Čo je dezinformácia a čo iba informácia, nech už je akákoľvek? Kto na to môže dať jasnú odpoveď? V týchto veciach sa dá pohybovať na tenkom ľade, sú však ľudia, ktorí sú presvedčení o tom, že to, čo hlásajú oni je jediná pravda. A oponentúru neberú, lebo práve tá je, podľa nich, dezinformačná!
Aj na Slovensku sa už stretli mnohí s tým, že ich vyjadrenia boli samozvanými „odborníkmi“ brané ako dezinformácia. Mnohí si spomíname z čias covidodých, ako sa viaceré informácie považovali za „dezinformácie“ no postupne sa ukázalo, že o bola pravda. A tak je to v živote v mnohom. Smutné však je, že súčasní „kádrováci“ chcú šíriť len to, čo oni pokladajú za „pravdu“. Veľmi zaujímavý rozhovor viedol s redaktorom BBC podnikateľ a investor Elon Musk, ktorý má juhoafrické, kanadské a americké občianstvo. Je generálnym riaditeľom a Technoking automobilky Tesla, Inc. a súčasne aj jej najväčší akcionár, vlastní firmu SpaceX, ktorá pôsobí v aerokozmickom priemysle a tiež sociálnu sieť Twitter. Portál bezpressu.news zverejnil video z rozhovoru Elona Muska a reportéra britskej stanice BBC Jamesa Claytona, ktorý akoby z oka vypadol slovenským pomerom.
Aj BBC občas zverejňuje nepravdivé informácie
Sloboda prejavu nemá podľa Elona Muska zmysel pokiaľ neumožníte ľuďom, ktorých nemáte radi, aby hovorili veci, ktoré sa vám nepáčia. Inak je to irelevantné. „A pokiaľ stratíte slobodu slova, už nie je návratu,“ prízvukuje multimilionár Musk. Moderátor a zároveň BBC reportér James Clayton sa však spýtal Muska, či si myslí, že on dáva prednosť pred slobode slova pred dezinformáciami a nenávistnými prejavmi. „Kto môže povedať, že je niečo dezinformácia? Kto to rozhoduje? Je to BBC?“ pýta sa na rovinu a poriadne nepríjemne Musk. Zaskočený Clayton sa pokúša o protiútok: „Nie, vy ste arbiter na Twitteri, pretože ho vlastníte. Viete, že dezinformácie môžu byť nebezpečné? Že môžu spôsobiť skutočné škody, ktoré môžu potenciálne spôsobiť…“
Ondřej Šmigol: Facebook – cenzúra na objednávku štátu
„Áno, snažím sa povedať, že aj samotná BBC občas zverejňuje nepravdivé informácie. Súhlasíte s tým, že k tomu došlo?“ nedá sa zatlačiť do kúta Musk. „Som si úplne istý, že BBC pred časom povedala dve veci, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Nech už je to čokoľvek, je to storočná história,“ bráni sa reportér BBC. „Aj keď sa snažíte byť presní, sú chvíle, keď nebudete,“ prízvukuje americký multimilionár, ktorý nechápe, o akých nenávistných prejavoch moderátor hovorí. „Veď používate Twitter, nie? Vidíte nárast nenávistných prejavov?“ pýta sa Musk, ktorý je vlastník sociálnej siete Twitter, moderátora Claytona, ktorý netají, že údajne dostáva na Twitteri viac nenávistného obsahu. „Vy osobne vidíte viac nenávistného obsahu?“ pýta sa ho Musk.
Roman LAML: Útok na slobodu slova bez odozvy
Čo sa myslí pod nenávistným obsahom?
„Áno, povedal by som, že vidím viac nenávistného obsahu,“ stojí si za svojím Clayton. „Ktorý sa vám nepáči, alebo je nenávistný? Čo si myslíte? Popíšte mi tú nenávistnú vec,“ kontruje Musk. „Jednoducho obsah, ktorý vyvolá reakciu na niečo, čo môže zahrňovať niečo, čo je mierne rasistické, alebo mierne sexistické. Tieto druhy vecí,“ odpovedá moderátor. „Takže si myslíte, že keď je niečo mierne sexistické, malo by to byť zakázané?“ pokračuje v obhajobe Musk. „Nie,“ bráni sa do kúta zatláčaný moderátor. „To je to, čo hovoríte. Som len zvedavý. Snažím sa pochopiť, čo myslíte nenávistným obsahom,“ kontruje multimilionár, ktorý žiada Claytona, ktorý mu naznačil, že pokiaľ je niečo mierne sexistické, je to nenávistný obsah, o konkrétne príklady. „Znamená to, že by takýto obsah mal byť zakázaný?“ pýta sa Musk.
NOVÉ ZÁMKY: Stredoškoláci sa učia odhaľovať hoaxy a dezinformácie
„Úprimne, nemôžem,“ priznáva koktajúci moderátor. „Nemôžete uviesť jediný príklad?“ nechápe Musk. „Nie, pretože ten feed už kvôli vám nepoužívam. Pretože sa mi to jednoducho moc nepáči. A veľa ľudí je na tom podobne,“ snaží sa Clayton o obhajobu. „Hovorili ste, že ste videli viac nenávistného obsahu, ale nedokážete mu povedať jediný príklad? Ani jeden,“ nechápe Musk. Clayton vzápätí priznáva, že si nie je istý, či feed za posledné tri či štyri týždne používal. „Ako ste teda mohol vidieť nejaký nenávistný obsah?“ opäť nechápe Musk. „Pretože som používal Twitter odvtedy čo ste za posledných šesť mesiacov prevzal vedenie Twitteru,“ priznáva redaktor BBC, ktorý ale ani za ten čas nedokázal uviesť jediný príklad nenávistného obsahu.
Je BBC vôbec zodpovedná za dezinformácie
„Potom ale hovorím, že neviete o čom hovoríte. Nemôžete mi dať totiž jediný príklad nenávistného obsahu. Ani jeden tweet. A cez to všetko tvrdíte, že nenávistný obsah bol vysoký,“ zaťal do živého Musk. „To je nepravda. Tvrdil som, že veľa organizácií ktoré hovoria, že tento druh informácií je na vzostupe,“ snažil sa o obranu viditeľne vykoľajený Clayton. „Dajte mi aspoň jeden príklad. Aspoň jeden,“ trvá na svojom Musk. „Je to napríklad Inštitút pre strategický dialóg vo Veľkej Británii, ktorý to hovorí,“ usiluje sa Clayton poukázať na niekoho, kto vraj tvrdí to, čo chce tvrdiť aj on. „Ľudia hovoria rozličné nezmysly. Žiadam aspoň o jeden príklad, ale vy mi neviete povedať ani jediný,“ nedal sa Musk, ktorý nerozumie, prečo moderátor nedokáže uviesť ani jediný príklad nenávistného obsahu.
Dag DANIŠ: Nový zákon má umožniť tajným službám vypínať médiá aj bežné internetové stránky a účty
Podľa Muska je absurdné, že Clayton tvrdí niečo, čo sám nevidel a ani nečítal. „V skutočnosti som sa na ten feed nedíval,“ konečne priznáva moderátor BBC. „Tak ako ste potom vedel, že je tam nenávistný obsah?“ nechápe Musk, pričom moderátor to doslova zaklincoval tvrdením, že veď preto hovorí, že to je to, čo videl pred niekoľkými týždňami. A aj preto nemôže uviesť žiadny konkrétny príklad. No a potom sa púšťa do ďalšej „dezinformačnej“ témy – dezinformácie o COVID-19. „Zmenila BBC tieto covid dezinformácie?“ opäť sa pýta Musk. „BBC neurčila pravidlá na Twitteri, a preto sa pýtam vás,“ pokračuje v slabom výkone Clayton. „Hovorím o BBC dezinformáciách o covide,“ púšťa sa Musk do ďalšieho protiútoku.
„Pýtam sa vás. Vy ste zmenil označenie o covidových dezinformáciách, ktoré kedysi bývali zásadami, a potom zmizli. Prečo to robíte?“ pokúša sa o ďalší protiútok Clayton. „COVID-19 už nie je problém. Je BBC vôbec zodpovedná za dezinformácie týkajúcich sa nosenia rúšok a vedľajších účinkov očkovania? Za to, že o tom vôbec neinformuje? A čo skutočnosť, že BBC bola pod tlakom britskej vlády, aby zmenila svoju redakčnú politiku? Ste si toho vedomý?“ doslova zasypal Elon Musk moderátora BBC nepríjemnými otázkami. „To nie je rozhovor o BBC,“ pokúša sa o odpor James Clayton. „Aha, vy ste si mysleli, že nie je?“ nechápe majiteľ Twitteru. „A už chápem, prečo ste si urobili na Twitteri čas,“ konštatuje redaktor BBC, ktorý sa bráni, že on nie je zástupca redakčnej politiky BBC a vzápätí si chce teda radšej pohovoriť o niečom inom.
Dodo Púchovský
Rozobral ho na súčiastky