Kauza obilie z Ukrajiny, Slovensko čaká súd za rómske deti a Kde zatknú Putina? Novinky v práve za mesiac apríl.
Kauza obilie z Ukrajiny
Slovensko v apríli zakázalo dovoz obilia a ďalších komodít z Ukrajiny. Treba povedať, že v rámci strednej Európy nebolo prvé, ešte pred ním to spravilo Poľsko a Maďarsko. Tie však tento zákaz vydali z dôvodu ochrany ich poľnohospodárskeho sektora pred lacným dovozom a my sme to spravili pre pochybnosti o zdravotnej nezávadnosti. Či už to bolo z jedného alebo druhého dôvodu, takýto jednostranný zákaz sa nepáčil Európskej komisii, ktorá vyhlásila, že všetky rozhodnutia v rámci EÚ sa musia koordinovať a „nie je možný jednostranný zásah“.
Keďže medzi EÚ a Ukrajinou existuje komplexná dohoda o voľnom obchode, musí zákaz dovozu schváliť všetkých 27 krajín. Je to ďalší krásny príklad boja o kompetencie v rámci EÚ – s neistým výsledkom. Minimálne poľská a maďarská vláda radšej riskujú sankcie európskych orgánov ako hnev svojich farmárov….
Slovensko čaká súd za rómske deti
Európska komisia rozhodla v apríli, že dáva Slovensko na Súdny dvor Európskej únie. Dôvod: Segregujeme (teda oddeľujeme) vraj rómske deti vo vzdelávaní na základe etnického pôvodu. Toto rozhodnutie nie je prekvapivé, lebo konanie sa vedie už viac rokov. V čom by táto segregácia mala spočívať? V poslednej dobe aj slovenský Najvyšší súd rozhodol, že napr. vybudovaním nových školských kapacít v blízkosti miesta, kde bývajú Rómovia vraj dochádza k takejto segregácii.
Že je to lepšie aj pre tieto deti, ktoré nemusia tým pádom chodiť do viacerých škôl verejnou dopravou, ale majú školu hneď pri svojom bydlisku? Že tým pádom nemusia ich rodičia riešiť napr. výdavky na dopravu autobusom a podobné problémy? Že je to riešenie, ktoré vyhovuje majorite aj minorite? Niekedy sa zdá, že sudcovia by urobili najlepšie, keby šli na „miesto činu“ aspoň na pár dní oboznámiť sa so situáciou priamo na mieste…
Zo sveta: Kde zatknú Putina?
Svetové médiá sa niekoľko týždňov zaoberajú situáciou ohľadne Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorá doteraz nenastala. Na úradujúcu hlavu štátu jedného zo stálych členov Rady bezpečnosti OSN – Vladimíra Putina bol vydaný zatykač zo strany tohto súdu. Komentáre týchto médií smerovali k tomu, že teraz bude vo svete izolovaný a nebude môcť navštíviť pomaly žiadnu krajinu sveta, lebo ho zatknú.
Jednotlivé krajiny, ktoré neprejavujú veľkú vôľu zatknúť Putina však už nachádzajú rôzne spôsoby, prečo nemôžu tomuto zatykaču vyhovieť. Maďarsko vyhlásilo, že preverilo ratifikáciu Rímskeho štatútu, ktorým pristupovalo k štatútu tohto súdu a – prekvapivo zistili, že tento štatút nebol v Maďarsku zákonným spôsobom vyhlásený. Preto ním Maďarsko nie je viazané a Putina nezatkne. Juhoafrická republika ešte v marci opatrne komentovala situáciu s tým, že si „uvedomuje“ svoju právnu zodpovednosť, keďže je zmluvnou stranou štatútu tohto súdu (ktorý inak neuznáva množstvo krajín vrátane Ruska, USA, Izraela, Číny, Indie a ďalších). Neskôr ale vyhlásila, že vystúpi zo štatútu ICC, alebo pozastaví jeho účinnosť pre svoju krajinu. Dôvodom je „zaujatosť súdu vo vzťahu k určitým situáciám“. Toto šalamúnske riešenie z právneho hľadiska znamená, že v momente vstupu Vladimíra Putina na územie JAR už nebude táto krajina zmluvnou stranou štatútu tohto súdu a nemusí rešpektovať jeho rozhodnutia vrátane zatykačov. Vladimír Putin tak môže pokojne priletieť do tejto krajiny na summit 𝗕𝗥𝗜𝗖𝗦, naplánovaný na august.
A čo nás čaká v máji?
Májová (pravdepodobne posledná) schôdza Národnej rady pred voľbami je nabitá viac ako 250 bodmi. Toľko návrhov zákonov a noviel na jednej schôdzi asi ešte nikdy nebolo, takže je viac – menej isté, že sa neprerokujú všetky. Prednosť pravdepodobne dostanú vládne návrhy prípadne také, ktoré sú už v druhom či treťom čítaní. Na poslanecké sa už asi nedostane, a to sú tam naozaj rôzne návrhy, pri ktorých sa človek musí pýtať, čo robili navrhovatelia posledné tri roky, keď ich dávajú len teraz…
JUDr. Dalimír Solčanský, apríl 2023