Prípad zavraždenej Ľudmily Cervanovej si moja generácia priamo nepamätá, telo vtedy len mladej, 19- ročnej študentky, sa našlo 14. júla 1976 (vtedy som mala iba 5 rokov) pod mostom pri obci Kráľová.
Komunistický súd vydal v roku 1983 rozsudok, ktorým boli zo znásilnenia, porušovania domovej slobody a najmä vraždy odsúdení Roman Brázda, Miloš Kocúr, Pavol Bedač, František Čerman, Stanislav Dúbravický, Juraj Lachman a Milan Andrášik. Tiež boli prenasledovaní aj Mudr. Vozárová, Mudr. Vozár a takisto aj rodičia Michal Andrášik a Jolana Andrášiková za to, že sa proti tomu rozsudku sťažovali. Poškodení boli aj ďalší rodinní príslušníci, spolu vyše 100 ľudí.
Tento prípad som začala vnímať až po revolúcii 1989, keď sa zrazu objavili prvé informácie o tom, že by spomínaní Nitrančania mohli byť nevinní. Najvyšší súd ČSFR v roku 1990 o sťažnosti pre porušenie zákona podanú vtedajším generálnym prokurátorom Českej a Slovenskej republike rozhodol tak, že konštatoval v rozsudku porušenia zákona v neprospech obvinených. Zrušil predchádzajúci rozsudok Krajského súdu v Bratislave (odsudzujúci) a prikázal mu, aby vec znova prejednal a rozhodol. (dokument)
Začala tak tak dlhá etapa dokazovania faktov a dôkazov, ktorými jedna strana prípadu chcela preukázať svoju nevinu a druhá zasa vinu… Sama som nevedela, čo si o celom prípade myslieť. Čítala som pravidelne články uverejňované v Týždni, neskôr o kauze písala novinárka Janka Teleki, poukazovali na rozpory v celom prípade, a tak som si istý čas myslela, že sa Nitrančanom stala veľká nespravodlivosť a komunistický režim z nich spravil páchateľov.
Neskôr sa karta obrátila, a potom, čo Senát Najvyššieho súdu (NS) SR uznal 4. decembra 2006 za vinných šesticu obžalovaných v kauze Cervanová a právoplatne ich odsúdil, dokonca niektorým z nich, vrátane Milana Andrášika, zvýšil trest, naozaj som nevedela, čo si mám o tom celom myslieť. Bolo to zrazu všetko inak.
Spomínam si, ako novinár Martin Hanus (ktorý o kauze napísal aj knihu) verejne v roku 2018 povedal, že „dospel som k tomu, že v časopise .týždeň sme sa asi úplne mýlili.“ (Sme, 26.5.2018 : Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať)
Obhajovali niektorí novinári vrahov? Alebo, naozaj niekto chcel, aby boli označení za vrahov, aby to tak zostalo a v ničom sa nikto nevŕtal? Na tieto otázky odpoveď neexistovala.
Stretnutie s Milanom Andrášikom
Nedávno som sa však stretla s jedným z odsúdených a ako ma sám poopravil – prenasledovaných, Milanom Adrášikom z Nitry. Dnes má 72 rokov a stále tvrdí, že je nevinný. Priznám sa, prekvapilo ma to. Napokon, za mrežami strávil dvanásť rokov, všetko čo prežil, sa podpísalo aj na jeho rodinnom živote, prečo by sa niekto stále vŕtal v minulosti? Čo sa stalo, už mohlo byť dávno zabudnuté, no on celé roky zdôrazňuje, že nikoho neznásilnil, nezavraždil.
„Odsedel som si dvanásť rokov, bol som vo všetkých väzniciach, ktoré na Slovensku sú,“ začal svoje rozprávanie Milan Andrášik. „Súdili nás komunistické senáty a po revolúcii sa veľa nezmenilo. Nebol som potrestaný, bol som a aj som prenasledovaný. Ako sa s tým dá žiť toľké roky? Ľudia, ktorí ma poznajú, týmto špinavostiam nikdy neuverili, tí, ktorí sa spoliehajú iba na médiá, a uveria propagande, tak zostanú len oklamaní. Do toho roku 2006 bol o náš prípade veľký mediálny záujem, potom to utíchlo a prišla propaganda. Na obhajobu rozsudkov sa objavili knihy, ktoré som ani nečítal, film, ktorý som si ani nepozrel. Jednoducho, už sme nikoho nezaujímali. Celých 41 rokov som na súdoch tvrdil, že som nevinný. Vo väzbe som bol v roku 1981, viete si predstaviť, pod akým tlakom sme všetci boli? Ja sám som pod koordinovaným nátlakom policajtov a väzňov som bol donútený podpísať desať zápisníc s nepravdivým obsahom, ktoré súdy považovali za priznanie. No prinútili ma k tomu, zlomili ma. Ale pravda sa nezmenila.“
Milan Andrášik však chce dokázať svoju nevinu. „Objavili sa nové skutočnosti a dôkazy, ktoré by mohli celý prípad zvrátiť. V roku 2018 som zistil, že existuje 20 000 stranový spisový materiál z archívu v Kaniciach pri Brne, ktorý môžem predložiť súdu. Z neho sa doteraz len účelovo vyberali a zverejňovali veci v náš neprospech. Sú tam veľmi závažné a dôležité informácie, políciou zatajované dôkazy v konaní v roku 1981,“ hovorí a pokračuje: „Objavili sa aj nové dôkazy o nezákonnom postupe polície a prokuratúry pri preverovaní môjho alibi. Rovnako ako o manipulovaní výpovedí sestier Cohenových. Viete, bol to veľký prípad a mnohí, ktorí ho vyšetrovali, si z neho urobili politickú kariéru. Ako napríklad Ján Pješčák, posledný komunistický generálny prokurátor ČSSR. (Akademik genmjr. prof. JUDr. Ján Pješčak, DrSc. bol špičkový vedec, uznávaný predstaviteľ československej kriminalistiky, mal však problematickú minulosť vojenského prokurátora v 50. rokoch minulého storočia, veľa sa rozoberal jeho možný podiel na justičnej vražde, za ktorú však nebol odsúdený, konanie voči nemu bolo zastavené)
Uznesenie Mestského súdu v prípade JUDr. Jána Pješčaka z roku 2002.
Milan Andrášik hovorí aj o novoobjavených dôkazoch v súvislosti s nasadením spoluväzňov, ktorí na neho vyvíjali nátlak. „Toto všetko sa objavilo v archíve a je na súde, aby znova tieto veci prejednal a posúdil. Vzhľadom na to, že po právoplatnosti odsudzujúceho rozsudku vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli samy o sebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi, odôvodniť iné rozhodnutie o vine, rozhodol som sa podať návrh na obnovu konania,“ hovorí Milan Andrášik.
Odôvodnenie si prečítajte tu:
Ako poznamenal, do preukázania svojej neviny už, obrazne povedané, investoval nielen dlhé roky, ale tiež aj peniaze. Aj teraz je rozhodnutý predať svoj dom, aby pokryl náklady na justíciu, ktoré sú s tým spojené . „Prečo to všetko robím? Mnohí sa čudujú… Napokon, sankciu, ktorá mi bola súdom určená, som dávno uzavrel. Ale som nevinný, a nikdy sa nedokážem zmieriť s justičným omylom, ktorého som obeťou,“ hovorí.
V pondelok o návrhu o obnove konania v tejto veci bude rozhodovať súd. Budú však stačiť nové dôkazy na to, aby prípad Cervanová znova otvoril a oživil? Dá sa po desiatkach rokoch opäť hľadať pravda, alebo to bude len tápanie v tme, ktoré zbytočne rozjatrí rany nielen spomínaným Nitrančanom, ale aj príbuzným samotnej obete?
Na rozhodnutie súdu si všetci musia počkať a budú ho musieť rešpektovať.
K tejto téme nájdete informácie aj na stránke: kauzacervanova.sk. Pre úplnosť treba dodať, že ide o stránku, na ktorej sú zverejňované informácie v prospech spomínaných Nitrančanov, ale určite stojí za prečítanie. Iný pohľad na túto kauzu si môžete prečítať aj na stránke kriminalistika.eu.
(hĎu)