7 C
Nitra
piatok, 15 novembra, 2024

Ján Podolinský: Z recepcie do kresla predsedu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Podľa titulku by sa mohlo zdať, že 45-ročný Košičan Ján Podolinský si spoza recepčného pultu „zasadol“ priamo na najvyšší post v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), no nie je tomu tak. Košičania Janka poznajú dlhé roky. Poznajú ho však aj čitatelia časopisu Blind revue, ktorý nevidiacim a slabozrakým pomáha pri „objavovaní“ a zdokonaľovaní sa vo svete asistenčných technológií.

Na nedávnom 9. zjazde ÚNSS bol Ján Podolinský zvolený za predsedu tejto organizácie a pomyselný štafetový kolík tak preberá po zakladajúcom členovi, RNDr. Branislavovi Mamojkovi. Zaujímalo nás, aké plány a predsavzatia bude mať v novej funkcii.

Ján Podolinský: Z recepcie do kresla predsedu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová a RNDr. Branislav Mamojka

Vaše meno nevidiacim nie je celkom neznáme, roky vediete časopis, zaoberajúci sa technológiami uľahčujúcimi život ľuďom so zrakovým znevýhodnením – Blind revue. Predstavte sa našim čitateľom.

JP: Ako už bolo uvedené som z Košíc aj keď pôvod z pomerne malej dedinky od Trebišova. Mám 45 rokov, som ženatý a máme dve dcéry. Pred príchodom do ÚNSS som pracoval v softvérovej spoločnosti pri vývoji softvéru na mieru. V ÚNSS som nastúpil ako recepčný no čoskoro som začal pracovať s klientmi v procese sociálnej rehabilitácie. Tá tvorí moju hlavnú pracovnú náplň doteraz.

Slovák, ktorý si podal ruku s Lady Di

Čo si pod tým má predstaviť vidiaci človek, ktorý zrakovo postihnutého videl len v nejakej televíznej reportáži?

JP: Vyučujem našich klientov pracovať s počítačom, mobilným telefónom a rôznymi aplikáciami za pomoci asistenčných technológií.

Čo vás do Únie priviedlo?

JP: Po rapídnom zhoršení môjho zraku som musel ukončiť predchádzajúce zamestnanie. V tom čase som absolvoval rehabilitačný proces v ÚNSS a zároveň sa uvoľnilo miesto na krajskom stredisku v Košiciach. Oslovili ma či by som to nezobral. Nemal som inú prácu a tak som sa stal recepčným.

Kedy nastalo rozhodnutie kandidovať na post predsedu ÚNSS?

JP: Priznám sa, že rôzni ľudia do mňa vŕtali už dávnejšie. Tak naozaj som sa rozhodol až v lete tohto (2022) roku.

Aké sú vaše plány na tomto poste?

JP: V prvom rade chcem dosiahnuť, aby sme tvorili jeden tím, ktorý ide jedným smerom. Popri tom mám v pláne rozšíriť aktivity ÚNSS a v neposlednom rade pokúsiť sa do členskej základne pritiahnuť mladých ľudí. ÚNSS má 32 rokov, za ten čas ste jej druhým predsedom.

Ján Podolinský: Z recepcie do kresla predsedu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Timea Hoková, Branislav Mamojka a Ján Podolinský

Aké je to, preberať vedenie organizácie po človeku, ktorý bol viac, ako 30 rokov jej „tvárou“?

JP: Zatiaľ si to nejako neuvedomujem. Je to príliš čerstvé. Každopádne som nastavený pozerať sa najmä dopredu. Pamätať na minulosť, avšak nejako sa k nej neviazať.

Predchádzajúce obdobie bolo zamerané na budovanie a stabilizáciu organizácie ako aj na definovanie a prevádzkovanie dôležitých aktivít. Tieto chcem zachovať a pracovať na ich rozvoji a ďalšom skvalitňovaní. Nie som na to sám. Vo vedení organizácie ostávajú tak p. Mamojka ako aj ďalší skúsení členovia a pribudli mladí dynamickí ľudia. Tí všetci tvoria tím, ktorý sa bude musieť, spolu so mnou, popasovať s výzvami, ktoré pred nami stoja.

Ste človek pred 50tkou, predpokladám teda, že sa chcete zamerať aj na túto generáciu. Máte už nejaké predstavy, ako zatraktívniť organizáciu pre strednú generáciu?

JP: Zmenili sme stanovy organizácie, tak aby sme podporili záujmové kluby. Tieto majú celoslovenskú pôsobnosť a sú zamerané na ľudí s rovnakými záujmami (napríklad profesné – maséri, IT špecialisti; športové – kolkári, showdownisti/stolný tenis pre nevidiacich; pozn. red.). To by mohlo podporiť vzájomné združovanie sa ľudí.

Boli časy, keď sa so zrakovo postihnutými ľuďmi rátalo aj v oblasti odborných aktivít. Nemáte pocit, že sú z tohto procesu ako keby „vytlačení“?

To je ďalšia vec, ktorú plánujem – viac zapájať ľudí so zrakovým postihnutím do odborných aktivít ÚNSS a tak ich aktivizovať pre členstvo ako aj prácu pre hnutie zrakovo postihnutých.

Dnešná doba veľmi nepraje dobrovoľníctvu a dobrovoľným aktivitám. Viete, ako zatraktívniť aj túto stránku Únie?

JP: V prvom rade chcem túto oblasť viac spropagovať. Plánujem vytvoriť program pre dobrovoľníkov, ktorý by si, „dobrovoľníčenie“ u nás, mohli uvádzať vo svojom životopise ako komplexnú dobrovoľnícku činnosť. Takýto údaj zvyšuje atraktivitu mladých ľudí u zamestnávateľov. Tento prístup by mohol byť obojstranne prínosný.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov v novej funkcii.

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články