Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) a Slovenská agentúra životného prostredia vyhlásili 12. ročník národného ocenenia Dedina roka.
Organizátori hľadajú výnimočné slovenské obce dosahujúce úspechy v rozvoji starostlivosti o vidiek, sú konkurencieschopné, dokážu prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie a nezabúdajú ani na vlastné tradície a rozmanitosť kultúry. Obec môže získať prestížny titul Dedina roka 2023 a možnosť reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny. Uzávierka prihlášok je 31. marca. Informovalo o tom na dnešnej tlačovej besede MŽP SR.
„Vidiek je významným partnerom štátu a neodmysliteľnou súčasťou verejnej správy. Som rád, že je ministerstvo životného prostredia opäť súčasťou projektu, ktorý podporuje a zlepšuje kvalitu života obyvateľov v dedinách a obciach. Vyzývam preto starostky a starostov, aby zabojovali o titul Dedina roka 2023, predstavili úspechy svojej dediny, jej výnimočnosť a tvorivosť obyvateľov. Som presvedčený, že majú čo ukázať,“ uviedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana.
Hodnotiaci proces prebieha na dvoch úrovniach, a to návštevou prihlásených obcí v území a záverečným rokovaním komisie. „V septembri predstavíme verejnosti laureáta ocenenia Dedina roka a ďalších víťazov v kategóriách Dedina ako hospodár, Dedina ako klenotnica, Dedina ako maľovaná, Dedina ako partner,“ ozrejmil generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco. Dedinu roka sa opäť rozhodla podporiť COOP Jednota Slovensko.
„Rozvoj vidieka po sociálnej, ekonomickej aj ekologickej stránke považujeme za kľúčový predpoklad napredovania Slovenska v ďalších dekádach jeho existencie. Navyše, Dedinu roka vnímame ako skvelú príležitosť na propagáciu obcí a regiónov, v ktorých sa dobre žije domácim, návštevníkom z blízka aj z ďaleka,“ dodal predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.
Vyhlasovateľmi Dediny roka sú MŽP SR a Slovenská agentúra životného prostredia. Partnermi Dediny roka sú Ministerstvo dopravy SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Spolok pre obnovu dediny, Združenie miest a obcí Slovenska, Národné osvetové centrum, Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu, Vidiecky parlament na Slovensku a samosprávne kraje.