Na Slovensku je zrejme iba málo ľudí, ktorí sa aspoň raz v živote nestretli s prácou hasičov. A to nielen pri požiari, ale napríklad aj pri autonehode, pátraní po nezvestnej osobe, ale pri pomoci počas nejakej živelnej pohromy. A nemuseli to byť iba hasiči profesionáli, ale aj tí z dobrovoľných hasičských zborov.
Byť hasičom je nielen práca, ale najmä poslanie, ktoré je nielen náročné, ale veľakrát aj nebezpečné. Hasič musí byť komplexným človekom, ktorý vie nielen zlikvidovať požiar, ale aj poskytnúť prvú pomoc. Prirodzene, na všetky možné udalosti, ktoré pri svojej práci bude riešiť, musí byť dobre pripravený. Hasičom profesionálom nie raz pomáhajú aj dobrovoľní hasiči. Dobrovoľný hasičský zbor majú aj v obci Jelenec pri Nitre, a ako veliteľ mu šéfuje Tomáš KAPLÁN, ktorý sa so svojimi kolegami zúčastnil pred pár dňami na pretekoch na Dyčke, mestskej časti Vrábeľ, odkiaľ sa vrátili s dvomi bronzovými priečkami. A práve jemu portál nitranoviny.sk položil pri tejto príležitosti niekoľko otázok.
Očakávali ste, že by ste si z Dyčky mohli priviesť dve bronzové priečky?
Náš úspech prevýšil naše očakávania. Máme veľa nových detí, ktoré sa tomu venujú krátko. Dúfali sme v nejaký úspech, ale tretie miesto nás príjemne prekvapilo. Máme deti, ktoré boli druhý raz na podobnej súťaži, ba náš mužský tím sa zúčastnil na súťaži prvý raz, preto nás úspech veľmi potešil.
Koľko bolo na Dyčke súťažných družstiev, koľko kategórii a z ktorých ste získali bronz?
Na súťaži sa zúčastnili družstvá v blízkeho aj vzdialenejšieho okolia a súťažilo sa v kategóriách dievčatá, kde bol 10 družstiev, chlapci, kde bolo 17 družstiev a spomedzi nich sme skončili tretí, súťažili aj tri družstvá žien a tiež šesť mužských tímov, spomedzi ktorých to naše skončilo na bronzovej priečke.
Rátali ste, že by to mohlo byť aj lepšie, alebo ste dosiahli asi maximum?
Na niektorých veciach musíme popracovať, deti lepšie pripravovať. Tretie miesta sú síce úspechom, ale zároveň zostáva priestor aj na zlepšenie.
Ak to mohlo byť lepšie v čom ste zaváhali?
Podali sme najlepší výkon ako sme mohli, no nie každý deň je nedeľa. Budeme musieť popracovať na presnejšom zapájaní spojov.
Hasiči radia, že zábavná pyrotechnika sa nesmie vyhadzovať z okien, balkónov ani terás
Aký najväčší úspech dosiahol vás DHZ na nejakej hasičskej súťaži?
V roku 2020 sme sa zúčastnili s deťmi na prvej halovej súťaží v Ivanke pri Nitre, kde naše deti zvíťazili a získali prvé miesto. Naše ďalšie úsilie ale spomalila pandémia. V minulom roku sa nám podarilo získať prvenstvo na súťaži v brannom preteku mladých hasičov v Lužiankach. Za najväčší úspech považujem aj to, že sme poskladali mužské súťažné družstvo.
Koľko rokov je už v Jelenci DHZ a koľko máte členov?
Prvé zmienky o DHZ v Jelenci máme z roku 1890 do roku 2006, kedy naposledy ešte aktívne fungovali. Kolektív sa potom znovu obnovil v roku 2019 s 13 člennou základňou. K dnešnému dňu evidujeme 19 členov.
Máte aj nejakú techniku (nákladné hasičské autá, motorový čln)?
Disponujeme vozidlom Iveco Daily a protipovodňovým prívesným vozíkom. Postupne sa snažíme dovybavovať prostriedkami, ktoré nám slúžia a uľahčujú zásah.
Ako vám vo vašej činnosti pomáha obec?
Keďže máme hasičskú zbrojnicu v rekonštrukcii, obec nám poskytla priestory v miestnom kaštieli, kde sa môžeme pripravovať na súťaže.
Zúčastňujete sa aj ostrých výjazdov k požiarom, prípadne asistujete pri ťažkých dopravných nehodách?
Áno, máme ľudí vyškolených aj na takúto činnosť. Naši členovia v DHZO zasahujú a aj pomáhajú obyvateľom našej obce. V minulom roku sme sa zúčastnili na dvoch väčších udalostiach, keď sa jednalo o požiar domu a požiar auta vo dvore.
Hasiči pripomínajú niekoľko rád, ako predísť požiaru z adventného venca
Vy sám ste už koľko rokov dobrovoľným hasičom, čo alebo kto vás k tomu priviedol a odkedy ste šéfom DHZ v Jelenci?
Členom DPO som sa stal 2009 v Zlatých Moravciach, kde som sa však nezapájal do žiadnych aktivít. Až v roku 2019 ma oslovil nebohý starosta obce, ktorý znovu zakladal DHZ v obci. Požiadal ma, či by som bol ochotný to tam viesť ako veliteľ DHZ a ja som jeho ponuku prijal.
Nechceli ste sa stať hasičom profesionálom? Čím ste v civilnom zamestnaní?
Profesionálnym hasičom som sa stal v roku 2008, kde pracujem dodnes. Robím to, čo ma baví, preto sa venujem a angažujem tomuto poslaniu aj v súkromí, kde sa snažím viesť mládež a vychovávať si ďalšie generácie.
Máte vo vašom DHZ aj ženy? Ak áno, koľko?
V našom DHZ v Jelenci máme v našej aj dve ženy.
A čo deti? Vychovávate si aj nasledovníkov?
Áno, máme aj deti. Dievčatá aj chlapcov, ktorí nám pomaly dospievajú a prechádzajú do dorastu. Niektorí už prechádzajú aj do DHZ.
Dodo Púchovský