Mladí Slováci začínajú byť silní individualisti, no zároveň očakávajú výraznú redistribúciu blahobytu zo strany štátu.
Vysoké percento z nich využíva „mama hotel“, osamostatňuje sa a zakladá vlastné rodiny neskoro. A nakoniec pomerne veľká časť z mladých Slovákov vníma kriticky vzdelávací systém a máme najnegatívnejší postoj k EÚ spomedzi mladých v krajinách V4 a Pobaltia, zverejnil výsledky štúdie politik Artur Bekmatov.
Toto sú výsledky štúdie, ktorú vypracovala slovenská pobočka Nadácie Friedricha Eberta. Spolu so zástupcami Mladých sociálnych demokratov, Mladých progresívcov, mládeže Hlasu-SD a Mladých odborárov som sa – zrejme ako najmladší predseda politickej strany na Slovensku – minulý týždeň zúčastnil diskusie k tejto štúdii.
Svoje postoje k jednotlivým zisteniam zhrnul Bekmatov do niekoľkých bodov:
INDIVIDUALIZMUS VS. SOCIÁLNA SPRAVODLIVOSŤ
Očakávania, že štát bude silným garantom dôstojnej životnej úrovne a zvyšujúca sa miera individualizmu je medzi mladými ľuďmi prirodzená. Na jednej strane ich rodičia majú pozitívnu skúsenosť s garantovaním základných istôt ako právo ma bývanie, prácu a dôstojnú mzdu, na strane druhej je naša generácia vyslovene tlačená k individualizmu, sebectvu a „ostrým lakťom“. Čím bude štát silnejším garantom dôstojného života, tým bude tlak na individualizmus mladých slabší.
EMIGRÁCIA DO ZAHRANIČIA
Môže mať dve príčiny. Prvá, nedostatočná úroveň vzdelávacieho systému a druhá, nedostatok pracovných príležitostí v regiónoch. Slovenské školstvo, veda a výskum sú dlhodobo finančne podvýživené. Prečo môže byť prioritou zbrojenie, ale nie školstvo? Vzdelávací systém potrebuje v prvom rade masívne investície a posilnenie odmeňovania a autority učiteľa. Nové pracovné príležitosti musia smerovať do regiónov. Práca musí prísť za ľuďmi, nie ľudia za prácou. Inak nám vnútorná migrácia vyľudní celé regióny a krajské mestá zažijú nápor, ktorý nezvládnu.
MAMA HOTEL
Ak sa mladý Slovák chce osamostatniť má dve možnosti: dávať tretinu až polovicu platu za nájom, alebo tretinu až polovicu platu za hypotéku. Osamostatnenie a následne aj založenie rodiny sa stáva tvrdo ekonomickou záležitosťou. Kľúčom k riešeniu problémov je riešenie bytovej otázky. Prílev vysokého počtu nájomných bytov stlačí dolu ceny nehnuteľností ako pri nájmoch, tak aj pri kúpach. Dokým bude možné nastaviť systém masovej výstavby štátnych bytov je potrebné aspoň rozviazať ruky samosprávam, ktoré čelia najväčšiemu tlaku na realitnom trhu. Napríklad väčším využívaním sociálnych podnikov bývania.
AVERZIA VOČI EÚ?
EÚ na rozdiel od NATO prináša Slovensku výhody. A to i napriek niektorým negatívam či neefektívne nastaveným procesom. Značná časť mladých však EÚ vníma negatívne. Jedným z dôvodov môže byť absencia vyváženej diskusie. Z verejného diskurzu a éteru mainstreamových médií boli všetci kritici EÚ de facto vytesnení. (Oprávnená) kritika EÚ dnes v mainstreame prakticky nezaznieva. Zostala len slepá adorácia. A mimo mainstreamu sa zase presadzuje najmä povrchná a prvoplánová kritika. Ak chceme, aby verejnosť lepšie rozumela procesom v EÚ, tak musí mať prístup k vyváženej diskusii, miesto propagandy.
Kompletný výskum s názvom Nespokojní a predsa zostávajú si môžete prečítať tu.