Prof. MUDr. Viliam Fischer, CSc., FICS kardiochirurg, realizátor 1. úspešnej transplantácie srdca na Slovensku, Nositeľ najvyššieho štátneho vyznamenania „Rad Ľ. Štúra 1. triedy“ sa rozhodol, podobne ako mnohí iní lekári, verejne vyjadriť s situácii okolo pandémie na Slovensku.
Na facebooku uviedol, že sa tak rozhodol preto, lebo „tento vírus tak rozdeľuje slovenskú spoločnosť, že je to už zarážajúce a po každej stránke neúnosné,“ uviedol. A nezabudol ani na naše médiá. „V našich médiách sa prezentujú prevažne názory nielen niekoľkých medicínskych odborníkov, ale aj politikov z „pravej i ľavej strany“, filozofov, právnikov, žurnalistov, matematikov, ktorí sa zrejme „vyznajú“ aj v medicíne a preferujú iba jedno riešenie a síce očkovanie obyvateľstva.“
Zdôraznil ale, že existujú aj opačné názory, ktoré spochybňujú účinnosť očkovania a poukazujú na ich negatívne vedľajšie účinky, so zdravotnými komplikáciami, aj vážnejšími, vrátane úmrtí očkovaných pacientov. „Sú to názory viacerých renomovaných slovenských i zahraničných lekárov, vedcov a dovolím si preto upozorniť aj na tieto opačné názory a citovať mnohých lekárov a vedcov, medzi ktorými sú aj laureáti Nobelovej ceny,“ napísal a mnohých z nich konkrétne vymenoval.
MUDR. Viliam FISHER: Koronavírus – očkovať či neočkovať? Kedy sa dá zaočkovať on?
Okrem zahraničných odborníkov nevynechal ani tých našich, slovenských. O ktorých ide?
MUDr. MÁRIA LÉVYOVÁ, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov: „Je načase začať sa intenzívne zaoberať škodami, ktoré pandémia ochorenia Covid-19 napáchala na zdravotníctve.“
KAMILA URBAN, psychologička, Ústav výskumu sociálnej komunikácie, Katedra psychológie SAV, Bratislava: „Protipandemické opatrenia budú mať vážne dosahy na psychické zdravie všetkých obyvateľov.“
Doc. RNDr. T. BETÁKOVÁ, DrSc., virologička, Prírodovedecká fakulta UK, Katedra mikrobiológie a virológie, Virologický ústav Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave, v časopise Zdravie, 1, 2021 :„OČKOVANÍM ĽUDIA NEZÍSKAVAJÚ DOŽIVOTNÚ IMUNITU, nevieme po akom čase bude treba preočkovanie. Protilátky, teda imunitu získavajú aj ľudia, ktorí prekonali K-19 s mierne ťažkým a ťažkým priebehom.“
Doc. MUDr. MILAN NIKŠ, CSc., Synlab Slovakia, Bratislava, hlavný odborník MZ SR pre klinickú mikrobiológiu, ZN-21.1.2021: „Z radov lekárskej verejnosti stále viac zaznievajú hlasy, ktoré kritizujú monopol, jednostranné videnie a politizáciu pandémie SARS-CoV-2. Onkológovia, kardiológovia, diabetológovia, psychiatri, ale aj všeobecní lekári poukazujú na to, že kolaterálne zdravotné škody (vedľajšie účinky) môžu byť pri konečnom hodnotení vyššie ako tie, ktoré priamo spôsobilo toto vírusové ochorenie.“ Viacerí uznávaní kardiológovia a nielen na Slovensku hovoria o výskyte myokarditídy a perikarditídy (zápalu srdcového svalu a osrdcovníka) po očkovaní na Covid-19. Väčšinou je to síce ľahšia forma zápalu, ale aké to môže mať nežiadúce neskoršie zdravotné následky to dnes nikto nevie…
Prof. MUDr. PETER PRUŽINEC, vedúci Katedry klinickej imunológie a alergológie, prednosta Ústavu klinickej imunológie a alergológie, hlavný odborník MZ SR pre klinickú imunológiu a alergológiu: „Neustálym strašením a informovaním sa preháňa. Lekárov zaujímajú chorí ľudia a nie pozitívni. Musíme sa naučiť s vírom žiť. Veda si dáva otázku, akým spôsobom? Žiaľ odpoveď je neuspokojujúca. Nevieme totiž, či prekonaná imunita bude chrániť proti iným zmutovaným vírom.“
Informácia – Zdravotnícke noviny, 16.9.2021 v článku „Zbytočný risk“, autor MARTIN SMATANA : „Je pravda, že z posledných štúdií to vyzerá, že tí, čo prekonali ochorenie, majú dobrú imunitnú reakciu aj proti Delta variantu!“
MUDr. K. DULKOVÁ, kardiologička, kardiologická ambulancia, Bratislava – „Abeceda zdravia“, 13.2.2021 : „Mladí ľudia s ochorením K-19 neumierajú na zápal pľúc, ale predovšetkým na komplikácie, spojené s tvorbou zrazenín v krvnom riečišti! „Nepohyb a posteľ“ spôsobujú spomalenie krvného obehu. Krv stagnuje a ľahko sa zhlukuje. Nosenie rúšok v prírode považujem za kontroverzné. Nemá to medicínsku logiku“.
MUDr. M. MORA, kardiológ (november 2020, 25. kongres SKS): „hrozba Covid-19 nás dotlačila k ešte väčšej hrozbe, ktorou je zhoršenie kardiovaskulárnej starostlivosti. Došlo k minimálne 40% poklesu počtu návštev pacientov v ambulanciách a nemocniciach z dôvodu STRACHU z kovidovej infekcie. Viac ako polovica pacientov s infarktom myokardu alebo náhlou cievnou mozgovou príhodou sa dostala do nemocnice príliš neskoro na efektívnu intervenciu, čo ovplyvní ich kvalitu a prežívanie. Je treba si uvedomiť, že aj počas kovidovej pandémie zomrie viac ľudí na kardiovaskulárne ochorenia ako na kovid!“
Dostali ste covid? Rady MUDr. Šucha, ako sa začať liečiť
Očkovať sa zatiaľ nedá
Mudr. Viliam Fisher otvorene priznal, že očkovaný zatiaľ nie je, ale ochorenie Covid 19 už prekonal. „Očkovať sa nechám, ale len vtedy, keď nie na slovenskej úrovni, ale minimálne na európskej, alebo na svetovej úrovni sa uskutoční kongres špičkových vedcov a lekárov s protichodnými názormi a kde by malo vzniknúť záverečné jasné stanovisko k očkovaniu proti Covidu. Ďalším dôvodom môjho rezervovaného prístupu k vakcinácií je skutočnosť, že vakcíny nie sú zatiaľ regulárne schválené.“
(nn)