5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Dvaja českí exministri zahraničia zhodne: Slovenská vláda demokratov, ktorá stratila dôveru ľudí, sa správa arogantne (VIDEO)

Nedávna návšteva českého prezidenta Petra Pavla na Slovensku vyvolala v oboch krajinách povedzme „ohlas“, pretože išlo o prvú oficiálnu návštevu nového českého prezidentka v zahraničí. A ako sa už stalo zvykom, zamieril si to rovno k nám.

Na rozdiel od prezidenta Pavla neboli všetci českí politici „unesení“ našou hlavou štátu, a už vôbec nie tým, čo sa na Slovensku v ostatných týždňoch a mesiacoch deje. Kým česká hlava štátu nás dávala v vo viacerých veciach jeho krajanom a aj Európe za vzor, mnohí s jeho slovami a názorom ostro nesúhlasili a nesúhlasia. A to nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Vidieť to aj zo slov bývalých českých ministrov zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka a Cyrila Svobodu v zostrihu videa z diskusnej televíznej relácie na stanici CNN Prima News 360°, ktoré na sociálnej sieti zverejnil Jozef Beňo.

Dvaja českí exministri zahraničia zhodne: Slovenská vláda demokratov, ktorá stratila dôveru ľudí, sa správa arogantne (VIDEO)
Zdroj: FB / Jozef Beňo

Situácia je ešte horšia ako ju exministri popísali

„DIPLOMACIA… Takto to má vypadať. Stručne, jasne, výstižne… Bravó páni! Nie ťahať nejakého primitívneho alkoholika káčera na motúziku…“ napísal v kratučkom statuse Jozef Beňo, čím dal výstižne najavo to, čo si o slovách českých exministrov zahraničných vecí Zaorálka a Svobodu myslí. Podľa moderátora diskusie situácia na Slovensku nie je vôbec jednoduchá, ba prezident Pavel pred tým, než na Slovensko odcestoval, tak situáciu na Slovensku skritizoval a kritizoval aj slovenských politikov. Navyše, Zuzana Čaputová podľa neho tiež nepatrí medzi tých najpopulárnejších politikov. „Myslím si, že návšteva má význam nielen symbolický, ale že má význam i to, že sa drží tá symbolika a kladie sa dôraz na Slovensko ako partnera i v tej situácii, ktorá je podľa mňa ešte horšia ako sme ju popísali,“ začal dosť vlažne Zaorálek.

Zuzana Čaputová nemohla a nemala byť podľa Štefana Harabina inaugurovaná

„Predstavte si, že máte dobu, kde je takzvaná polykríza, teda kríza energetickú, infláciu či agresiu na Ukrajine, a na Slovensku je vláda v demisii, ktorá ide do predčasných volieb, pričom niektorí ministri majú nedôveru 90 % obyvateľov a premiér má nedôveru 80 %. A vláda, o ktorej síce pani prezidentka hovorí, že je to vláda demokratov, tak tá vláda sa chovala arogantne. De facto ona nie že stratila dôveru, ale ona stratila dokonca i dôstojnosť a jej premiér, ktorý je zároveň minister financií zdravotníctva, si niekde pokútne založil stranu, v ktorej sedem ministrov vlády zo 16-tich je členom tej jeho novej založenej strany, ktorá chce ísť do volieb. Bohužiaľ, ani pani prezidentka nedokázala podľa mňa v tej situácii pomôcť. Takže nás Čechov by mala zaujímať, ako sa do takej situácie dostala, pretože to mala byť pre Slovensko určitá nádej,“ konštatuje ďalej Zaorálek.

Šokujúco tvrdé slová Radačovského, ktoré progresívci a Čaputová isto nečakali

Pavel by nemal chodiť s Čaputovou kamkoľvek

Vláda, ktorá sa podľa Zaorálka ukázala byť nekompetentná, nepripravená, a ktorá sa chovala arogantne, ktorá práve ľuďom povedala, že sú dezoláti, nedokázala rokovať ani s opozíciou, nedokázala si vlastne ani získať verejnosť, pretože tá nedôvera je rekordná, mu pripadá, že je to pre Česko celkom zaujímavé varovanie. „Situácia, do ktorej by sme sa my nemali dostať,“ prízvukuje Zaorálek a dodáva, že aj cez toto všetko je návšteva nového českého prezidenta na Slovensku dobrá, a že jej symbolický význam je značný.

Čaputová verí, že s Pavlom budú hlasom rozumu a rešpektu k európskym hodnotám

Moderátor relácie skonštatoval, že Česi dlhé roky počúvali, že Slovensko má prezidentku, ktorá je tou nádejou, že Slovensko má euro, ktoré všetko sa stabilizuje, ale teraz je tá situácia úplne odlišná, a Česi sa teraz zo Slovenska sťahujú preč. Podľa Cyrila Svobodu je súčasný trend opačný a veľa Slovákov odchádza do Česka. Svoboda nepovažuje za šťastné, keď český prezident Pavel sľubovať, že bude s prezidentkou Čaputovou chodiť kamkoľvek, trebárs aj na Ukrajinu, pretože je prezidentom Českej republiky, a má teda hájiť záujem svojho štátu. „Prezidentka Čaputová vlastne chce prezidenta Pavla dostať do toho vnútropolitického zápasu ako človeka, a tiež ho vtiahnuť do vnútropolitickej krízy na Slovensku. My sa navyše nemáme čo montovať do vnútropolitickej scény na Slovensku,“ pridal Svoboda.

Čaputová spolu s ďalšími prezidentmi vyzývajú na rýchle prijatie Ukrajiny do EÚ

Kam chcú chodiť keď sa im to doma rozpadá?

Jeho spolurečník Zaorálek si myslí, že Slovensko by si malo v prvom rade urobiť poriadok doma, kde je doslova rozklad štátu. Prirodzene, vzápätí nadviazal na už „otrepanú“ story posledných dní a týždňov, ktorou je „darovanie“ našich stíhačiek MiG-29 Ukrajine. „Zoberte si, že tá vláda je dnes v takom stave, že je v demisii, takže nemôže ani vymeniť ministra, ale ona dokonca ústave ani nemôže poslať nejaké migy na Ukrajinu, pretože sa to nedá nejako urobiť vďaka tomu, v akom je stave. Skôr by som povedal, k čomu vy chcete niekam chodiť, keď vy ste v situácii, kedy ani nemôžete pomáhať, lebo sa vám to doma úplne rozložilo,“ hovorí ďalej exminister Zaorálek. Na konštatovanie, že Zuzana Čaputová má možnosť vládu bez dôvery parlamentu odvolať, ale neurobila to. „Ona to neurobila z dôvodov, ktoré vieme aké sú. Tie dôvody sú také, že ona chcela pomôcť aby sa strany očistili do volieb,“ konštatuje Zaorálek, ktorý si myslí, že to je trošku nepravdepodobné, že by sa to podarilo a má dojem, že tá jej politická hra nemá moc šance.

„Tá jej zahraničná politika má slúžiť ako akési krytie pre neschopnosť riešiť doma vnútorné problémy. Súhlasím preto s Cyrilom Svobodom, že by sme sa do toho nemali nechať ťahať,“ myslí si Zaorálek. Nech už je to tak či onak, obaja českí exministri zahraničných vecí, teda Lubomír Zaorálek aj Cyril Svoboda nastavili Slovensku poriadne krivé zrkadlo, do ktorého by sa mala pozrieť aj Zuzana Čaputová. Slovenskí politici, vrátane hlavy štátu, sa však do takéhoto zrkadla pozerať radšej nechcú, a rovnako tak nechcú počúvať ani hlas ľudu. Citát „Vox populi, vox Dei, alebo Hlas ľudu hlas Boží“ im evidentne vôbec nič nehovorí napriek tomu, že sa všetkých naokolo usilujú presvedčiť o opaku. Kto, a ako im to uveril, ukážu až najbližšie predčasné voľby.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x