Na verejnosť prenikali informácie, že (…) orgány činné v trestnom konaní čakali na sudcu, ktorý sa v téme vyzná, pretože už riešil X podobných prípadov a netreba mu tému vysvetľovať. (…) ak je o niekom známe, že inklinuje k nejakému typu rozhodnutia, a preto sa čakalo práve na neho, to je pre mňa menej pochopiteľné a dobré. Princíp by podľa mňa mal byť taký, že by malo ísť o náhodný výber, nemalo by sa tam nijako špekulovať ani kalkulovať.(Exčlen Súdnej rady SR Pavol Žilinčík počas panelovej diskusie na Slovenskej advokátskej komore dňa 26. 10. 2021)
„Aj ja som v minulosti zachytil šumy, že si vyšetrovatelia vyberajú svojich sudcov.“„Nedávam si radiť od policajtov.“(predseda ŠTS Ján Hrubala k tvrdeniami svedka, že on mal byť tým „správnym sudcom,“ na ktorého sa čakalo s návrhmi v prípravnom konaní)
Pôvodný text bol publikovaný 5.2.2022 na pravnelisty.sk. Text je krátený.
Keď kukláči mieria samopalmi
Pred rokom sme mohli byť svedkami toho, ako desiatky elitných policajtov obkľúčili a následne obsadili budovu istej spoločnosti. A do budovy následne pred objektívmi kamier eskortovali jej kľúčového nájomníka.
Kukláči mieria samopalmi na neozbrojených zamestnancov nájomníkovej firmy, zhadzujú na zem vrátnika. Kamera v serverovni dokonca zaznamená jedného z členov Lynx Commanda mieriaceho zbraňou ešte aj na server v ľudoprázdnej miestnosti.
Médiá velebia odvážnych vyšetrovateľov a prinášajú online fotky a videá z veľkolepej akcie proti nájomníkovi. Verejnosť tlieska. Politici píšu rezolútne facebookové statusy. Redaktor televízie spred budovy súdu referuje o precíznom rozhodovaní sudkyne vo väzobnej veci nájomníka, hoci sa odohráva za zatvorenými dverami. Sudkyňa dokonca podľa neho „ešte precíznejšie vypracováva odôvodnenie svojho rozhodnutia“; to odôvodnenie, ktoré v skutočnosti strany dostanú až o týždeň. No a keď vzatie do väzby oznámia, novinárske „biele vrany“ básnia o zlomení väzu jednému z najvplyvnejších ľudí na Slovensku, ktorého prípad prirovnávajú k Al Caponemu. A prežívajú pri tom predčasné Vianoce.
Nie, nehovoríme o akčných scénach z amerického filmu, ani o socialistickom filmovom žurnále mapujúcom monster procesy. Hovoríme o slovenskej realite a o trestnej veci Jaroslava Haščáka mediálne známej ako kauza „Arpáš“ (kauza údajného kupovania nahrávky Gorila od ex-riaditeľa SIS Ľubomíra Arpáša).
Koktail očakávaní a domnienok verejnosti aj médií, posilnených razantnosťou polície, rétorikou politikov aj prvotným rozhodnutím súdu, pomohol Haščákovej väzobnej kauze v rámci tzv. „protikorupčnej“ jesene 2020 vyšplhať sa na jeden z jej – napokon len – zdanlivých vrcholov. Vhodne pritom ilustrujúc ako silno je v slovenskom spoločenskom vedomí, aj vďaka „tvorcom verejnej mienky“,vpečatená predstava, že uplatnením väzby sa spravodlivosť presadzuje prinajmenšom z polovice a potom to už pôjde akosi samo, smerom k dosiahnutiu vopred určeného výsledku.
Do väzby bez dôvodov
Emócie opadli, pocit predčasného „zadosťučinenia“ niektorých „opinion-makerov“ sa rozplynul a média si našli iné väzobné témy. Z pohľadu laickej verejnosti sa prípad zdanlivo akoby opäť ponoril do šera. Až na jednu nespochybniteľnú istotu, a tou je verdikt sťažnostného súdu, že Špecializovaný trestný súd zlyhal vo svojej kontrolnej funkcii a do väzby bezdôvodne poslal dvoch ľudí.
Vyvstáva preto otázka, ktorá už v médiách ani na „facebookoch“ nerezonuje. Ako je možné, že Špecializovaný trestný súd nevidel to, čo neskôr úplne jasne pomenovalo osem sudcov Najvyššieho súdu a generálny prokurátor?
A najmä, či v prípade išlo o „bežné“ nezákonné rozhodnutie alebo o lapsus indikujúci systémovú poruchu. Takú, kde už nepostačí individuálna terapia (výrok opravnej inštancie), ale je potrebná systémová liečba.
No tak si posedeli pár týždňov vo väzbe …
Samozrejme, dá sa namietnuť, že chyby sa predsa stávajú. Posedeli si pár týždňov vo väzbe a pustili ich. Keby išlo o obyčajného človeka, nikto by to neriešil. Ak dáme bokom tých „pár týždňov“ (ktoré sa v inej verejne známej kauze natiahli na viac ako jeden a pol roka), námietke sa dá sčasti prisvedčiť. Známe prípady sú v hľadáčiku verejnosti, venujú sa im vychytení obhajcovia, celoštátne médiá a sú predmetom rozsiahlej verejnej diskusie.
Lenže, ak už na samom vrchole ľadovca, vo svetle reflektorov, existuje viacero obetí zneužitia inštitútu väzby, koľko je potom mediálne neznámych prípadov zlyhaní súdneho kontrolného systému? „Obyčajní ľudia“, ktorí si svoj čas vo väzbe odsedeli/odsedia bez záujmu médií, môžu zároveň okrem absencie verejného tlaku doplácať aj na menej kvalitné právne zastúpenie. Je aj preto pravdepodobné, že mnohé prípady „bežného“ zneužitia väzobného systému nezachytí filter sťažnostného, resp. ústavného súdu.
Zlyhávanie kontrolného systému vo väzobných veciach sa rozhodne netýka len pár verejne známych prípadov, a práve preto si zaslúži osobitnú pozornosť. A taktiež dôkladnú analýzu toho, akú vinu na zlyhaniach nesie zle nastavený systém a akú jednotlivé ľudské zlyhanie. Oba typy nedostatkov sú odstrániteľné, každý však iným spôsobom.
Terorista z Nitry: Za krvavý odkaz celej vláde Slovenskej republiky skončil vo väzbe
Mimochodom, ktorý z týchto faktorov viedol k zlyhaniu kontrolnej funkcie súdu vo väzobnej veci J. Haščáka a D. Arpášovej? Podľa nášho názoru, ako ďalej bližšie vysvetlíme, obidva už spomenuté. V tomto prípade totiž došlo k spojeniu
(i) systému, ktorý umožňuje, aby si orgány činné v trestnom stíhaní vopred vybrali sudcu pre prípravné konanie a
(ii) zásadných pochybení v rozhodovaní sudkyne Špecializovaného trestného súdu, ktoré neskôr, a to dokonca dvakrát, potvrdil aj Najvyšší súd.
Ako to bolo v prípade „Arpáš“?
V stredu 25.11.2020, mimochodom deň po zadržaní Ľubomíra Arpáša v trestnej veci „Babylon“, kontaktoval advokáta M. Škublu kolega J., ktorého predtým kontaktovala vyšetrovateľka tímu Gorila v snahe získať kontakt na J.Haščáka. Krátko na to sa s M. Škublom spojila aj vyšetrovateľka samotná.
Vyšetrovateľka v telefonickej komunikácii pôsobila tak, že sa ozýva v (pre ňu) pomerne naliehavej záležitosti, keďže dostala od vedúcej tímu za úlohu, aby vec, ku ktorej sa mal konať výsluch J.Haščáka, bola vybavená do Vianoc. Z komunikácie M. Škubla vyrozumel, že vyšetrovateľka chce túto vec v tomto termíne aj procesne uzavrieť a chýba jej k tomu akurát výsluch J. Haščáka.
Vyšetrovateľka vo vysvetľovaní svojej záležitosti pokračovala tým, že aktuálne, keďže nikto z kolegov zo špecializovaného tímu nie je vraj k dispozícii, nemala ako získať kontakt na pána Haščáka, a preto si ho musí zháňať takýmto komplikovaným spôsobom.
J.Haščák bol pritom pred vyšetrovateľmi tímu Gorila vypovedať opakovane a tí si s ním vždy vopred v dostatočnom predstihu dojednávali termíny výsluchu, písomne, či telefonicky. Aj preto uvedený krkolomný spôsob kontaktovania služobne novej členky špecializovaného tímu M. Škublu prinajmenšom prekvapil, ale prijal vyšetrovateľkino vysvetlenie.
Vyšetrovateľkou tvrdená naliehavosť veci sa javila zvláštna aj v kontexte toho, že malo ísť o výsluch podľa § 196 ods. 2 Trestného poriadku ohľadom doposiaľ (v tom čase viac ako dva roky) nevybaveného trestného oznámenia Nadácie Zastavme korupciu ešte z roku 2018 (!!!).
J. Haščákovi boli následne prostredníctvom M. Škublu vyšetrovateľkou ponúknuté termíny výsluchov. Avšak výlučne v týždni od 30.11.- 6.12.2020. Možnosť účasti na výsluchu v čase pred alebo po tomto časovom úseku vyšetrovateľka jednoznačne odmietla. Vyšetrovateľka zároveň trvala na tom, aby sa výsluch uskutočnil v dopoludňajších hodinách, keďže ako uviedla, takýto úkon bude nejaký čas trvať.
Napokon však – prekvapivo – akceptovala skorší z dvoch navrhnutých termínov (1.12.2020 o 15:00 a 3.12.2020 o 8:30), ktoré jej J.Haščák ponúkol počas ňou preferovaného týždňa. A to aj keď išlo o poobedňajší termín.
Ako sa neskôr ukázalo, doobedňajší termín by mal svoje opodstatnenie, lebo to, čo malo v skutočnosti „dlhšie“ trvať, bol nie výsluch v predprípravnom konaní, ale zadržanie J.Haščáka, prehliadka kancelárskych priestorov v Digital Parku II a jeho výsluch už v postavení obvineného v inej trestnej veci („Arpáš“). Tieto skutočne zamýšľané a vopred pripravené úkony (obvinenie a príkaz na vykonanie prehliadky doručené o 16., resp. 17. hodine J.Haščákovi mali cca 30 strán textu) napokon skončili až nadránom dňa 2.12.2021 zrejme aj vďaka tomu, že zadržanie J. Haščáka sa uskutočnilo „až“ o 16.00 hod.
Priebeh výsluchu J.Haščáka dňa 1.12.2020 vo veci trestného oznámenia spomenutej nadácie len umocnil celkový dojem z aj inak veľmi neštandardného správania vyšetrovateľky. Obsahovo pripomínal nešikovný pokus o zdržovaciu taktiku. Vyšetrovateľka sa pýtala na skutočnosti, ktoré jej už museli byť známe, mnoho pripravených otázok (ktoré mala na papieri napísané pred sebou) ani nepoložila (sama uviedla, že sú zbytočné) a celý výsluch aj s poučením a“small talkom” trval necelú hodinu. To bolo úplne v rozpore s pôvodne avizovaným dlhším časom trvania výsluchu.
„Výsluch“ bol ukončený podpisom zápisnice zo strany inej vyšetrovateľky – vedúcej tímu Gorila (ako svedka úkonu). Tá ihneď po podpise zápisnice opustila miestnosť, aby sa vzápätí vrátila v sprievode ozbrojených príslušníkov polície, už ale za účelom doručenia obvinenia a zadržania J. Haščáka, ktoré, ako sa neskôr ukázalo, bolo naplánované na 16.00 hodinu. Na tú istú hodinu bol naplánovaný aj začiatok veľkolepej prezentácie sily a mediálnej šou v jednom – tzv. “bezpečnostnej prehliadky” v priestoroch spoločnosti Penta. (Do dnešného dňa nebolo zo strany zodpovedných osôb poskytnuté vysvetlenie, čo to vlastne tá „bezpečnostná prehliadka“ je a ktorá právna norma takýto inštitút upravuje.) Pre úplnosť uvádzame, že návrh na vzatie do väzby J.Haščáka bol podaný dňa 3.12.2020 a rozhodnutie ŠTS o väzbe bolo vydané nasledovný deň, t.j. 4.12.2020.
Ak celú záležitosť hodnotíme s odstupom času a z pohľadu „širšej spoločenskej perspektívy“, odmietnutie termínu dňa 3.12.2020 vyšetrovateľkou, malo svoju, hoci svojskú, logiku. V dňoch 5. – 6.12.2020 totiž rozhodovala tá istá sudkyňa pre prípravné konanie vo veci Milan Lučanský a spol. (akcia Judáš). Išlo o sedem obvinených. Z hľadiska hospodárnosti a zaťaženosti sudkyne ŠTS bolo zrejme potrebné vec J.Haščáka a D.Arpášovej vybaviť skôr. Čo takéto viac ako len indície vypovedajú o procesnom plánovaní, škoda dodávať.
Prízvukujeme, že Trestný poriadok úkon simulovania výsluchu osoby, hoci aj v predprípravnom konaní, za účelom jej pohodlného zadržania a obvinenia v inej veci, nepozná. Ak sa takýto úkon navyše uskutoční podľa vopred stanoveného časového harmonogramu zosynchronizovaného nielen s inými zložkami polície a prokuratúry, ale aj s médiami, nasvedčuje to tomu, že vyšetrovateľky k výkladu vlastných oprávnení pristupujú v duchu hesla „účel svätí prostriedky“. Taká zásada však zatiaľ, vďaka bohu, nie je súčasťou nášho trestného práva procesného, a aspoň na papieri platí zásada stíhania len zo zákonných dôvodov (a spôsobom, ktorý stanoví zákon).
Molotovov koktejl – keď sa zle nastavený systém spojí so zlyhaním ľudského faktora
Aby sudca pre prípravné konanie mohol obvineného vziať do kolúznej väzby, musí byť presvedčený, že trestné stíhanie nie je (laicky povedané) postavené „úplne na vode“ a že existuje reálne riziko marenia vyšetrovania zo strany obvineného. Obe tieto podmienky musia prokurátor a najmä súd rozhodujúci o väzbe presvedčivo a konkrétne zdôvodniť.
A tu sa dostávame do šedej zóny polemík o tom, kedy je a kedy nie je rozhodnutie o väzbe konkrétne a presvedčivé. Jednoduchšie, než definovať odpoveď na túto otázku pozitívnym spôsobom, obvykle býva prístup opačný – definovať kedy rozhodnutie týmto požiadavkám rozhodne nezodpovedá.
Aj bez rozsiahlych právnych analýz je zrejmé, že poslať človeka do väzby len preto, že pred viac ako pätnástimi rokmi vykonával nejakú prácu, je arbitrárne. Práve to sa však v prípade Dany Arpášovej stalo. Dôvodom na kolúznu väzbu v jej prípade bola totiž skutočnosť, že pred pätnástimi rokmi pracovala v Slovenskej informačnej službe. Keďže mala znalosť metód vyšetrovania a dokumentovania trestnej činnosti a získala kontakty na iných príslušníkov Slovenskej informačnej služby, sudkyňa považovala za potrebné túto – mimochodom – onkologickú pacientku, stíhať väzobne. Len pre úplnosť pripomeňme, že pani D. Arpášová odišla z tajnej služby v auguste 2006, t.j. uvedené schopnosti, skúsenosti a kontakty si podľa mienky sudkyne udržala aj po 14 rokoch, hoci v konaní nebol produkovaný žiadny dôkaz, že by aj naďalej udržiavala kontakty s bezpečnostnou komunitou.
Je zrejmé, že takto všeobecne formulovaný väzobný dôvod je možné vztiahnuť aj na všetkých policajtov, prokurátorov, sudcov, ale aj advokátov. Všetci z nich majú značnú znalosť metód vyšetrovania a dokumentovania trestnej činnosti, a zároveň pri výkone svojej profesie prišli do kontaktu s množstvom osôb z tejto oblasti.
Hádam aj preto nedávne rozhodnutie Ústavného súdu vo veci R. Kuruca, ktorý razantne odmietol založenie kolúzneho dôvodu len na „abstraktných dohadoch“ spojených výlučne s minulým pracovným pôsobením obvineného, ukončí pochybnú prax tých špeciálnejších zložiek prokuratúry, ktoré prezumujú väzobné dôvody, pokým nie sú konkrétne vyvrátené, v duchu zásady „príležitosť robí zlodeja“.
A možno práve v nadväznosti na predmetné rozhodnutie Ústavného súdu, tá istá sudkyňa už pri rozhodovaní o väzobnom stíhaní bývalých policajtov a príslušníkov KUFSu (akcia Agentúra) argumentuje úplne opačne ako pred rokom argumentovala v prípade D. Arpášovej. A to tak, že „na posadenie obvinených do väzby nestačí argument o tom, kde v minulosti pracovne pôsobili“.
Na trestné stíhanie stačí neoverený anonym
Rozhodnutie stíhať väzobne J. Haščáka bolo zase odôvodnené okrem iného tým, že v portfóliu Penty sú aj médiá. Z toho potom vyplynul záver o existencii dôvodnej obavy, že by mohol „systematicky a sofistikovane usmerňovať vydavateľskú činnosť tak, aby výsledkom bolo zosúladenie výpovedí svedkov a obvinených vjeho prospech“. Ak by tento dôvod mal vyhovovať požiadavke konkrétnosti a presvedčivosti, potom by na základe obdobných dôvodov bolo možné väzobne stíhať nielen majiteľov médií, ale aj novinárov samotných. Keďže tí sú často ešte vplyvnejší ako samotní majitelia – a verte, či nie – podaktorí z nich sa trestné veci ovplyvňovať aj snažia. Tento väzobný dôvod by tiež mohol byť použitý aj na blogerov, instagramovo-facebookových prispievateľov a všetkých, ktorí sa vo verejnom priestore vyjadrujú a majú častokrát mnohonásobne väčší dosah na verejnú mienku než „mainstreamoví“ novinári.
Veľmi zlým vtipom bol však ďalší dôvod väzobného stíhania, ktorý chcel byť naplnením materiálnej podmienky väzby v podobe dôvodnosti trestného stíhania. Trestné stíhanie v kauze Arpáš totiž založila vyšetrovateľka na neoverenom texte anonymného pôvodu, ktorý sa objavil na internete. Inak povedané, na klebete. Ale aj tá klebeta nebola len taká obyčajná.
Ešte raz a pomaly. Kým v iných väzobných kauzách má prokuratúra aspoň kajúcnika, hoci len jediného, neprevereného, svedčiaceho pritom o niečom, čo počul na chodbe Justičáku, v tomto (Haščákovom, Arpášovej) prípade nebol ani len tento dôkazný kajúcnický „luxus“ s inak neprevereným svedectvom z druhej ruky (ktoré mimochodom stačí, hoci len dočasne, aj na stíhanie napr. sudcu Najvyššieho súdu).
V Haščákovej kauze si OČTK totiž museli vystačiť len s anonymnou informáciou z marca 2007 neznámeho pôvodu, obsahujúcou tvrdenie neznámej osoby, že iná, v informácii menovaná osoba mala tvrdiť, že má (ďalšiu) informáciu o tom, že isté nahrávky boli vynesené z tajnej služby a „predané“ obvinenému za úplatok od ďalšieho obvineného.
Polícia však nemala k dispozícii ani len svedectvo tejto „inej menovanej“ osoby, ktoré by najskôr ukázalo, že aj táto osoba – ak vôbec – má informácie zase len z druhej alebo možno tretej prípadne aj štvrtej ruky. Prinajmenšom opak (že by mala o nich priamu vedomosť) zo zistení polície nevyplýval.
Inak povedané, polícii postačilo na internete napísané, svedeckou výpoveďou ani inak neverifikované domnelé „svedectvo“ z tretej (!!!) ruky. Navyše svedectvo staré údajne 13 rokov a na internete zverejnené 9 rokov, ktoré za toto časové obdobie stíhajúce štátne orgány nepreverili. Polícia mala teda tvrdenie neznámej osoby, že istá iná, už známa osoba mala niečo tvrdiť, čo najskôr ani sama „nenavnímala“ svojimi zmyslami a nebolo ani zrejmé, aké informačné zdroje k takýmto tvrdeniam vôbec má, ak teda tieto tvrdenia vôbec niekedy vyslovila. A toto „tvrdenie“ použila polícia na obvinenie a prokuratúra so súhlasom sudkyne pre prípravné konanie aj na väzobné stíhanie. A urobili tak nielen bez preverenia svedectva o obsahu takejto informácie, ale aj bez samotného získania takéhoto svedectva.
Keďže dôsledné overenie uvedenej informácie mohlo viesť k zisteniu, že šlo o tzv. „spravodajskú informáciu“ (to sa v anonymnej informácií tvrdí, hoci celý a úplný obsah tvrdenej spravodajskej informácie z 19.3.2007 nebol nikdy predložený), treba si pripomenúť, čo to spravodajská informácia– v tomto prípade z dielne spravodajskej služby – vlastne „dôkazne“ je. Asi najlepšie je citovať nášho súčasného ministra vnútra Romana Mikulca, keď hodnotil spravodajskú informáciu tajnej služby o údajných praktikách vyšetrovateľov NAKA: „Spravodajská informácia má ďaleko od dôkazu, podozrenia sa musia preveriť.“ A v Haščákovej a Arpášovej kauze bolo treba navyše preveriť aj to, čo vôbec táto spravodajská informácia hovorí, keďže jej celý obsah nebol známy.
A hoci súd v konaní o väzbe dôvodnosť trestného stíhania hodnotí len veľmi povrchne, pochybenie, ktorého sa v tomto smere dopustil Špecializovaný trestný súd, bolo tak zjavné, že sťažnostný súd považoval za potrebné pripomenúť Špecializovanému trestnému súdu, že dôvodnosť trestného stíhania nie je možné oprieť len o klebetu, naviac nijako neoverenú.
Trestné stíhanie Dany Arpášovej
V prípade trestného stíhania D. Arpášovej bola absencia dôvodnosti trestného stíhania ešte viac vypuklejšia. A napriek kritike v rozhodnutí sťažnostného súdu sa dovolanie ministerky spravodlivosti podané voči tomu rozhodnutiu opätovne s otázkou dôvodnosti stíhania D. Arpášovej vôbec nevysporiadalo. Ako totiž uviedol dovolací senát Najvyššieho súdu dňa 20.9.2021: „pokiaľ ide o obvinenú PaedDr. Danu Arpášovú, v dovolaní absentuje akákoľvek argumentácia smerujúca k dôvodnosti trestného stíhania obvinenej, keďže ministerka sa výlučne zamerala na osobu obvineného Mgr. Jaroslava Haščáka.“
Aj vzhľadom na tento očividne zneužívajúci prístup štátnej mašinérie voči obvinenej D. Arpášovej je možné klásť si už ani nie otázku, do akej miery zavretie manželky Ľ. Arpáša do väzby a neskoršie naťahovanie neistoty ohľadom jej väzby pomocou lajdácky koncipovaného dovolania (4.12.2020 – 20.9.2021) bolo formou nátlaku na skôr väzobne stíhaného Ľ. Arpáša, lebo nepochybne toto väzobné stíhanie aj neskoršie dovolanie takýmto prostriedkom hrubého nátlaku voči nej (a nemu) bolo; inak sa totiž nedá logicky vysvetliť. Ale otázku treba položiť inak: akú mieru rešpektu k obvinenému ako ľudskej bytosti nadanej ľudskými právami a nespochybniteľným právom na zachovanie svojej dôstojnosti a osobnej integrity vôbec požívajú tí, ktorí boli ochotní sa pod takéto procesné úkony vôbec podpísať, keď sa neobťažovali – zrejme pre zaneprázdnenosť inými kauzami – vysvetlením, v čom má spočívať dôvodnosť trestného stíhania D. Arpášovej, ktorej väzbu navrhovali.
Pokiaľ sa totiž stane ľudská bytosť, jej elementárna dôstojnosť, len prostriedkom pre dosahovanie procesných cieľov, tak takúto „spravodlivosť“ si naozaj štát môže obrazne povedané strčiť za klobúk.