R. Takáč: Dnes na Generálnu prokuratúru podávam trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Robím tak v súvislosti s netransparentným nakladaním financií agrorezortu na zvládnutie nákazy afrického moru ošípaných. Firma Rimanec, rodinne spätá s dnes už bývalým štátnym tajomníkom Milanom Kyseľom, sa obohatila o dotáciu prostredníctvom štátnej organizácie v gescii Ministerstva pôdohospodárstva vo výške 27 000 eur. V tomto prípade, keď farma chovala 6 ošípaných, vychádzala dotácia 4.500 eur na jednu ošípanú. Nebolo by na tom nič zlé, ak by „podmienky boli transparentné“ a neboli by ušité na mieru vybraným farmárom.
Podpora chovateľom ošípaných? Iba VYVOLENÝM! Na jednu sviňu 4500 eur
Predseda vlády Eduard Heger sa uspokojil s akože politickým gestom, keď Milan Kyseľ rezignoval na funkciu štátneho tajomníka. Problém ale nie je len v dotácii samotnej, ale aj v jej (ne)zverejnení. Pripomína to „nástenkový tender,“ keďže o dotácii, pre ktorú bolo potrebné vyplniť jednoduchý dotazník, sa dozvedel len malý okruh farmárov. Na Slovensku máme zaregistrovaných 8 600 fariem, ktoré majú povolenie k chovu ošípaných, pričom do výzvy sa podľa dostupných informácií zapojilo len 140 uchádzačov, hoci postačovalo vyplniť iba „dotazník“.
O pripravovanom „dotazníku“ nemala žiadne informácie ani Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora ako najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku. Nehovoriac o uniknutej komunikácii, z ktorej je zrejmé, že pripravovanú výzvu nechcel minister Vlčan medializovať.
Keďže existuje dôvodná obava, že možný okruh páchateľov zasahuje medzi politické špičky súčasnej vládnej garnitúry a ide o vec, ktorá budí ohlas verejnosti, mám za to, aby dohľad v prípravnom konaní v predmetnej trestnej veci vykonával prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry SR.
Zdroj: TS