Futbalový kráľ Pelé už hrá futbal spolu s ďalšími skvelými hráčmi a velikánmi na nebeskom ihrisku, spomienky na neho však zostanú večné. A to aj preto, že proti nemu mali česť zahrať si aj hráči a veľké legendy z Československa. A najväčšej pocty sa dostalo Joe Borbélyovi, rodákovi z Nitry pochádzajúcemu z neďaleko Veľkého Cetína, ktorý bol až do smrti nielen Pelého osobný priateľ, ale i manažér a poradca.
Joe Borbély toho s kráľom futbalu pochodil a zažil naozaj dosť a jeho spomienky na neho sú mimoriadne unikátne a zaujímavé. Joe však počas svojej manažérskej a novinárskej kariéry spoznal mnoho svetoznámych a významných politikov, umelcov a športovcov. Ostatne, bol to práve on, kto priviedol Pelého a reprezentáciu legiend Brazílie na historickú návštevu Slovenska v septembri 1994. Paradoxom je, že krátko po tomto turné sa stal generálnym manažérom tohto brazílskeho All Star výberu, ktorý existuje až do dnes. Pozná sa, teda sa priatelí, aj s mnohými svetovými hviezdami, vrátane tých dnešných. Dnes prinášame záverečnú, III. časť exkluzívneho rozhovoru s Joe Borbélyom, ktorý nám aj tentokrát prezradil veľa zaujímavého.
Posledné Pelého slová: Neboj sa, Joe, Nevzdávam to, bojujem!
Brazílska reprezentácia, v ktorej hral Pelé, sa stretla s tou československou aj vo finále majstrovstiev sveta 1962 v Chile, kde bolo vo výbere až 10 slovenských hráčov. Československo ale odohralo s Brazíliou viac zápasov, a to aj na slávnom štadióne Maracana. Ktorí zo Slovákov rezonovali v mysli Pelého najviac?
Smrť kráľa futbalu Edsona Arantesa do Nascimento, alias Pelého zasiahla aj Joe Borbélyho
Áno, často sme sa bavili aj o úspešných Slovákoch zo slávnej éry Československého futbalu, a niektorí mu naozaj v pamäti utkveli. Napríklad Juraj Szikora zažiaril v dvoch zápasoch na Maracane a v brazílskych médiách mu dali prezývku Biely Pele, čo nemohlo uniknúť jeho pozornosti. Rovnako ani to, že Adamec im strelil hetrik, čo bola vždy výnimočná situácia. O Petrášovi vedel, ako oslavoval gól do siete ich mužstva na MS. Padol na kolená a prežehnal sa. Urobil to ako prvý. Pelé mi hovoril, že to bol technický futbalista a dobrý driblér. Futbalistu storočia na Slovensku, Jána Popluhára, považoval tiež za skvelého obrancu.
Pelého počas jeho futbalovej kariéry trénovalo viacero trénerov, na koho si zvykol zvlášť, prípadne najradšej, spomenúť?
Nemal zvlášť obľúbeného trénera, ktorého by nejako špeciálne vyzdvihoval, lebo každý mu dal niečo iné. Nikdy nechcel niekoho vyzdvihovať nad ostatných, pretože všetci mu do jeho futbalového života niečím prispeli. Alebo, jedného predsa len… Osudovým človekom, ktorý určite vyčnieval nad ostatnými, bol pre neho profesor Julio Mazzei. Totiž, keď Pelé ako 15-ročný chlapec prišiel do Santosu, od prvého dňa ho zverili práve do jeho rúk. Mal z neho spraviť dobre stavaného futbalistu, lebo bol taký chudý, že ho skoro odfúkol vietor (smiech). On z neho napokon urobil atléta, on z neho urobil futbalistu, ktorý bol atletický, a tiež dokázal ustáť všetku tú záťaž a taktiku v hlave. Bol totiž jeho osobný tréner aj metodik a psychologicky ho tiež usmerňoval. Bez neho Pelé až do konca kariéry, respektíve, dlho po nej, neurobil žiadne rozhodnutie a bol akýmsi jeho druhým otcom.
Kráľ futbalu a vás osobný priateľ zomrel na sklonku minulého roku (29. 12. 2022 – pozn. red.) a vy ste s ním určite pár dní pred jeho smrťou hovorili. Spomínate si na váš posledný rozhovor, ktorý ste spolu mali a o čom ste sa spolu bavili?
Joe Borbély bol osobne aj na pohrebe svojho veľkého priateľa Pelého
Rozprávali sme sa spolu asi týždeň pred tým ako zomrel. Volal som mu do nemocnice. Vlastne jeho dcére, lebo on už telefón mal vypnutý. Takže jeho dcéra mi ho zapla na krátky videohovor. Videl som, že kvôli zdravotným problémom nie je v najlepšom stave, a tak som ho iba pozdravil. On mňa tiež, ale bolo to už s takým sileným úsmevom. „Don’t worry, Joe, nezdávam to, bojujem!“ povedal mi. To boli vlastne jeho posledné slová, na ktoré som mu odpovedal: „OK amigo, držím ti palce, a aj moja mama sa stále modlí za Teba, aby si sa uzdravil!“ My sme však už vedeli, že koniec je už iba otázkou času a bolo by najlepšie, keby v tichosti zaspal a netrápil sa už viac v bolestiach, aby sa ako futbalový Boh pobral do futbalového neba. A to sa napokon aj stalo. Nech odpočíva v pokoji.
Neymar je pre Joa „irmão“, Ronaldo je veľký filantrop
Prejdime teraz na súčasnosť a na hráčov naozaj svetového formátu. Môžete porovnať súčasné hviezdy, či už to je Messi, Mbappé, Neymar alebo Ronaldo či Haaland s Pelém? Teda, ak sa to vôbec dá? V čom bol Pelé iný a čo chýba týmto hviezdam, aby boli také slávne ako Pelé? Teda, samozrejme, okrem troch titulov majstra sveta…
Po odchode do Ameriky za novým životom začína Joe Borbély prakticky úplne od nuly
Jediný, koho osobne nepoznám z veľkej svetovej trojky Messi, Neymar a Cristiano Ronaldo je posledný menovaný. Neviem síce ako, ale nikdy sa mi nepošťastilo zoznámiť sa s ním či stretnúť ho. A pritom ako Portugalčan je to vlastne európsky Brazílčan (smiech)… Napriek tomu si ho ctím a veľmi vážim aj ako personu. Máme spoločných známych a preto viem, že, je to dobrý človek, ktorý rozdáva šialené milióny pre choré deti a pre chudobných po celom svete. On to ale rozdáva tak, že často nikto o tom ani nevie, lebo nechce takúto formu reklamy. A je to aj geniálny futbalista. Ostatných ale poznám osobne. Messi je amigo (priateľ – pozn. red.), ktorého poznám viac ako 15 rokov aj s jeho rodinou, otcom i bratmi. No a Neymar je moja srdcová záležitosť, pretože ho poznám zo Santosu od jeho dvanástich rokov. Vodil som ho na zmrzlinu či do McDonaldsu aj s ďalšími mladíkmi z Vila Belmiro. Poznám tiež jeho celú rodinu. Keď hrával v Barcelone, bol som u neho párkrát na návšteve. Rovnako aj teraz v Paríži. Oslovujem ho familiárne „irmão“ čo znamená niečo ako braček… Neymar je šoumen s loptou, génius či virtuóz, ktorý futbal dáva na taký level, aby z toho mali pôžitok všetci. Nielen on. Veľa ľudí však má voči nemu aj averziu za to, že padá. To je ale iba jeho ochrana proti tomu ako ho kopú a rozhodcovia to nepískajú. X-krát som ho podpichol, že niekedy pripadá pri filmovaní ako klaun… Na druhej strane on hovorí, že rozhodcovia mu často neodpískajú už ani to, čo je naozaj faul, a preto je často dokopaný a zranený. A toto je ale fakt. Rovnako rozkopú na ihrisku aj Ronalda, ale rozhodcovia to tiež často ignorujú a stáva sa terčom posmeškov. Ale napríklad taký Leo Messi je vlastne skoro nedotknuteľný. Stačí, aby sa ho super iba dotkol a už je pískaný faul. Takáto je objektívna realita.
Môže sa, podľa vás, stať v budúcnosti Neymar druhým Pelé?
Nie. Nikto! Neymar je síce futbalový fenomén ale k Pelému má ďaleko. Hovorím to aj napriek tomu, že Neymar je veľmi charizmatický mladý muž, svetová superstar a môj dobrý kamarát. Má síce talent od Boha, ale Pelé je Pelé. Ten je, teda bol a bude, akoby z inej galaxie. To, čo dosiahol Pele, nedosiahol žiadny iný hráč na svete. A podľa mňa už ani nikdy nedosiahne. Ale na druhú stranu aj Neymar, rovnako ako Ronaldo, dáva šialené milióny pre chudobné deti, pre telesné postihnuté deti, pre onkologické nemocnice atď. A nemusel by. Blízko Santosu postavil svoju akadémiu Neymar Institute, kde podporuje stovky telesné či zrakovo postihnutých deti ale aj mladé futbalové talenty. Platí im vzdelávanie, stravu, liečbu, no proste život. Messi sa tiež angažuje v rôznych charitách a má aj svoju nadáciu, ktorá pomáha v širokom spektre. Ľudsky je však diametrálne úplne iný tip ako Neymar. Veľký introvert, skôr utiahnutý typ človeka. Napríklad, keď nás tu bude sedieť v izbe desať, a medzi nimi aj Leo, tak ani nebudeme vedieť, že tam je. On bude sedieť ticho a utiahnutý, usmievať sa, ale za dve hodiny možno povie jednu vetu. Na druhej strane je to geniálny hráč. Najlepší v súčasnosti. Treba si však uvedomiť jednu vec, že to, čo títo chlapci hrajú a ukazujú teraz, to Pelé ukázal svetu pred štyridsiatimi, päťdesiatimi rokmi. Takže oni nič nové neobjavili, lebo toto už bolo všetko predvedené. A to hlavne Pelém, ale aj inými velikánmi minulosti.
Takým futbalistom ako bol Pelé nebude žiadna zo súčasných hviezd
Pelého teda nemôže už nikto v ničom futbalovom tromfnúť, lebo on už to svetu ukázal. Získať tri titul majstrov sveta by sa však mohlo podariť Mbappému, ktorý je nielen mladý, ale dokáže aj dávať góly, a navyše je tiež rýchly a technicky zdatný. Takže nie Brazílčan, ale možno Francúz bude ďalším futbalovým kráľom. Čo vy na to?
Rozprávania Joe Borbélya o zážitkoch s Pelém sú naozaj zaujímavé a pútavé
Pelé je futbalovo jednoducho nedostižný, ale v tomto smere veľmi fandil Mbappému, lebo je mladý, a jeden titul majstra sveta už má. Ak by bol teraz získal druhý, tak ešte mal perspektívu, že by mohol získať aj ten tretí… A Pelé mu strašne prial, aby v budúcnosti vyrovnal jeho rekord. Škoda, že v Katare nezískal druhýkrát titul majstra sveta, lebo teraz už nevidím nikoho, kto by sa na Pelého dotiahol. Pomaly už budú končiť Messi aj Ronaldo, Neymar tiež, odohrá ešte jeden šampionát a koniec, takže niekto, kto by mohol dostihnúť Pelého, sa výhľadovo nečrtá.
Dobre, keby sme zabudli na Pelého, ktorý z týchto dnešných hviezdnych hráčov by mohol dostať taký honor, ako mal Pelé?
Nikto. Bez zaujatosti to musíme rozdeliť, že je jedna futbalová planéta, ktorá sa volá Pelé, a potom prichádzajú ti dnešní ako Messi, Ronaldo, Neymar, Mbappé, Haaland či Lewandowski, ktorý, podľa mňa, urobil chybu, že odišiel z Bayernu, lebo v Barcelone neukazuje ani polovicu z toho čo predtým. Ale pozor, lebo v Brazílii sú aj ďalší geniálni a fenomenálni hráči. Je tu Rodrygo, ktorý šiel zo Santosu do Realu Madrid, ale i Vinicius, ktorý prišiel do Realu v mladom veku z Flamenga. Alebo aj teraz najmladší brazílsky megatalent Endrik Felipe, 16-ročný zázrak, za ktorého už dali oficiálne vyše 40 miliónov. V Brazílii je milión talentov, len teraz pôjde o to, aby našli toho správneho reprezentačného trénera, ktorý to v budúcnosti bude vedieť všetko správne vyselektovať a zladiť v prospech reprezentácie!
Vráťme sa trošku naspäť na slovenské téma. Poznajú vôbec v Brazílii nejakých súčasných hráčov zo Slovenska?
Ja to trošku odľahčím (úsmev)… Jeden čas bol populárny Marek Hamšík, a to vďaka svojmu mohykánskemu účesu, ktorého trošku registrovali aj po futbalovej stránke. Hlavne vďaka legendárnemu Carecovi, ktorý bol spolu s Maradonom najväčším strojcom úspechov v slávnej ére SSC Neapol a vyjadroval sa v Brazílii pochvalne aj na Hamšíka v takzvanej novej ére Neapola, aj keď dlhé obdobie tento klub nič nevyhral. V minulosti registrovali tiež Vraťa Greška, ktorý bol v Interi Miláno spoluhráčom fenomenálneho Ronalda. Keď však prestúpil do PSG Milan Škriniar, budú sa učiť v Brazílii aj jeho meno, veď sa môže stať spoluhráčom slávneho Neymara (úsmev). Pravda, keď sa ten na konci sezóny nevráti naspäť do Barcelony…
Slovenský futbal má vážny profesionálny aj morálny problém
A v akom stave je, podľa vás, súčasný slovenský futbal, ako je vnímaný vo svete či v samotnej Brazílii, ktorá je najväčšia futbalová veľmoc?
Veľký Cetín navštívil na pozvanie Joe Borbélya a slávny brazílsky futbalista Edú
Nepoznajú ho, lebo je zle vedený aj manažovaný. Je nedobrou vizitkou SFZ a všetkých kompetentných okolo futbalu, že aj po tridsiatych rokoch od samostatnosti je zo svetového hľadiska vlastne neznámym pojmom. Nemá žiadne medzinárodné osobnosti, TOP hráčov a ani triumfy ako v ére Československa. Preto je neviditeľný, nepredajný a nie je o neho záujem, respektíve nemá za sebou žiadne úspechy. Nikdy totiž nezískalo žiadne pódiové umiestnenie a ocenenie na významnom medzinárodnom turnaji. Jeho vrcholom je zatiaľ osemfinále na MS v Južnej Afrike v roku 2010. Ani toto pozitívum však nevedelo následne využiť vo svoj prospech. Zlou vizitkou futbalu je aj slabučká liga preplnená cudzincami B či C kategórie, ktorí berú miesto mladým domácim talentom. Taktiež mládež je na Slovensku veľmi zanedbaná. Ďalšou veľkou brzdou rozvoja futbalu na Slovensku je, že v ňom pôsobí veľa „malých“ ľudí vo vysokých funkciách, ktorí sú tam z protekcie či vďaka previazanosti a kamarátstvam bez patričnej odbornosti. Tieto spojitosti však nie sú zárukou profesionality a škodia futbalu. Stále je teda všadeprítomná korupcia a protekcia či rodinkárstvo. Tragikomicky dopadla napríklad aj nedávna voľba nového prezidenta zväzu, keď nemal žiadneho oponenta a nakoniec ho zvolilo 87 delegátov z 87 (úsmev)…Teda nikto nebol proti a nikto sa ani nezdržal hlasovania. Aj tento nonsens ukazuje, že Slovenský futbal má vážny profesionálny aj morálny problém. Veď takýto rezultát je dnes možný už len v diktátorských krajinách bez patričnej futbalovej kultúry a úrovne.
Vaše slová vyznievajú poriadne kriticky. To sme na tom naozaj tak zle?
Áno, lebo aj športoví novinári nemajú o týchto veciach odvahu písať či rozobrať ich príčiny do detailov ako na západe. Je to preto, lebo sa jednak boja, alebo sú zmanipulovaní v rôznych formách. Korunu absurdity Slovenskému futbalu nasadil taktiež úsmevný výber nového reprezentačného trénera Calzoneho z Talianska. Ten sa vlastne vyberal bez profesionálnej koncepcie, na základe nejakého odkazu z telefónneho záznamníku (smiech). Takýto amaterizmus je samozrejme aj urážkou všetkých trénerov na Slovensku. A to, že tento tréner vlastne nikdy žiadne mužstvo ako hlavný tréner ani len netrénoval, lebo vždy len niekomu asistoval, je vlastne ďalšou ukážkou toho, prečo je súčasný Slovenský futbal tam, kde je…
To, čo sa stalo FC Nitra, sa nemalo nikdy stať
Minule ste spomínali, že Vás otec Josko bol legendou a kapitánom zlatej éry futbalu 60 rokov vo Veľkom Cetíne, potom sa ako dlhoročný predseda zaslúžil o jeho rozkvet. Aký vzťah však máte s futbalom v obci vy, jeho slávny syn, dlhoročný manažér svetoznámych brazílskych hviezd a futbalového kráľa Pelého?
Futbalový FC Nitra chce zodvihnúť z popola Milan Lenčéš, ktorého čaká ťažká práca
Možno mi neuveríte, ale žiadny. Nikto ma totiž nikdy neoslovil vo futbalovej veci, a ja som sa logicky nenúkal. Prečo by aj (úsmev). Okrem toho, do cetínskeho futbalu, v pozadí už dlhé roky fušujú cudzie elementy, ktoré predovšetkým, okrem vlastného finančného prospechu, nemajú s obcou a ani s futbalom nič spoločné. Nakoniec jediný, kto ma v čase, keď som priviedol na historickú návštevu Slovenska a Maďarska Pelého v roku 1994, oslovil na spoluprácu pre obec, bol vtedajší starosta János Kósa. Navyše, za výnimočné zviditeľnenie a reklamu Veľkého Cetína doma a vo svete mi chcel dať honor čestného občana obce. Poďakoval som mu za to veľké gesto, ale túto poctu som neprijal. Vedel som totiž, akú reakciu závisti a intríg by to vyvolalo, a tým som chcel ochrániť jeho aj seba. Na druhej strane musím korektne povedať, že mi ľudia z obce pripravili veľké a príjemné prekvapenie, keď prišli za mnou na návštevu plným autobusom do hotela Aquincum v Budapešti, kde sme boli s Pelém ubytovaní. Ostatne, na pozápasovej galapárty a veľkom stretnutí a fotografovaní s Pelém boli prítomní viacerí ľudia z obce. Napríklad, moji učitelia zo ZDŠ, starosta a pár priateľov či známych. Bola to obrovská vec pre nich, pričom si všetci od dojatia utierali slzy. Keď som v roku 2001 a 2002 priviedol na historickú návštevu Veľkého Cetína svetovú hviezdu a majstra sveta Edúho z Brazílie, každý kto chcel mohol prísť k nám domov, stretnúť ho a odfotiť sa s ním.
Ako milovník a odborník futbalu ste určite zaregistrovali aj novodobú tragédiu nitrianskeho futbalu, a pre rôzne machinácie aj jeho pád až na dedinskú úroveň do IV. ligy. Ako sa pozeráte na túto smutnú vec?
Nikdy sa to nemalo stať! Veľký podiel viny na tomto všetkom, po profesionálnej stránke, však nesie aj samotný riadiaci orgán futbalu na Slovensku. Keď videli, aké čachre sa dejú dlhodobo s futbalom v Nitre, mali rázne a včas zakročiť, čím by zabránili totálnemu rozkladu. Rovnako aj v Senici. Sú to dva veľmi smutné prípady. Futbal v Nitre ale nešiel ku dnu včera ani predvčerom… Teraz sa akurát dokonala jeho hanebná a finálna deštrukcia. Diania a rôzne čudesné zoskupenia okolo nitrianskeho futbalu totiž už asi za posledných desať rokov dávno signalizovali, že to v budúcnosti nemusí dopadnúť dobre. Je totiž komické, že na Slovensku vlastne hocikto môže vlastniť futbalový klub, a to bez serióznych podmienok či finančných, morálnych a profesionálnych záruk a parametrov. Čo sa týka budúcej perspektívy veľkého futbalu v Nitre, tak ja si myslím, že skorý návrat do prvej ligy je možný len s pomocou úplne nových, „kóšer“ ľudí a silného finančného partnera, respektíve formou kúpy licencie na 1. či 2.ligu! V opačnom prípade návrat Nitry medzi futbalovú elitu môže trvať aj desaťročie a viac.
Jozef Uhlárik ml.