Archeologický výskum v lokalite spoločne realizovali Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, súkromná spoločnosť Archeológia Spiš a Múzeum v Kežmarku.
Výsledky druhého roku archeologického výskumu posunulo dokumentovanie pohybu ľudí v oblasti podtatranskej obce Jánovce (okr. Poprad) o viac ako dvetisíc rokov na 4 000 pred našim letopočtom. Ako pre agentúru SITA vysvetlil archeológ Matúš Hudák, k zachytenej dobe bronzovej sa tak pridala aj doba kamenná.
Realizáciu výskumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Dohromady tam za obe sezóny objavili viac ako 3-tisíc nálezov rôzneho druhu. „Sú tam zastúpené fragmenty keramiky, teda hlinených nádob, ktoré tamojší obyvatelia používali na varenie, stolovanie, ale aj technické nádoby. V posledný deň tejto sezóny sme našli fragment taviaceho téglika, ktorý sa používal na tavenie kovov,“ informoval SITA Dominik Repka z Katedry archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre.
Veľké zastúpenie mali podľa jeho slov aj kovové predmety, či už spony, fragmenty opaskov, ozdoby, náramky aj pracovné nástroje. „Ďalší súbor nálezov predstavujú prasleny, čiže zotrvačníky, ktoré boli používané pri spriadaní priadze. Máme tam aj rôzne dláta, vrták aj doklady remeselnej činnosti. Teda z oblasti od spracovania kovov, cez textilnú produkciu, kováčstvo, po spracovanie a opracovanie dreva,“ dodal.
Ďalšie poznatky priniesol rovnako výskum niekdajšieho opevnenia. „Zistili sme, ako vyzeralo, jeho štruktúru a kedy bolo vybudované. Hoci výsledky analýz a geomagnetiky ešte nemáme, minimálne na základe archeológie vieme povedať, že je z doby laténskej, teda prvého storočia pred Kristom,“ konkretizoval Repka. Osídlenie hradiska sa síce podľa jeho slov začínalo niekedy v závere tretieho storočia pred Kristom, intenzitu však nabralo v prvom storočí, keď sever Slovenska osídľoval keltský kmeň Kotínov.
Podhájska: Archeológovia tu objavili unikátny KULTOVÝ objekt z mladšej doby kamennej
Vedúca výskumu Mária Hudáková z Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi pre SITA potvrdila, že lokalitu plánujú aj naďalej systematicky skúmať. Nálezy chce múzeum prezentovať prostredníctvom výstavy, niektoré si jeho návštevníci môžu pozrieť už v súčasnosti v novootvorenej expozícii História Spiša. Ide o unikátnu bronzovú sošku Kelta so zlatými očami a výber keltských mincí. Výnimočnosť nálezu sošky potvrdilo podľa Hudáka prestížne ocenenie, a to Výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2020 v kategórii Objav – Nález – Akvizícia. Výsledky archeologického výskumu budú zhrnuté v publikácii, ktorú plánuje múzeum vydať na budúci rok.
Podľa Hudáka bola lokalita v Jánovciach archeologicky známa už pred viac ako sto rokmi, no žiaden systematický výskum sa tam až do súčasnosti nerealizoval. V 90. rokoch minulého storočia do tejto oblasti podľa jeho slov chodili ľudia s detektormi a vykrádali ju. Pôvodné obavy, že lokalita je úplne vykradnutá a zrejme už nebude čo zachraňovať, sa nenaplnili. Jej záchrana a zápis medzi nehnuteľné národné kultúrne pamiatky je prioritou výskumného tímu.
(SITA)