2.1 C
Nitra
nedeľa, 17 novembra, 2024

Jaurová: Dnes večer zhasnú kultúrne pamiatky na protest proti stavebnému zákonu

Dnes zhasínajú pamiatky, zajtra môže zhasnúť celá krajina, komentovala dnes na facebooku situáciu týkajúcu sa voči právnej úprave stavebného zákona Zora Jaurová.

Dnes večer na Slovensku na protest voči novele stavebného zákona zhasnú, alebo vyvesia čierne zástavy mnohé významné kultúrne pamiatky, lokality UNESCO, či iné významné stavby.

Výhrady odborníkov voči tejto právnej úprave, ktorá môže znamenať zásadnú likvidáciu pamiatkovej ochrany na Slovensku totiž nikto nevypočul. Návrh novely stavebného zákona z dielne ministra ťažkopovedaťčoho Štefana Holého je kontroverzný v mnohých ohľadoch a výhrady voči nemu vznášajú prakticky všetci, ktorých sa to týka – samosprávy, odborníci, občania.

Zdá sa, že jediný, kto je s ním okrem veľkých developerov spokojný, je Štefan Holý a … pani ministerka kultúry Natália Milanová.

Kamoška Petra Tótha Milanová už mala ODSTÚPIŤ dávno, hovorí o ich vzájomnej vrelej spolupráci

Tá zákon, ktorý transformuje pamiatkové úrady na stavebné úrady so samotnými pamiatkarmi neprekonzultovala, ich výhrady dlhodobo ignorovala a v nedávnych dňoch musel dokonca Pamiatkový úrad SR stiahnuť zo svojej stránky otvorený list riaditeľov krajských pamiatkových úradov k predmetnej novele.

To, že priebeh stavebných konaní, vrátane úlohy a fungovania pamiatkových úradov potrebuje reformu je nesporný fakt. Ak však ministerka kultúry opäť slepo prikyvuje kontroverzným nápadom svojich kolegov vo vláde namiesto toho, aby predovšetkým hájila záujem svojho rezortu, počúvala odborné argumenty, snažila sa prísť s novým konceptom ochrany kultúrneho dedičstva a lepšieho a efektívnejšieho fungovania pamiatkových úradov, či bojovala za personálne a finančné posilnenie pamiatkovej ochrany, musíme sa opäť (koľký krát už?) pýtať – načo nám je vlastne taká ministerka kultúry?

Kultúrne dedičstvo a jeho ochrana je základom kultúry krajiny, jej identity, ale aj predstavy o budúcnosti. Namiesto debaty o tom, ako by mala vyzerať pamiatková ochrana v 21.storočí, či ako zabrániť tomu, aby zo slovenských miest a obcí mizli budovy a verejné priestory, ktoré tvoria ich pamäť a identitu a nahrádzali ich generické opachy, zamerané na rýchly zisk developerov dnes musíme bojovať za záchranu základných pilierov ochrany pamiatok.

Rapídna degradácia legislatívneho procesu a spôsob prijímania zásadných legislatívnych opatrení, akého sme svedkami za tejto vlády vedie len k chaosu a zmaru.

Dnes zhasnú pamiatky, ale zajtra môže zhasnúť celá krajina.

Text: Zora Jaurová, fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články