Takmer dva a pol tisíca žiakov základných škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska sa zaregistrovalo do 11. ročníka Logickej olympiády. Finále 11. ročníka najväčšej celoslovenskej súťaže intelektovo nadaných detí sa uskutoční v máji na Pedagogickej fakulte (PF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Súťaž patrí do portfólia projektov, organizovaných celoslovenskou iniciatívou Rozumieme nadaným.
Ako informovala hovorkyňa PU v Prešove Anna Polačková, najmladších nadaných žiakov zo všetkých kútov Slovenska hostí Prešov od roku 2013. Samotná súťaž preverí logický, matematický a priestorový úsudok a verbálne myslenie účastníkov. Súťaží sa v dvoch kategóriách, medzi žiakmi 1. stupňa (1. – 4. ročník) a žiakmi 2. stupňa (5. – 9. ročník) základných škôl. Do tohto ročníka podujatia sa zaregistrovalo celkovo 2 429 žiakov. „Z celkového počtu zaregistrovaných žiakov zastupuje prvý stupeň základnej školy 1132 súťažiacich, z druhého stupňa a osemročných gymnázií, teda nadaných žiakov do 15 rokov je 1297 prihlásených,“ priblížil interný doktorand na PF PU a učiteľ intelektovo nadaných žiakov Ľuboš Lukáč.
Ako doplnil, v prvej fáze súťaže prebehnú školské kolá zaregistrovaných škôl, ktoré sa uskutočnia v marci. Finálové kolo je naplánované na máj a po covidom vynútenej pauze prebehne prezenčnou formou. Do finále na univerzitnej pôde v Prešove postúpia podľa pravidiel súťaže víťazi školských kôl. Finalisti Logickej olympiády sa môžu zúčastniť aj workshopu, ktorý je jednou z klasických sprievodných akcií súťaže. „V predvečer finále čaká účastníkov najmä zo vzdialenejších kútov našej krajiny outdoorová aktivita – výprava k vodnej nádrži Sigord v blízkych Slanských vrchoch. Jej názov je Večer talentov. Stretnutie nadaných žiakov, rodičov a učiteľov v lesoch obohatí kúzelná fyzika, spoločenské hry, netradičné matematické hry, hlavolamy a rébusy. Rodičia a učitelia môžu využiť príležitosť konzultovať problematiku a získať informácie o špecifikách edukácie intelektovo nadaných žiakov,“ uviedol Lukáč.
Súčasťou podujatia bude aj odborný seminár Rozumieme nadaným, ktorého cieľom je osloviť učiteľov, psychológov, špeciálnych pedagógov, rodičov žiakov a študentov PF PU, ktorých profesionálne stretnutia s nadanými žiakmi v praxi ešte iba čakajú. „V auditóriu má svoje miesto aj laická verejnosť. Témy seminára vymedzujú príspevky odborníkov z oblasti výchovy a vzdelávania nadaných žiakov. Po odborných prednáškach a vystúpeniach učiteľov z praxe príde na rad pohľad na vzdelávanie nadaných detí očami samotných detí, ktoré si pripravia vlastné príspevky,“ uzavrel Lukáč, ktorý je autorom celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.