Ktoré ministerstvá by sa mali po voľbách najviac vyšetrovať?
Jednoznačne najmä tieto tri: ministerstvo zdravotníctva, „eurofondové“ ministerstvo Veroniky Remišovej a ministerstvo školstva. Na nich dochádzalo a dochádza k najväčším škodám na verejných financiách.
Otázka je, čo s tým po voľbách. Podobne, ako by sa mal ustanoviť parlamentný vyšetrovací výbor pre obdobie pandémie (zdokumentovať ako presne dochádzalo k prijímaniu alebo neprijímaniu opatrení a dať dokumentáciu k dispozícii OČTK), asi bude niečo podobné nutné urobiť aj pre nehospodárne nakladanie s verejnými financiami.
Zvlášť práca s eurofondami bola dlhodobo kritizovaná, a často oprávnene, aj za minulých vlád, ale teraz dosiahol chaos ešte väčšie rozmery. Nemôžeme dopustiť, aby sa doslova šlendriánstvo v správe verejných peňazí nechalo len tak.
V tejto súvislosti by som osobitne upriamil pozornosť na ministerstvo školstva.
To ostáva v ústraní. Predošlý minister, Grohling, mal dobré osobné vzťahy s novinármi, a tak zrazu nikoho netrápil stav slovenského školstva. Veď Brani má také pekné saká a košele. Medzitým si na jednej strane ministerstvo vykolíkovalo veľké objemy bruselských peňazí, z plánu obnovy – a na druhej nič nerobilo preto, aby sa nejako rozumne zužitkovali. A tak je dnes už úplne bez šance, že by sa dalo nejako zmysluplne použiť 100 miliónov eur, ktoré mali ísť na školskú reformu. Ani si neviem predstaviť, že by toto nejaká rozumná vláda nechcela rozsiahlo vyšetriť.
Otázka, samozrejme, je, či sa rozumnú vládu po voľbách podarí zostaviť, zatiaľ to vyzerá všelijako.
Ak by to ale náhodou vyšlo, okrem okamžitého krízového riadenia bude treba aj rýchlo a tvrdo vyšetriť, čo sa tu vnútri ministerstiev od roku 2020 dialo.
Text: Juraj Draxler/fb