveryhodnosti, ale určitý súbor svojej propagandy definoval ako pravdu, čím sa posunul z úlohy informačnej do úlohy propagačnej. Správy však momentálne nerobí nikto. Pokúšajú sa o to aspoň alternatívne weby, ale aj tie často zakopnú o nepravdu, čo im mainstream potom rád oplieskava o hlavu.
Pôvod COVID-19 ale už aspoň nezostáva úplnou záhadou a je nad slnko jasné, že bol vytvorený umelo v laboratóriu a všetky stopy vedú do USA a k Big Pharma podnikom. Je preto nepochopiteľné, prečo sa primárne novinárske vlastnosti, akou je zvedavosť, stali v médiách tabu. Nebolo to tak dávno, keď boli tieto vlastnosti priam nevyhnutnými predpokladmi. Teraz je opäť na médiách, priznať si pravdu a začať ju postupne odhaľovať. Jeden denník v Dánsku s tým už začal.
Róbert Merva