Jozef Uhlárik
Alfa, beta, gama, delta, lambda… písmená gréckej abecedy, podľa ktorých sú pomenované aj mutácie COVID-19. Ešte neodznela Delta a už nás politici a niektorí odborníci strašia s Lambdou. Vystrašený ľud sa predsa dá najľahšie ovládať. A navyše treba naliať do nenažraných gágorov šéfov farma firiem ďalšie obrovské milióny.
Ak sa ľudia nespamätajú, tak toto nebude mať koniec. Delta variant ešte ani poriadne nezačal útočiť a vedci sú už vydesení z variantu Lambda. Podľa portálu zdravie.pluska.sk tento variant útočí aj keď ste očkovaní, teda oslabuje ochranu organizmu pred nákazou získanou po očkovaní.Lambda sa vraj šíri z Latinskej Ameriky a tento variant je nielen nákazlivejší, ale i odolnejší voči protilátkam.
Očkovaní aj tí, čo COVID-19 prekonali, sú pred Lambdou horšie chránení
To, že je očkovanie proti nemu menej účinné vyplýva z najnovšej štúdie japonských vedcov, o výsledkoch ktorej na svojej stránke informovala stanica Deutsche Welle. Lambda bola podľa výskumníkov prvýkrát objavená v Peru v auguste 2020 a nesie v sebe tri znepokojujúce mutácie. Jedna z nich v takzvanom spike proteíne spôsobuje, že protilátky nedokážu vírus v dostatočnej miere neutralizovať a prakticky sa tak vyhne imunitnej reakcii organizmu. V dôsledku toho sú očkované osoby i tí, čo ochorenie COVID-19 už prekonali, pred nákazou horšie chránené.Ďalšie dve mutácie majú za následok to, že ľudia sa variantom Lambda nakazia ľahšie.
Variant Lambda aktuálne potvrdili už v približne 30 krajinách prevažne Južnej Ameriky. Ojedinelé prípady však už boli zaznamenané aj v Európe, napríklad v Španielsku, Británii, Taliansku či Nemecku. Je teda iba otázkou času, kedy sa dostane i na Slovensko. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súčasnosti radí Lambdu medzi takzvané „varianty záujmu“, teda také, ktoré je potrebné sledovať.
Lambda je preukázateľne nákazlivejšia a vedie k ťažšiemu priebehu ochorenia
Výsledky tejto zatiaľ nerecenzovanej laboratórnej štúdie ešte musia byť nezávisle overené no to vraj neznamená, že očkovanie proti tejto mutácii nechráni vôbec. Podľa „odborníkov“ očkovanie má pri výskyte odolnejších mutácií stále obrovský význam. Práve vakcínami sa totiž údajne množstvo mutácií limituje a ľudia sú stále viac chránení ako bez neho. Zistenia lekárov a vedcov z Izraela, ale už aj z USA a iných krajín ale hovoria niečo iné. A to po očkovaní, ktorého imunita a ochrana na COVID-19 už po pol roku výrazne klesá a na Delta variant takmer vôbec nezaberá.
Podľa názoru japonských vedcov však variant Lambda variant spĺňa všetky predpoklady na to, aby bol zaradený do zoznamu „znepokojujúcich variantov“, ktoré sú preukázateľne nákazlivejšie a vedú k ťažšiemu priebehu ochorenia COVID-19. Patrí k nim napríklad aj variant delta, ktorý sa rozšíril z Indie. „Že by sa ale Lambda dokázala presadiť voči medzičasom dominantnému variantu Delta je skôr nepravdepodobné, píše okrem iného Deutsche Welle.