Juraj Mesík na facebooku odpovedal tým, ktorí sa pýtajú, že ako to je s vitamínom D, ktorý má chrániť pred ochorením Covid -19. Ak je naozaj taký účinný a dôležitý, ako je možné, že majú epidémiu aj v slnených krajinách?
„Ak vitamín D chráni pred covidom (a inými vírusovými ochoreniami), ako to, že majú epidémiu v slnečnom Izraeli, v Tunisku, na Floride? Čivavy sa na jar touto otázkou utešovali a vytešovali napr. keď delta začala zúriť v Indii.
Odpoveď je v teplotách, vlhkosti, farbe kože – a v kultúre. Vlhké horúčavy v trópoch sú pre človeka na hranici znesiteľnosti, ľudia čo tam žijú sa naučili priamemu slnku vyhýbať ako čert svätenej vode. To poznáme aj z domova, a to naše vlhkosti ovzdušia nie sú vysoké!
Ale pozrite sa koľko starších alebo obéznych ľudí uvidíte pendlovať na slnku dnes keď bude na juhu Slovenska len okolo 35 Celzia. Akú rolu hrá kultúra krásne ilustruje graf dole – je z rozsiahlej izraelskej štúdie dát od 4,6 milióna (áno 4,6 milióna!) ľudí.
O štúdii som v septembri 2020 informoval slovenskú verejnosť v rozhovore v denníku Pravda, ale bolo to len hádzanie hrachu o stenu: štátni experti z pandemických komisií a konzílií už draftovali „Farmaceutický manažment pacientov s COVID-19“, pripravovali meganákupy špajdlí do nosohltanov.
Štúdia vyšla 7.9. 2020 a jasne ukázala, že vyššie hladiny majú výrazný ochranný účinok pred covidom. Súčasne ale zdokumentovala hlboké rozdiely v hladinách vitamínu D u rôznych skupín Izraelcov – bežná populácia ho má výrazne viac ako ultraortodoxní Židia a ešte menej ho majú Arabi.
Úplným extrémom sú potom arabské ženy (dolný graf – zelené stĺpčeky) žijúce zahalené od hlavy po päty.Podobné kultúrne rozdiely fungujú aj v USA – napr. mnohí Afroameričania sa sa slnku v lete vyhýbajú (možno súvisí aj s tým, že tmavá pleť absorbuje viac tepla), pričom ich koža produkuje D menej intenzívne, ako svetlá pokožka. Plus v USA do hry samozrejme významne vstupuje aj obezita (obézni ľudia mávajú nižšie sérové D – preto ho potrebujú pri suplementácii brať vyššie dávky).
Kultúra hrá rolu aj u nás pri senioroch. Možno ste si všimli, že naše kúpaliská a pláže sa nimi práve nehemžia: súvisí to s dominantnou estetickou predstavou, že staré telá nie sú pekné, takže sa skrývajú. Kúpaliská a lidá pre seniorov nemáme. Nakoniec, kto by riskoval, že budú žiť a čerpať dôchodky dlhšie?K hladinám treba poznamenať, že za optimálnu hladinu vitamínu D v krvnom sére viaceré štúdie považujú hladiny nad 75 nmol/l, ideálne niekde medzi 100 až 150 až 200 nmol/l. Také má v Izraeli len veľmi malá časť populácie. Stále sa čudujete, že majú kvantum chorých očkovancov v nemocniciach?
Celú štúdiu nájdete tu https://www.medrxiv.org/…/2020.09.04.20188268v1.fullBetween the years 2010 and 2019, 1,359,339 distinct patients (over 30% of CHS members) had their vitamin D levels measured and these records were kept in CHS databases. Results are summarized in Table 2. We found that vitamin D deficiency (< 50 nmol/L), and particularly severe vitamin D deficiency (< 30 nmol/L) was much more prevalent among Ultra-orthodox and Arabs. Arab females were particularly affected by vitamin D deficiency (81.5% of the individuals tested had vitamin D levels below 50 nmol/L, and 59.1% below 30 nmol/L).