Keď sa najdôležitejším predstaviteľom krajského mesta sa stal iba 31-ročný Marek Hattas, ktorého predovšetkým mladí ľudia a študenti poznajú z miestneho Hideparku, priestoru, bola to príležitosť predstaviť ho širokej verejnosti a prezradiť jeho plány s mestom Nitra.
V decembri 2018 sme sa stretli a pre týždenník PLUS 7 dní vznikol tento krátky článok.
Už vtedy sa vyjadril, že mesto Nitra má šancu stať sa centrom mladých a študentov, čo potvrdzovala aj jeho voľba novej (vtedajšej) viceprimátorky. Tou úplne prvou v modernej histórii mesta sa totiž stala žena, iba 28-ročná Michaela Hefková, ktorá vo voľbách kandidovala za Tím Hattas.
„V prvom rade si musíme určiť priority do čoho sa pustíme,“ pokračuje. „Nemôžeme mať len špičkový mestský úrad, keď reálne pre občanov nič neprinesieme. Už minulý týždeň sme sa stretli s majiteľmi Nitra Investu, ktorý chce v priemyselnom parku postaviť veľkokapacitnú ubytovňu. Ich predstavou sú dve časti, v jednej by malo byť nákupné centrum a v druhej ubytovanie pre tisíc pracovníkov. My si však myslíme, že takéto ubytovne sú veľmi zlé riešenie, hrozí, že na okraji mesta by mohlo vzniknúť „geto“. Ale napríklad na Štúrovej ulici vzniká tiež podobný polyfunkčný objekt, kde však budú klasické dvojizbové byty. Ubytovňu však bude musieť schváliť zastupiteľstvo.“
Marek Hattas strávil dva roky na Masarykovej univerzite v Brne, no potom dal prednosť práci. „Bolo to krásne obdobie, zostali mi po ňom čechizmi,“ zasmeje sa. „Som programátor, a tým som sa doteraz živil. Zarobil som slušne, a zvyšok času som trávil v Hideparku. Som Nitran, vyrastal som na sídlisku Klokočina, babka z otcovej strany je však rodená Nitrančanka, za slobodna sa volala Maťašeová. Môj otec sa tiež angažoval vo VPN, bol ochrancom prírody, ekológ, bol a je to môj vzor. Mamina je profesionálna mama, odvtedy, čo sa zoznámili vo vinárskych závodoch sa o nás stará, mám ešte staršieho brata. V našej rodine sa kariére venujem ja, manželka Monika sa stará o naše dve deti. Našla sa v tom a ja jej to rád umožňujem. Užíva si to a budem rád, ak niekoho našim životným štýlom inšpirujeme. Ale je to samozrejme, každého individuálne rozhodnutie.“ Dostávame sa teda k téme rodina. „Áno, Nitra musí začať stavať byty aj pre svojich ľudí, pretože príchod Landroveru nenormálne zvýšil ceny nehnuteľností. Je to naša priorita.“
„Veľa ľudí mi nerozumie, nevie sa so mnou stotožniť, a najmä, nerozumie dobrovoľníctvu, ktorému sa venujem. Budem sa im to snažiť vysvetľovať a ukázať, že je to všade vo svete normálny spôsob života. Je to totiž možnosť, ako si viac užívať čas s priateľmi. Dom s oplotenou záhradou sme vymenili za otvorený priestor, kde sa stretávame a vzdelávame. Keď sme pred desiatimi rokmi prišli na mestský úrad žiadať pre Hidepark povolenia, tiež nám nerozumeli, prečo to chceme robiť a čudovali sa, že zadarmo,“ zaspomínal si na začiatky dobrovoľníctva. „Máme teda komunitnú záhradku, komunitný klub pre mamičky s deťmi, ktorý vedie moja manželka. Z puberty si pamätám sídliskovú filozofiu „zadarmo ani kura nehrabe“, no bolo to hrozné. Hidepark sa však inak ako na dobrovoľníctve budovať nedal. Aj vďaka tomu môžeme usporadúvať rôzne akcie v spolupráci už aj zo zahraničím. Dáva nám to pocit, ktorý sa kúpiť nedá.“
Mareka Hattasa neprajníci označujú za „feťáka“. Alternatívny spôsob života a manželka, ktorá možno spopularizuje dredy, ktoré nosí, nie sú každému po vôli. „Marihuanu nefajčím a nie som dokonca ani za jej dekriminalizáciu. Hidepark robí aj s problémovou mládežou, a možno z toho vyplývajú takéto neprajné domnienky,“ zasmeje sa. „Naopak, športujem, bez bicykla sa ani nepohnem. Z mesta chceme dostať aj hazard, pretože ničí životy celým rodinám. V Nitre máme viac ako sedemdesiat herní… A čo by som chcel za štyri roky určite dosiahnuť? Otvoriť a sprístupniť staré kasárne pod Zoborom. Ešte ich nepredali :)“
Celý článok nájdete na plus7dni.sk