Nedávno sme Evu Antošovú vyspovedali v rozhovore Eva ANTOŠOVÁ: Pri našom sociálnom systéme neviem, kedy pôjdem vlastne do dôchodku.
Okrem iného hovorila aj o svojom postavení vicežupanky Nitrianskeho kraja a o tom, ako samotný úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja funguje.
„Nemám čo skrývať. Zvykla som si, že život politikov je verejný. Novinári ti môžu pomôcť, aj ublížiť. Ale pokiaľ si normálny človek, nemáš sa čoho báť. Svoje počiny a názory publikujem na Facebooku, Instagrame a veľmi sa teším na spustenie mojej novej webovej stránky www.antosova.sk. Tam sa dá oveľa viac priblížiť ľuďom postoj napríklad k súčasnej politike, ale aj vyjadriť konkrétnejšie lásku k nášmu kraju, úctu k dejinám, povedať svoj názor napríklad prostredníctvom blogov. Veľký význam sa prikladá sociálnym sieťam, nič s tým neurobím, ale všimla som si, že akonáhle sa uvoľnili protipandemické opatrenia, ľudia bežali do ulíc, kaviarní, na námestia. Chýbali nám osobné kontakty, chýbala nám energia, ktorú cez Instagram nepošleš.
Som vicežupanka nie preto, že by som mala nejaké privilégiá, jednoducho preto, že počet hlasov, ktoré som dostala od ľudí v rámci koalície ma na toto miesto vyniesol. Za to som veľmi vďačná, ale tým to nemôže skončiť. Dúfam, že to nevyznie neskromne, ale chýba mi viac kompetencií k tejto funkcií. Je pre mňa nepríjemné ustavične obťažovať predsedu NSK aktivitami, ktoré by som mohla robiť vo vlastnej réžii. Napríklad vznik a založenie Krajskej organizácie cestovného ruchu je pre kraj jednou z kľúčových a veľmi aktuálnych aktivít a vďaka mojej vytrvalosti sa nám to dúfam v najbližšej dobe podarí. Sme jediný kraj, ktorý nemá založenú inštitúciu, na ktorú sa dajú žiadať finančné podpory a tak zachraňovať kultúrne pamiatky, budovať turistické atrakcie a prekvapiť domácich a zahraničných hostí našim dobrým vínkom, predstaviť im naše tradície. Tým zároveň podporiť folklórne súbory, malé krčmičky, rodinné farmy, remeselníkov, hoteliérov… Náš najslnečnejší kraj plný prírodných krás a vzácnych ľudí nemôže byť pred očami turistov ukrytý !
Priznám sa, že siahodlhé reči na zastupiteľstvách nie sú pre mňa a preto som sa prihlásila do projektu Rady partnerstva pre integrovaný rozvoj Nitrianskeho kraja , ktorý je pre ďalšie roky najdôležitejším v zmysle rozvoja podnikateľského, ako aj akademického sektora, školstva, sociálneho a občianskeho života .
Čo však vyčítam našej VÚC, je nízka informovanosť obyvateľov nášho kraja o všetkých možnostiach ako napríklad získať prostriedky pre začiatok svojho podnikania prostredníctvom tematických projektových balíčkov. Ľudia nevedia, že práve Rada partnerstva NSK zostavuje zásobník projektov, a že zelenú majú najmä projekty ako sú vzdelávanie, budovanie zelenej infraštruktúry, výstavba vodovodov v obciach nášho kraja atď.
Akoby sme veľmi slabo zapájali do aktívneho života našich obyvateľov a potom sa divíme, že každé voľby im vysvetľujeme, na čo slúži NSK a VÚC, a to je veľká chyba, pretože sme tu už 20 rokov a naše územie je identické s územím kraja. Chybou by bolo orientovať všetky aktivity na okres Nitra, nezabúdajme na ďalších šesť okresov. Málokto vie, že miera podnikateľskej aktivity je najvyššia v Komárne, v Nitre však sídli viac ako štvrtina aktívnych malých a stredných podnikov. To, že sme geograficky a klimaticky predurčení na poľnohospodársku výrobu, by sme mali brať ako výhodu a zameriavať sa na podporu napríklad rodinných fariem, vinárov, využitie veľkého množstva termálnych prameňov. Najmä našim mladým obyvateľom treba vysvetľovať zaujímavým spôsobom históriu a určite keď im spomenieme, že sme podobne ako staroveký Rím založený na siedmich pahorkoch, bude to pre nich zaujímavé. NSK je zriaďovateľom aj stredných škôl a môže do vzdelávania mladých ľudí veľa povedať. Veľa však záleží na spôsobe a ľuďoch. Všimla som si, že sa začína tvoriť nová generácia politikov aj na regionálnej úrovni, sú to draví mladí ľudia, len si želám, aby popri biznis plánoch, ktoré sú dôležité, mali v sebe aj kus empatie. Len ak budeme vnímať politiku ako poslanie pomáhať, vtedy bude naša práca prospešná.“
(skrátené)