5.9 C
Nitra
piatok, 15 novembra, 2024

Česi sú už zúfalí, na dávky v hmotnej núdzi čakajú dlhé mesiace. V problémoch sú dôchodcovia aj matky samoživiteľky

Slovenská vláda prisľúbila pomoc ľuďom pri zvládaní vysokých cien energií, a tak máme aspoň na istý čas pokoj. Na aký, a či pomoc bude nielen taká, akú vláda sľúbila, alebo či príde aj včas, to sú otázky zatiaľ bez odpovedí. V susednom Česku však už na ne ľudia odpovede vedia. A vôbec nie sú pozitívne.  

Ľudia v Česku žiadajúci pomoc od štátu, napríklad pri príspevku na bývanie, si môžu počkať aj niekoľko mesiacov, lebo vyplácanie dávok sa v niektorých prípadoch oneskoruje. Oneskorene však chodia aj niektoré iné príspevky, čo ľuďom spôsobuje nemalé problémy. Ako informuje portál blesk.cz, Česi na dávky čakajú mesiace, pretože štát nemá toľko peňazí, keďže ľudí, ktorí potrebujú finančnú pomoc, stále rastie.

Oneskorené sú prídavky na deti aj príspevok na bývanie

„V súvislosti s energetickou krízou, hospodárskou situáciou a tiež vojnou na Ukrajine rastie aj počet klientov, ktorí sa na úrady práce obracajú,“ povedala pre Blesk hovorkyňa generálneho riaditeľstva úradu práce Kateřina Beránková. Úrady práce kvôli tomu riešia viac práce, než je obvyklé bez toho, aby mohli prijať viac zamestnancov. Na starosť majú až 22 dávok, pričom medzi žiadateľa mesačne rozošlú 2 milióny finančných príspevkov. A počet ľudí, ktorí budú potrebovať peňažnú pomoc, podľa Baránkovej pravdepodobne ešte vzrastie. Od januára 2023 sa totiž zvýšilo životné minimum, vďaka čomu sa rozšíri aj počet ľudí s nárokom na niektorú sociálnu dávku. Pôjde napríklad o prídavok na dieťa alebo na živobytie.

V súčasnosti to vôbec nemajú ľahké ani dôchodcovia na Slovensku

„Vyhodia ma z bytu, štát už pre nás nemá peniaze,“ prezradila nahnevaná Adela, ktorej chodí sociálna podpora neskoro už od pandémie koronavírusu. „Takto oneskorené mi chodia prídavky na deti a príspevok na bývanie už od začiatku Covidu. Každý štvrťrok čakám dva až tri mesiace na dávky. Pred Covidom chodilo všetko pravidelne šiesteho v mesiaci ako hodinky,“ dodala Adela, ktorá ale s týmto problémom nie je sama. Aj ďalšie ženy si totiž všimli, že sa situácia v posledných mesiacoch zhoršila, mnohým sa finančná pomoc zasekla hlavne na jeseň minulého roka. Napriek tomu, že žiadosti podali v októbri, ticho sa tiahlo až do konca roka.

Seniori sa už obracajú aj na telefonickú linku pomoci

Problémy s výplatami sú asi od apríla. Vždy to trvalo maximálne dva mesiace, teraz som podávala žiadosť 2. októbra 2022 a dodnes nemám žiadne informácie. Musela som osloviť aj generálne riaditeľstvo úradu práce, pretože osobne mi na úrade povedia, že ich je málo a nevie, kedy budem spracovaná. Predtým úrad komunikoval lepšie, aj samotné pracovníčky boli ochotnejšie,“ opísala Blesku Daša, ktorá kvôli vysokým cenám nezvláda zaplatiť bývanie a vyžiť s dvoma deťmi. Nemohla zaplatiť nájom na december, ani z čoho zaplatiť január. Do konca roka jej dokonca hrozila výpoveď z bytu. Úrad práce spracováva žiadosti podľa jeho hovorkyne Kateřina Beránkovej v zákonom stanovenej lehote, ktorá sa môže predĺžiť v nadväznosti na to, že treba niečo doplniť či opraviť.

Slovenská vláda sa mesiace zaoberala sama sebou a na pomoc dôchodcom nemyslela

Žiadatelia sa tak po dlhšej dobe obracajú na úrady znova a zisťujú stav svojej žiadosti. Úrad práce preto rozšíril služby svojho call centra a volajúci už budú môcť zistiť napríklad to, ako ďaleko je spracovanie ich žiadosti o konkrétnu dávku. Môžu tiež skontrolovať, či pri podaní neurobili chybu, ktorá vybavenie preťahuje. Príspevky na bývanie a ďalšie dávky sú častou témou napríklad na bezplatnej anonymnej linke spoločnosti Elpida. Volajú na ňu seniori a snažia sa zistiť, prečo ešte pomoc nedostali. „Niekoľkokrát denne sa na našu linku obracajú seniori s tým, že o príspevok na bývanie požiadali, a to dokonca na jeseň minulého roka, alebo v októbri, a stále nemajú od Úradu práce ani vyrozumenie, ani peniaze,“ uviedla vedúci Linky seniorov Elpida Katarína Bohatá.

Mnoho seniorov s nárokom na príspevok na bývanie ho nečerpá

Úrad práce vypláca v priemere zhruba dva milióny dávok mesačne, a aby stíhal, snaží sa prijímať nových pracovníkov. Podľa vedúceho programu Dlhové poradenstvo Človeka v sieti Daniela Hůleho je tiež problémom v tom, že pomoc čerpá nedostatočné množstvo ľudí. Rádovo deväťdesiat percent seniorov, ktorí majú nárok na príspevok na bývanie, ho nečerpá. A tu si myslím, že je potrebné zmeniť naratív dávok, že to nie je stigma, nie je to hanba. Ak pomoc potrebujú, nech si o ňu povedia,“ upozornil dôchodcov Daniel Hůle, podľa ktorého príspevkov na bývanie vlani v januári úrady vyplatili okolo 140-tisíc, v decembri potom ich počet stúpol skoro na 230-tisíc. 

Na čo by si mali dať dôchodcovia a čakatelia na dôchodok pozor?

Priemerná čiastka, ktorú dostal jeden žiadateľ o príspevok na bývanie, bola v decembri vyše 4700 korún českých, a za celý rok 2022 bolo dohromady vyplatených osem a pol miliardy korún. Priemerná čiastka sa zdvihla aj pri príspevku na živobytie – z necelých 4100 korún na 5150 korún. Tých vlani úrady vyplatili vyše 730-tisíc, dokopy skoro za tri a pol miliardy korún. Rastie však dopyt aj po ďalších formách pomoci, ako sú napríklad balíčky s jedlom. „Niektorí hovoria, že nechcú ani tú pomoc, ale už ju tak potrebujú, že prídu. Teraz, aspoň čo pozorujem ja, je viac seniorov a matiek samoživiteliek,“ povedala pre médiá administratívna pracovníčka Potravinovej banky Praha Aisha Hamzová.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x