Jasovskí školáci vykročili do tohto týždňa akčne. Potešili dôchodcov v Jasovej a navštívili múzeum v Seredi.
Máj, lásky čas s výzvou Láska kvitne v každom veku
Jasovskí školáci majú krásny vzťah s obyvateľmi miestneho sociálneho zariadenia Sympathy, kde navštevujú dôchodcov, aby ich potešili pesničkami či vlastnoručne vyrobenými darčekmi lebo čítaním a podobnými krásnymi aktivitami. Ako sa toto priateľstvo vyvíjalo, prezradila sociálna pracovníčka Marieta Prehodová.
„Na moje pozvanie či sa nechcú zapojiť do projektu Máj, lásky čas s výzvou Láska kvitne v každom veku sa ochotne zapojili,“ rozhovorila sa Marieta Prehodová. „Vlastnoručne vyrobili pohľadnice, ktoré im po krátkom programe osobne odovzdali. Nakoľko už od októbra roku 2019 spolupracujeme v našom programe Adoptuj si babku, dedka sa naši prijímatelia na deti veľmi tešili.“ Projekt bol veľmi úspešný ale už v jeho začiatku ho zabrzdil covid a prísne opatrenia, ktoré sa v zariadeniach museli dodržiavať. Hneď ako sa opatrenia uvoľnili pracovníci i obyvatelia Sympathy sa chopili príležitosti a výsledok bol úžasný. Seniori sa na deti veľmi tešili a ich vystúpenie si užili ako sa len dalo. Každý dostal vlastnoručne vyrobené pohľadnice, ktoré budú zdobiť ich izbičky. Už sa nevedia dočkať ďalšej spoločnej akcie. Seniori tiež nezaháľali a obdarovali deti vlastnoručne vyrobeným pozdravom, na ktorom sú všetci podpísaní. Pani učiteľky Eva Jakabová a Zdenka Klimáková sprvádzali deti domova a následne do školy. Pri rozlúčke obyvatelia domova nezabudli to, že deti budú maž čoskoro svoj sviatok a zaželali im k MDD všetko dobré.
Pripomenuli si osudy detí v koncentračných táboroch
A kým jedna skupinka detí robila radosť v domove sociálnych služieb, druhá sa na čele s pani učiteľkou Petrou Koišovou vydala na exkurziu. Kam? Prezradí Petra Koišová. „Žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili zaujímavej exkurzie – v Múzeu holokaustu v Seredi,“ hovorí Petra Koišová. „Prednáška bola zameraná na osudy detí v koncentračných a pracovných táboroch. Vďaka pôsobivým slovám bolo našim žiakom pripomenuté, že majú byť vďační za svojich rodičov, za dostatok, ktorým sú obklopení, za slobodu i za vedomie, že nie sú len obyčajnými číslami, ale ľudskými bytosťami, ktorí majú BUDÚCNOSŤ našej krajiny vo svojich rukách.“ Autenticitu prostredia dotvára fakt, že múzeum sa nachádza v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora a viaže sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.
Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu. Deťmi zalomcoval smútok nad krutosťami, ale veria, že niečo podobné nezažijú.
Anna Olvecká