Slováci, ktorí pred pandémiou cestovali viackrát do roka, okresali počet ciest a vyberali si takmer výhradne z domácich destinácií. Dovolenkový pobyt si vlani doprialo len 43 % Slovákov. Až 76 % cestovateľov v minulom roku absolvovalo výlučne pobyt na Slovensku, pred koronakrízou to bolo okolo 40 %. Vyplýva to z dát zisťovania o základných ukazovateľoch za dovolenkové a služobné cesty, ktoré aktuálne zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR za rok 2020.
Pandémia ochorenia COVID-19 výrazne utlmila cestovanie ľudí na osobný účel. Počet osôb nad 15 rokov, ktoré sa zúčastnili aspoň jednej cesty s prenocovaním, klesol podľa ŠÚ v roku 2020 medziročne o 42 %. Rekreáciu alebo inú formu trávenia voľného času v SR či v zahraničí si tak dopriali len necelé 2 milióny Slovákov, teda 43 % obyvateľov. „Ešte v roku 2019 sa na rôznych cestovateľských aktivitách s aspoň jedným prenocovaním zúčastnili až tri štvrtiny populácie, teda 3,4 milióna ľudí. Akéhokoľvek cestovania sa tak vzdalo zhruba 1,4 milióna ľudí, ktorí pred pandémiou cestovali,“ priblížila hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.
Mnohí, ktorí sa cestovania v prvom roku spojenom s pandémiou úplne nevzdali, však nahrádzali cezhraničné cesty domácimi. Preto najvyšší prepad voči roku 2019, až o 84 %, bol v skupine osôb kombinujúcich domáce aj zahraničné cesty s prenocovaním. O 55 % klesol aj počet ľudí, ktorí absolvovali iba zahraničný pobyt. Výrazne nižší medziročný útlm ako sa prejavil v celkovej populácii, bol podľa ŠÚ v kategórii obyvateľov vo veku od 25 do 44 rokov. Ich cestovanie pokleslo o 36 %. Najvýraznejší úbytok bol v kategórii osôb nad 65 rokov, kde sa cestovania vzdala viac ako polovica ľudí, ktorí pred pandémiou ešte cestovali.
ŠÚ však poukázal na to, že obavy z cestovania do zahraničia pomohli domácemu cestovnému ruchu. „Počet Slovákov nad 15 rokov, ktorí absolvovali aspoň jeden pobyt s prenocovaním v tuzemsku, vlani medziročne neklesol, bol dokonca o 5 % vyšší ako v roku 2019. Bol to jediný parameter v rámci aktivít cestovania, ktorý počas roka 2020 medziročne vzrástol a neklesal,“ dodala Morháčová. Jeden či viac domácich pobytov absolvovalo 1,5 milióna Slovákov nad 15 rokov. Podiel ľudí, ktorí cestovali na pobyty s prenocovaním len na domácom území, tak vlani dosiahol rekordných 76 %. V rokoch pred pandémiou sa pohyboval na úrovni 40 % až 50 %.
Na aktivitách cestovného ruchu sa v minulom roku nezúčastnilo vyše 2,6 milióna obyvateľov SR, čo bolo takmer 57 % populácie staršej ako 15 rokov. Predstavuje to výrazný medziročný nárast o 133 %. „Zmenili sa aj príčiny, prečo ľudia necestovali. Prevažujúcim dôvodom v roku 2020 sa stala obava o bezpečnosť aktuálne spojená so šírením pandémie ochorenia COVID-19,“ poznamenala riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ SR Veronika Töröková. V minulých rokoch patrili k hlavným príčinám finančná situácia, samotná motivácia k dovolenke či zdravotné a rodinné dôvody.
Najvyšší prírastok osôb, ktoré sa v minulom roku rozhodli necestovať, bol podľa ŠÚ v medziročnom porovnaní vo vekovej skupine mladých ľudí od 15 do 24 rokov a predstavoval vyše 300 %. Na druhom mieste sa v tomto parametri umiestnili obyvatelia Slovenska od 25 do 44 rokov.
Úrad podotkol, že výsledky všetkých terénnych zisťovaní v domácnostiach vlani výrazne ovplyvnili opatrenia v súvislosti s pandémiou, kvalitu dát vrátane štatistických odchýlok o cestovnom ruchu ovplyvnil extrémny útlm aktivít v rámci cestovania a sťažené podmienky pri terénnom zisťovaní dát.