Sobota, 17- júna a v Jasovej v blízkosti futbalového ihriska a Krčmy u Remeňa bolo jasné, že sa niečo veľké chystá. Stany rástli ako huby po daždi, pribúdali pod stany stoly a stoličky a napokon kotle na guláš. Prípravy na prvý ročník súťaže vo varení gulášu bežali od rána.
Od myšlienky už len krok k realizácii
Lucia Remeňová nám prezradila ako akcia vznikla. „Môj manžel František je akčný muž a Jasovčan, tak chce, aby v Jasovej niečo dialo, aby sa tu ľudia stretávali, zabávali,“ spustila rozprávanie o vzniku myšlienky Lucia. „Myšlienkou som bola hneď nadšená aj ja a začali sme organizovať. Vďaka sociálnym sieťam sa naša aktivita dostala aj do okolia, a tak sme privítali družstvá z Nových Zámkov, z Palárikova i z Kolty a samozrejme najsilnejšie zastúpenie mala Jasová.“ Napokon súťažilo osem družstiev, ktoré mali zaujímavé názvy. Najhlučnejší boli „Vinohradčári“, ktorí si priniesli aj vlastnú muziku, a tak sme si vypočuli ich vkus – od Duchoňa cez Tublatanku až po Ramstein. Zrejme im to pomohlo pri varení, ktoré sprevádzali aj tanečné výkony družstva, lebo sa umiestnili na peknom treťom mieste.
Najdôležitejšia ingrediencia? Budete sa čudovať.
„Držkári“ sú známi už aj v susedných dedinách, veď napríklad do Semerova na rôzne akcie chodia variť guláš už šesť rokov. Člen družstva Roman Bašťovanský nám prezradil, že žiaden guláš varený bez lásky nie je dobrý guláš. „Už samotné krájanie cibule je rituál, pretože treba do neho vložiť lásku, s ktorou tú cibuľu nakrájate, aj keď štípe oči,“ vysvetlil s láskou Roman Bašťovanský.
„Traja veteráni“ zaujali najmä tým, že družstvo tvorili dvaja muži a jedna študentka gymnázia – neveteránka – Jasmína Ölvecká. Tiež preferujú lásku. Ale samozrejme stretli sme aj s polemikou, či hríby patria alebo nepatria do guláša – šéfkuchárovi Antonovi Meszárošovi z miestnej reštaurácie Terra, ktorý rozhodoval o výsledkoch, v niektorých vzorkách chýbal. Niektorí „kuchári-amatéri“ povedali, že hríby do guláša nikdy!
Družstvo „SLZA“ nepreferovalo žiadni ingredienciu, jednoducho ho treba dobre a zodpovedne uvariť. „Kamoši“ zase prezradili, že guláš bez červeného vína, nie je guláš. „Skauti“ prišli z Nových Zámkov, ubytovali sa na Poľovníckej chate na jasovských vinohradoch a nesmierne sa im tam páčilo.
Na súťaž prišli už najedení, lebo v okolí poľovníckej chaty sa konal výcvik poľovníckych psov a poľovníci ich pohostili ako inak – poľovníckym gulášom. „Kepténov Team“ zaujal názvom, smiali sa, že každé družstvo musí mať „kepténa“, teda kapitána a ľudia okolo neho tvoria tím. Zrejme dobrý team, lebo napokon si odniesol ich guláš striebornú, druhú cenu.
Názov „Lavičky“ bol jasný – tvorili ho totiž bratia Marek a Peter Lavičkoví z Kolty. Zo súťaže si odniesli pomyselnú palmu víťazstva, teda najkrajšie prvé miesto.
Anton Mésároš rozhodol…
Spomínaný šéfkuchár a rozhodca súťaže Anton Meszároš priznal, že podobnú úlohu dostal po desiatich rokoch a veľmi sa tešil. Kto vyhral, je uvedené vyššie a ako je možné z ôsmych vzoriek vybrať ten najlepší guláš v priebehu niekoľkých minút? „Po ochutnaní každej vzorky sa napijem vody, aby som spláchol chuť predchádzajúceho gulášu,“ hovorí Anton Mészároš. „V gastronómii robím 15 rokov, mám vycibrené chute, čo tam je, má byť a podľa toho sa rozhodujem, aj keď prakticky sa to dá už aj po prehltnutí prvej lyžičky. Ale dnes som sa k niektorým aj vrátil, aby som sám seba presvedčil, či som sa po prvom ochutnaní rozhodol správne.“
Najzákladnejšie ingrediencie, podľa šéfkuchára, ktoré nesmú v guláši chýbať a dotvárajú jeho dokonalosť? „Cibuľa a paprika,“ konštatuje bez váhania šéfkuchár Anton. „V modernej gastronómii sa pridáva napríklad aj sladké drievko, no a kvalitné mäso. Nemôže byť suché, najlepší guláš je z predného. Cibuľa musí byť perfektné opečená, to je základ.“
Všetci, ktorí varili na prvom ročníku, sa plánujú zúčastniť aj druhého ročníka, ktorí manželia Remeňovci, samozrejme s radosťou a láskou, budú pripravovať o rok. Rozhodne im patrí vďaka a chvála za perfektnú organizáciu a aj za nesúťažný guláš, ktorý bol následne pripravený pre návštevníkov akcie, nechýbali ani pečené ryby a palacinky. Súťažiaci svojimi gulášmi pohostili priateľov a fanúšikov.
Text a foto: Anna Ölvecká