Zrejme iba málo Slovákov pochybuje o tom, že na ženách je páchaného podstatne viac domáceho násilia ako na mužoch, hoci aj tí si pri niektorých svojich „polovičkách“ užijú svoje. A práve o predchádzaní násilia na ženách a domácemu násiliu, ale i o boji proti nemu, pojednáva aj Istanbulský dohovor Rady Európy, ktorý bol prijatý 11. mája 2011.
Istanbulský dohovor je najrozsiahlejšia medzinárodná zmluva zameraná na boj proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. K tomuto dokumentu sa z času na čas vracajú aj poslanci Európskeho parlamentu, ktorí cítia potrebu niečo meniť či dopĺňať. Stalo sa tak i pred pár dňami, pričom v pléne vystúpil aj náš europoslanec Miroslav Radačovský. Šéf strany Slovenský patriot svoje vystúpenie zverejnil o videu na sociálnej sieti, a tak si Slováci a Slovensky môžu urobiť predstavu, ako sa našich žien zastal.
Istanbulský dohovor je postavený na štyroch pilieroch
Základným cieľom Istanbulského dohovoru (TU) je „vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia“ s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách. Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín RE (Rady Európy – pozn. red.) a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe. Je postavený na štyroch pilieroch, tzv. 4 P: Prevention (Prevencia), Protection (Ochrana), Prosecution (Stíhanie), integrated Policies (Integrovaná politika), a v rámci každej z týchto oblastí prináša veľmi konkrétne opatrenia na zlepšenie ochrany žien tak, aby mohli žiť svoj život slobodne, dôstojne a bez hrozby násilia.
Radačovský skritizoval aj snahu nepustiť športovcov Ruska a Bieloruska na olympijské hry
Zároveň sa zameriava na opatrenia, ktoré by umožnili násiliu predchádzať a znížiť tak hrozivý počet žien a dievčat vystavených rôznym formám násilia. Ak by bol tento dohovor v našej krajine ratifikovaný a následne dôsledne implementovaný, mohol by priniesť zásadný prelom v ochrane žien vystavených násiliu a ich detí pred násilím. Násilie na ženách sa považuje za najzávažnejšiu formu porušovania ľudských práv žien a je pochopiteľné, že Rada Európy venuje tomuto problému značnú pozornosť. Slovensko sa aktívne podieľalo na jeho príprave a bolo jednou z prvých krajín, ktorá ho podpísala. Návrh na prípravu jeho ratifikácie vyslovila vláda Ivety Radičovej v máji 2011. Istanbulský dohovor používa rodovú terminológiu, ktorá by sa u nás štandardným legislatívnym procesom neschválila. Dokument napríklad oddeľuje pohlavie od rodu. Je potrebné, aby sme do našej legislatívy presadili takéto pojmy?
Príčinou nešťastia v Európe a vo svete je podľa Radačovského nedomyslené konanie NATO
Príďte na Oravu či Spiš a uvidíte, ako sa tam žije ženám
Radačovský sa hneď v úvode svojho vystúpenia úprimne a bez emócií svojich kolegov v europarlamente spýtal: „Prečo niekto chce Slovenskej republike nanútiť Istanbulský dohovor?“ Jurisdikcia Slovenskej republiky podľa neho upravuje dôslednejšie a precíznejšie ochranu práv žien pred domácim násilím. „Viem, o čom hovorím. Ale je tu aj iný problém. Okrem fyzického násilia existuje aj psychické násilie. Tak sa pýtam. Je, žena dôchodkyňa, Slovenka, občiankou Európskej únie? No je. Patrí Slovensko do Európske únie? No patrí. Európska únia má voľné hranice – Schengen? No má. Ako je možné, že naše slovenské ženy, dôchodkyne, ktoré ťažko vyžijú z príjmu, musia chodiť robiť slúžky, opatrovať? Opatrovať do Nemecka, do Rakúska, trápiť sa,“ hovorí Radačovský vo vojom vystúpení.
Radačovský v europarlamente nekompromisne žiadal aj ukončenie vojny na Ukrajine
„Ale ja som ešte nevidel, aby na Slovensku bola Švédka, Francúzska, Talianka. Aby opatrovala našich dôchodcov, aby sa o nich starala. Toto je problém na Slovensku. Toto je problémy pre ženy na Slovensku. Toto je diskriminácia. Príďte, západoeurópske dámy, na Slovensko. Na Oravu, na Gemer, Na Spiš. A uvidíte ako sa tam žije ženám. Príďte opatrovať, príďte do našich hotelov a podobne. Alebo vy ste Übermensch (nadčlovek – pozn. red.)? Vy nemôžete? A tu chcete nanútiť Slovensku nejaký Istanbulský dohovor? My si na Slovensku ženy vážime! My to nepotrebujeme! My nemáme zvrátenú ideológiu!“ dodal na samý záver Miroslav Radačovský, ktorého predsedajúca už-už hnala od rečníckeho pultu.
Slováci v diskusii pod videom však stoja úplne na strane šéfa strany Slovenský Patriot.
(heď)