Cieľom informačných operácií na území Slovenska je v prvom rade vniesť do spoločnosti chaos, zmätok a zahmliť realitu, uviedol v novom podcaste OĽANO analytik Centra boja proti hybridným hrozbám Daniel Milo. Namiesto toho, aby sme sa venovali podstate problému a teda, prečo vojna vznikla a ako sa brániť, podsúvajú sa nám témy, ktoré spochybňujú samotný útok. „Cieľom je odviesť pozornosť a zahltiť mediálny priestor množstvom balastu. Skutočná objektívna realita sa tak stane len jednou z verzií príbehu,“ povedal a zdôraznil, že ak je na jednej strane pravda a na druhej klamstvo, tak pravdu nenájdeme uprostred.
Vojnu na Ukrajine a utečeneckú krízu sa dnes snažia zneužiť aj mnohí politici, aby zvýšili svoj dosah alebo presadzovali svoje politické videnie. Politikmi je tiež podľa Mila šírená značná časť proruskej propagandy. Preto sa u nich treba pýtať, „ak obhajuje konanie predstaviteľov Ruska, či je to jeho politický názor alebo môže presadzovať záujmy inej mocnosti.“
Daniel Milo zdôraznil, že Slovensko je v nevyhlásenej vojne a nepriateľ sa nás snaží ovplyvňovať aj bez toho, aby nám nad hlavami vybuchovali rakety. Nevojenské útoky, ako kybernetické útoky, využívanie energetického a ekonomického nátlaku, podvratné činnosti alebo šírenie dezinformácií a zasahovanie do politických procesov sú dnes podľa neho súčasťou vojny.
Slováci podľa Mila radi veria tajuplným vysvetleniam a myslia si, že pár klikmi na Facebooku odhalia celosvetové sprisahanie. „Časť populácie sa cíti Jánošíkmi, ktorí vidia tú skutočnú, tajomnú pravdu,“ uviedol. Ľudia majú podľa neho často pocit, „ja som to prekukol, ja som ten, ktorý urobil zásadné odhalenia, pričom sú kŕmení nezmyslami.“
Základom boja proti klamstvám na internete je nezostať pasívny. Hybridné hrozby môžeme potlačiť, ak nebudeme slepo veriť všetkému na internete. Dezinformačné médiá často fungujú tak, že niekto vyrobí „z kuchyne 20 videí a dá tam úplne zavádzajúci popis,“ zdôraznil Milo. Zároveň vyzval k šíreniu pravdivého a overeného obsahu, ktorý vyvažuje protistranu.
Zdroj:TS