4.8 C
Nitra
sobota, 16 novembra, 2024

Dostali ste covid? Rady MUDr. Šucha, ako sa začať liečiť

Pre veľký záujem vám ešte raz ponúkame praktické rady MUDr. Slavomíra Šucha pri liečbe ochorením covid 19. MUDr. Slavomír Šuch je lekár – internista od 1993, pôsobí v internej ambulancii a na urgentnom príjme v Martine, Trstenej a Čadci a internej jednotke intenzívnej starostlivosti v Čadci a Trstenej.

Dostali ste covid? Rady MUDr. Šucha, ako sa začať liečiť
Doktor Slavomír Šuch

Ak máte pozitívny test, alebo má pozitívny test alebo je chorý na Covid niekto z okolia, a máte niektorý z týchto príznakov (prejavy infektu dýchacích ciest, škriabanie v krku, nádcha, bolesť hrdla pri prehĺtaní, pocit choroby, dráždenie na kašeľ, hnačku bez predchádzajúcej diétnej chyby, zvýšenú teplotu nad 37,5 st. C, bolesti kĺbov, svalov, hlavy, krížov…), s vysokou pravdepodobnosťou ide o infekciu vírusom, mutácia delta.

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína

Čo robiť v takomto prípade?

1. Zachovajte telesný kľud, hydratujte sa dostatočne, najlepšie bylinkovým čajom s účinkom na dýchacie cesty a tráviaci trakt, ktoré sú najčastejšie postihnuté deltou.

2. Nasaďte si ihneď, čo najskôr :

– vitamín C, najlepšie s pomalým uvoľňovaním, dávka nad 3 gramy za deň.

– vitamín D v dávke prvý deň 6000 IU, potom 3 – 4 tisíc dlhodobo.

– Zinok v dávke 3 x 25 mg- Selén 3 x 20 až 25 mg denne

– probiotikum 3 x denne

– Quercetin 3 x 250 mg

– NADH 2 x 1/2 tbl rozpustit v ustach

– B komplex forte 1 tbl denne, alebo Milgamma N 3 x1 cps denne

– Isoprinosin 3 x 1 tbl, pri akútnych stavoch aj 3×2 tbl.

– lieky na potlačenie bolesti, teploty a zápalu – Ibuprofen, Paracetamol, Novalgin, alebo iné, ktoré viete, že u Vás zaberú, aspoň 2 – 3 jednotlivé dávky denne.

– zástancovia Ivermectinu od prvého dňa do 80 kg 8 – 12 mg, nad 80 kg 12 – 16 mg denne, alebo ob deň, podľa intenzity príznakov.

Upozornenie: S Ivermectinom vám obvykle váš lekár neporadí, jeho použitie je u covidu “ off label“, ale podľa môjho názoru, podloženého osobnými skúsenosťami z druhej vlny z liečby niekoľkých desiatok pacientov, benefit používania Ivermectinu vysoko prevažuje nad všetkými jeho rizikami.

Ako odporúča MUDr. Slavomír Šuch, trvajte na osobnom vyšetrení lekárom s auskultáciou pľúc, osobným rozhovorom, RTG pľúc, zmeraním saturácie krvi kyslíkom, vyšetrením krvi, zvlášť hladiny CRP, leukocytov, D – dimérov a v určitých prípadoch aj Troponínu a NT – PRO- BNP ( u ľudí s rizikom infarktu, srdcoveho zlyhávania, pľúcnej embolie a veku nad 70 – 75 rokov).

MUDr. Slavomír Šuch: Praktické rady, ak máte covid, alebo pozitívny výsledok testu

Lekár zdôrazňuje, že sa nemáte báť kontaktovať linku112! Domáca liečba lekárom nevyšetrených chorých kyslíkom, len na základe hodnôt saturácie krvi O2 necertifikovanými oxymetrami, odkladanie vyšetrenia lekárom a čakanie na “ zlepšenie“ je najčastejšia príčina nezvratného poškodenia organizmu Covidom so všetkými následkami (umelá ventilácia, embólia, smrť). 

Praktické rady ak máte ochorenie covid 19 nájdete aj TU.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články