Jozef Uhlárik
Úmorné teplo doslova vyháňa ľudí k vode. Plnia sa kúpaliská aj vodné nádrže, ktoré budú počas prázdnin a dovoleniek doslova praskať vo švíkoch. Musíme byť ale veľmi opatrní, lebo koronavírusu sme sa ešte nezbavili.
Iba pred pár dňami sme sa zbavili nosenia rúšok na ulici a pri športovaní, preto sa ľudia, ktorí sa chystajú na kúpaliská a k vode zákonito pýtajú – môže sa koronavírus šíriť vodou pri kúpaní? Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na to má jasnú odpoveď, no zároveň, podľa portálu dnes24.sk, upozorňuje na riziká pri návšteve kúpalísk.
Bezpečnú vzdialenosť dodržiavajte najmä v šatniach, sprchách, na toaletách a v radoch
Kúpalisko by nemal podľa ÚVZ navštevovať človek, ktorý je chorý, alebo má príznaky ochorenia. COVID-19 je kvapôčkovou infekciou šíriacou sa kontaktom s nakazenou osobou, a tak riziko prenosu je pomerne veľké. V súčasnosti ale neexistujú dôkazy o tom, že sa môže šíriť vodou na kúpanie. Problémom a rizikom na šírenie koronavírusu na kúpaliskách teda nie je samotná voda, ale zhromažďovanie sa ľudí pri nej. „Z tohto dôvodu netreba zabúdať na základné protiepidemiologické opatrenia,“ pripomína ľuďom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račkováa aj ona dodáva, že kúpalisko by nemal navštevovať človek, ktorý je chorý alebo má príznaky ochorenia.
„Pri vstupe na kúpalisko si dezinfikujte ruky. Na častú dezinfekciu a umývanie rúk dbajte počas celého pobytu na kúpalisku u seba i detí a vyhýbajte sa dotyku očí, nosa a úst,“ upozorňuje ďalej Račková, ktorá prízvukuje, že pri pobyte na voľných oddychových plochách sa odporúča dodržiavať odstup aspoň dva metre od okolitých oddychujúcich jednotlivcov či skupín. Aspoň dvojmetrové odstupy však ÚVZ odporúča dodržiavať aj pri pohybe po areáli kúpaliska, respektíve v jeho priestoroch. „Bezpečnú vzdialenosť dodržiavajte najmä v šatniach a sprchách, na toaletách aj v radoch na služby,“ radí hovorkyňa ÚVZ s odporúčaním uprednostnenia bezkontaktných platieb a apelom na rešpektovanie pokynov prevádzkovateľa kúpaliska.