4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Je tu leto: Ako bezpečne pripraviť a skladovať potraviny? Tu je návod

Ako bezpečne pripraviť a skladovať potraviny? Niekoľko zaujímavých odporúčaní zverejnil Úrad verejného zdravotníctva na facebooku. Dozviete sa, ako nielen potraviny bezpečne pripraviť, ale aj ako uskladniť tak, aby ste si zbytočne nepokazili žalúdok.

Je tu leto: Ako bezpečne pripraviť a skladovať potraviny? Tu je návod

„Obzvlášť v letnom období, ktoré sa spája s vyššími teplotami či cestovaním, môžete významne znížiť riziko ochorení z potravín dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) najdôležitejšie zásady prevencie spracovala do takzvaných Piatich kľúčov k bezpečnejším potravinám,“ radí MUDr. Katarína Kromerová zo Sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia ÚVZ SR.

Päť kľúčov k bezpečnejším potravinám podľa odporúčaní WHO:

Udržiavajte čistotu

Umývajte si ruky pred manipuláciou s potravinami a často aj počas prípravy jedla. Umývajte si ruky po použití toalety. Umývajte a čistite všetky plochy a zariadenia používané na prípravu jedál.

Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu: Je tu leto, vybudujte si FUNKČNÉ svaly

Chráňte priestory kuchyne a jedlo pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami.

Prečo? Aj keď väčšina mikroorganizmov nespôsobuje choroby, nebezpečné mikroorganizmy môžeme nájsť v pôde, vode, u zvierat i u ľudí. Tieto mikroorganizmy sa prenášajú rukami, na utierkach a náradí, predovšetkým na doskách na krájanie a aj ten najmenší kontakt ich môže preniesť do jedla a vyvolať choroby spôsobené jedlom.

Je tu leto: Ako bezpečne pripraviť a skladovať potraviny? Tu je návod

Oddeľujte surové potraviny a uvarené pokrmy

Oddeľte surové mäso, hydinu a morské živočíchy od ostatných potravín. Používajte oddelené náradie a pomôcky, ako napr. nože a dosky na krájanie pre manipuláciu so surovými potravinami.

Uskladňujte jedlo v nádobách – obaloch, aby ste zabránili kontaktu medzi surovinami a pripravenými jedlami.

Prečo? Surové potraviny, predovšetkým mäso, hydina a morské živočíchy, ako aj ich šťavy, môžu obsahovať nebezpečné mikroorganizmy, ktoré sa môžu prenášať na ostatné potraviny počas prípravy jedál a skladovania.

Buďte dôkladní pri varení a ohrievaní pokrmov

Potraviny dôkladne uvarte, predovšetkým mäso, hydinu a morské živočíchy. Jedlá, ako sú napríklad polievky a vývary, priveďte do varu a presvedčte sa, či dosiahli teplotu aspoň 70 ˚C, u mäsa a hydiny sa presvedčte, či šťava je číra a nie ružová. Ideálne je používať teplomer.

Uvarené jedlá dôkladne prihrievajte

Prečo? Správne varenie zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Štúdie preukázali, že varenie potravín pri teplote 70 ˚C môže pomôcť zaistiť ich bezpečnosť pre konzumáciu. Potraviny, ktoré vyžadujú zvláštnu pozornosť, sú mleté mäso, rolované pečené mäso, veľké kusy mäsa a celá hydina.

Je tu leto: Ako bezpečne pripraviť a skladovať potraviny? Tu je návod

Skladujte potraviny pri bezpečnej teplote

Pri nákupoch sa snažte potraviny vyžadujúce chladenie či mrazenie transportovať podľa možnosti v chladiacej taške a čo najskôr uskladniť v chladničke či mrazničke. Rýchlo schlaďte v chladničke všetky uvarené a skaze podliehajúce potraviny (najlepšie pod 5 ˚C).

Pred servírovaním udržujte jedlo horúce (viac ako 60 ˚C). Neskladujte jedlá príliš dlhý čas, dokonca ani v chladničke. Nerozmrazujte potraviny pri izbovej teplote.

Pri cestovaní uprednostnite potraviny, ktoré si nevyžadujú chladenie, prípadne ich počas cesty uskladnite v prenosnej chladničke.

Prečo? Mikroorganizmy sa môžu množiť veľmi rýchlo, ak sa potraviny skladujú pri izbovej teplote. Tým, že sa teplota udržiava na hodnote pod 5 ˚C alebo nad 60 ˚C, rast mikroorganizmov sa spomaľuje alebo zastavuje. Niektoré nebezpečné mikroorganizmy sa však rozmnožujú aj pri teplote pod 5 ˚C.

Je tu leto: Ako bezpečne pripraviť a skladovať potraviny? Tu je návod

Používajte zdravotne bezpečnú vodu a suroviny

Používajte zdravotne bezpečnú vodu, alebo ju upravte tak, aby bola bezpečná. Vyberajte si čerstvé a zdravé potraviny. Vyberajte si potraviny, ktoré boli vyrobené bezpečnými postupmi, ako je napríklad pasterizované mlieko.

Umývajte ovocie a zeleninu pitnou vodou, hlavne ak ich jete surové.

Nekonzumujte potraviny s narušeným obalom, zmeneným vzhľadom, farbou, chuťou alebo po uplynutí dátumu spotreby.

Prečo? Suroviny, vrátane vody a ľadu, môžu byť kontaminované nebezpečnými mikroorganizmami a chemikáliami. Toxické chemikálie sa môžu vytvárať v poškodených a plesnivých potravinách. Starostlivosť pri výbere potravín a jednoduché opatrenia, ako napríklad umývanie a šúpanie, môžu znížiť riziká.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články