4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

IPčko: Žiadostí o okamžitú psychologickú pomoc a podporu pribúda

Občianske združenie IPčko za uplynulé dva mesiace na svojich linkách pomoci zaznamenalo 150-percentný nárast kontaktov od ľudí, ktorí potrebujú okamžitú psychologickú pomoc a podporu. Medzi nimi je stále viac zdravotníkov, ktorí čoraz horšie zvládajú aktuálnu situáciu. Vzhľadom na kapacitu a finančné prostriedky IPčko dokáže vypočuť len jedného zo šiestich volajúcich. TASR o tom informoval riaditeľ IPčka Marek Madro.

„Veľmi nás mrzí, že nie všetkým, ktorí sa s našimi odborníkmi chcú spojiť, dokážeme byť nápomocní práve v tom momente, kedy nás potrebujú. Pracujeme na tom, aby sme boli pre ľudí dostupnejší a aby sme pokryli aj špecifické psychologické potreby ľudí v kríze,“ uviedol Madro. Od začiatku pandémie psychologické poradne IPčka zaznamenali 110.000 kontaktov, čo je šesťnásobne viac ako v období pred ňou. Až 74 percent všetkých komunikácií pritom bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov.

Najčastejšie sa na IPčko obracali ľudia, ktorí sa cítili osamelo či mali myšlienky na ukončenie života. Viac ako desatina rozhovorov (12 percent) bolo o pandémii ochorenia COVID-19 a jej následkoch na životy ľudí. Pomoc hľadali repatrianti, pozostalí, zdravotníci, nakazení, ľudia vo finančnej kríze, v neistote a obavách, ale aj učitelia a žiaci.

IPčko: Žiadostí o okamžitú psychologickú pomoc a podporu pribúda
Foto: Ilustračné NN

Dopyt na linkách pomoci je tak veľký, že IPčko musí neustále doškoľovať a pridávať ďalších odborníkov. „Aj v týchto dňoch pribudne 18 ďalších odborníkov z radov psychológie, no my už teraz vieme, že to stačiť nebude. Špeciálne sa v týchto dňoch snažíme všetky naše zvyšné kapacity zamerať najmä na pomoc zdravotníckym pracovníkom. So zdravotníkmi v prvej línii sme uskutočnili už viac ako 4000 pomáhajúcich a krízových komunikácií. Ocitáme sa však v situácii, že veľkú pomoc potrebujeme aj my,“ povedala programová riaditeľka IPčka  Dominika Rajznerová.

IPčko od roku 2012 pomáha najmä mladým ľuďom v krízových životných situáciách. Počas posledných dvoch rokov spustilo niekoľko nových aktivít na lepšiu pomoc v krízových situáciách. K online poradni pribudla aj Krízová linka pomoci, vytvorili výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko, ale vznikli aj fyzické miesta bezplatnej anonymnej pomoci – Klub Machovisko a špecifická krízová služba Káčko v Bratislave, v Nitre, v Banskej Bystrici a o pár dní pribudne aj v Trnave.
      Vypočutie jedného anonymného kontaktu IPčko vyčíslilo na 20 eur. Priemerná suma sprevádzania jedného človeka k momentu stabilizácie a upokojenia je zhruba 150 eur.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články