8.7 C
Nitra
sobota, 16 novembra, 2024

Inkluzívne vzdelávanie neznamená znižovanie počtu špeciálnych škôl

Zadefinovanie inkluzívneho vzdelávania aj množstvo opatrení, ktoré zlepšia vzdelávací systém na Slovensku, je obsahom novely školského zákona, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Rezort školstva zároveň zdôrazňuje, že zavedenie inkluzívneho vzdelávania neznamená znižovanie počtu špeciálnych škôl. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu, a športu (MŠVVŠ) SR.
„Špeciálne základné školy pre žiakov vyžadujúcich si intenzívny individuálny prístup zostanú zachované,“ zdôraznila štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová. Dodala, že opodstatnenosť špeciálneho školstva je v návrhu školského zákona potvrdená aj ponechaním možnosti pôsobenia prípravných ročníkov, ktoré sú súčasťou špeciálnych škôl. Bez schválenia novely zákona by prípravné ročníky k školskému roku 2022/2023 zanikli.
„Prípravný ročník je určený pre deti, ktoré majú šesť rokov a pred vstupom do prvého ročníka základnej školy potrebujú z dôvodu zdravotného znevýhodnenia špecifickú prípravu. V triedach prípravných ročníkov pôsobia špeciálni pedagógovia a ich intenzívna odborná práca umožní žiakom rovnakú štartovaciu líniu pri vstupe do školy,“ vysvetlil odbor komunikácie.
V súčasnosti je na Slovensku spolu 473 špeciálnych škôl. „Dôležité je nedeliť školy na bežné a špeciálne, ale podporovať a rozvíjať všetky školy bez výnimky. Špeciálne školy sú súčasťou pripravovaných zmien, aktivít a výziev ministerstva školstva,“ povedala Síthová.
Zefektívnenie procesu prijímacieho konania na vzdelávanie v stredných školách, komplexná zmena systému poradenstva a prevencie, či zavedenie pojmov národnostná škola a národnostné školské zariadenia. Aj to sú ciele novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorú v utorok (21. 9.) poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Zmenou legislatívy by mohlo dôjsť k úprave aj rozšíreniu dištančného vzdelávania v dennej forme štúdia i k určeniu najvyššieho počtu žiakov v triedach základných škôl.

Zdroj: TASR

Foto:

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články